Baza Wiedzy Agile #białko

Największe źródło wiedzy o Scrumie i zwinności

Nasz zwinny blog to kilkaset tekstów o zwinności, podejściu agile, Scrumie, wymaganiach, szacowaniu efektywności i nie tylko! Wszystkie czekają na odkrycie przez Ciebie! Wierzymy, że przez lata pokryliśmy wszystkie najważniejsze scrumowe i agile'owe tematy. A gdyby tego było mało, co czwartek wysyłamy specjalny tekst dla subskrybentów naszej listy mailingowej.

Na tej stronie postanowiliśmy zebrać dla Ciebie najciekawsze teksty i pogrupować je w przydatne kategorie. Jeśli nie możesz czegoś znaleźć, skorzystaj z wyszukiwarki. A jeśli chcesz żebyśmy napisali o czymś konkretnym - daj nam znać!

Podstawy Scrum

Szukasz informacji o podstawach naszego ulubionego zwinnego frameworku? W tej części znajdziesz wszystkie teksty o podejściu Scrum. Od podstaw, przez wydarzenia, po bardziej zaawansowane tematy.

Proces Scrum

Wszystkie informacje o podstawach frameworku Scrum

Nasz główny tekst, w którym wprowadzamy w tajniki podejścia scrumowego dumnie nazywa się "Proces Scrum", a jego suplementem są "Wydarzenia, Artefakty i Role". Podstawowe informacje o Scrumie zebraliśmy w tej sekcji.

Do podstaw Scruma możemy zaliczyć także jego Trzy Filary. Informacje o tych fundamentach możecie znaleźć w poniższych tekstach: 

Artefakty Scrum i Zobowiązania

Artefakty Scrum to "namacalne" rzeczy w tym podejściu: Product Backlog, Sprint Backlog i Przyrost.


Te artefakty mają odpowiadające im zobowiązania, czyli Cel Produktu, Cel Sprintu i Definition of Done

Artefakty wprowadzamy w bardzo ogólnym tekście "Wydarzenia, Artefakty i Role", a poniżej znajdziecie wszystkie szczegóły dotyczące Artefaktów Scrum i odpowiadających im Zobowiązaniom.

Backlog Produktu

Cel Produktu, czyli Zobowiązanie dla Backlogu Produktu

Sprint Backlog

Cel Sprintu, czyli Zobowiązanie dla Sprint Backlogu

Przyrost (Increment)

Definition of Done, czyli Zobowiązanie dla Przyrostu

Odpowiedzialności Scrum (Role)

Kiedyś mówiliśmy o scrumowych rolach, teraz nazywamy je Odpowiedzialnościami. Są trzy: Deweloperzy, Product Owner, Scrum Master


Jednak rozmawiając o Odpowiedzialnościach, nie można zapomnieć także o samym Scrum Teamie, czyli podstawowej jednostce organizacyjnej w Scrumie

Product Backlog Refinement

Product Backlog Refinement, czyli Doskonalenie Backlogu Produktu jest na tyle ważne, że zasługuje na osobną sekcję

Product Backlog Refinement po polsku zwany jest Doskonaleniem Backlogu Produktu. Jest to proces ciągły, w ramach którego poszczególne Elementy Backlogu Produktu (czyli PBI) są uszczegóławiane, dzielone na mniejsze i - najczęściej - szacowane. Bez refinementu żaden Scrum się nie uda, ale wokół tego procesu narosło wiele nieporozumień. Przede wszystkim - nie jest to wydarzenie!

Zaawansowane tematy scrumowe

Znając podstawy Scruma i działając w nim aktywnie, napotkamy na szereg typowych wyzwań: skalowanie, techniki, itp. W ramach tej sekcji chcemy przedstawić też szereg informacji, który mówi dlaczego Scrum nie jest dla Ciebie.

Krytyka Scrum

Tutaj znajdziecie wszystkie teksty, w których jesteśmy krytyczni wobec Scruma i tego, jak jest wykorzystywany. Nie jesteśmy ewangelizatorami, widzimy wady tego podejścia!

Zacznijmy z grubej rury, od tego dlaczego jesteśmy przekonani, że Scrum nie jest dla każdego. Poniżej możesz znaleźć listę naszych argumentów, rozpisaną w kilku(nastu) tekstach na naszym blogu. Tu wybraliśmy te najważniejsze:

Skalowanie Scrum

Scrum działa dobrze dla 2-3 zespołów. Potem robi się pod górkę i trzeba sięgnąć po którąś z metodyk skalowalnych.

Jeżeli chcesz działać w Scrumie przy kilkunastu albo kilkudziesięciu zespołach, to z radością wesprzemy Cię w ramach konsultingu bądź naszego szkolenia o Skalowaniu Scrum. Tutaj przedstawiamy kilka tekstów, które pomogą Ci się odnaleźć w Scrumie w nieco mniejszej skali, np. przy kilku zespołach:

Techniki i narzędzia

Oto zbiór opisanych na naszym blogu technik i narzędzi - od sposobów na zarządzanie Backlogiem Produktu, po pomysły na wizualizację postępów prac.

Dobry Scrum Master zna wiele różnych technik i narzędzi. W tej sekcji zebraliśmy linki do tych najpopularniejszych, które opisaliśmy na naszym blogu:

Project Management w Scrumie

W większości firm znajdziemy "projekty scrumowe" i Project Managerów. W tej sekcji opowiadamy o tym, kim są, jakie mają zadania i... co z nimi zrobić.

Temat Project Managementu w Scrumie warto zacząć od wyjaśnienia tego, po co w ogóle pracujemy iteracyjnie i przyrostowo oraz jakie powinniśmy mieć podejście do wartości wytwarzanego produktu.

A tutaj znajdziesz teksty o Project Managemencie i Project Managerach w Scrumie:

Scrum Master

Wszystko o Scrum Masterze - w jednym miejscu.

Wymagania i Szacowanie

Dwa powiązane ze sobą tematy - wymagania (Epiki, User Stories, itd.) oraz szacowanie wymagań (Story Pointy i nie tylko).

Wymagania i User Stories

Tematyka wymagań jest nam bardzo bliska - wiele lat spędziliśmy także jako analitycy systemowi czy biznesowi. Z kolei User Stories i dzielenie wymagań to nasz konik. Zawsze chętnie pokażemy, jak podzielić niepodzielne!

Trudno jest się nauczyć dzielenia wymagań i pisania User Stories z tekstów na blogu. Dlatego zachęcamy do udziału w naszym praktycznym warsztacie "Wymagania i User Stories" - drugiej takiej propozycji nie znajdziecie na naszym rynku.

Szacowanie wymagań

Szacowanie wymagań w podejściu zwinnym kojarzy się przede wszystkim ze Story Points. Ale to nie jedyny sposób! Podobnie jak Planning Poker to nie jedyna technika szacowania.

Temat szacowania poruszamy między innymi w ramach warsztatu "Wymagania i User Stories", ale znajdziecie go też w innych naszych propozycjach. Uważamy, że jest to bardzo istotny element podejścia zwinnego, a echa tego znajdziesz w poniższych tekstach:

Konflikty

Odkąd do naszej ekipy dołączył Artur, na naszym blogu wylądowało dużo tekstów związanych z tematyką nawigowania konfliktów, metod ich rozwiązywania i nie tylko.

Konflikty i ich nawigowanie

Kompromis to nie rozwiązanie konfliktu, a jedna z metod jego unikania. Jeżeli to zdanie nie ma dla Ciebie sensu, zapraszamy do przeczytania tekstów z tej sekcji.

Mało? Znajdź nas na YouTube

Poza blogiem, z którego pochodzą artykuły w niniejszej Bazie Wiedzy, prowadzimy także popularny kanał na YouTube. Jeśli preferujesz wiedzę w postaci wideo (lub audio!) - zapraszamy na YouTube!

#230930

Zniżki na szkolenia otwarte, pierwszeństwo terminów oraz darmowa porcja wiedzy co tydzień!

Zapisz się na naszą listę mailingową, aby zawsze być na bieżąco z ofertą #białko. To nasi subkrybenci jako pierwsi dowiadują się o nowych terminach szkoleń, otrzymują dodatkowe zniżki, a w dodatku co tydzień dostają przygotowany specjalnie dla nich tekst, którego nie znajdziesz na naszym blogu! Dołącz do grona subksrybentów!