.st0{fill:#FFFFFF;}

Konflikty w zespołach – czego nikt nie mówi 

 8 marca, 2022

Artur Komendatskyi

Problem konfliktów w zespołach i organizacjach jest równie rozpowszechniony co zaniedbany przez większość osób. Każdy z łatwością jest w stanie przypomnieć sobie przykłady konfliktów, które zdarzały mu się w pracy. Niektóre dotyczyły kolegów i koleżanek z zespołu, inne szefa, a jeszcze inne – interesariuszy, klientów, dostawców. Ale czy ktokolwiek z Was miał wsparcie w ich rozwiązywaniu lub się z tego szkolił?

 

Natura ludzka, a tworzenie oprogramowania

Cały Agile Manifesto można podsumować jednym zdaniem: „Kompetencje techniczne są konieczne, lecz niewystarczające żeby tworzyć oprogramowanie najwyższej jakości.” Czego jeszcze potrzebujemy oprócz kompetencji technicznych? Na przykład psychologii praktycznej.

Koniec końców oprogramowanie tworzone jest przez ludzi. A wszędzie, gdzie mamy do czynienia z ludźmi, potrzebna będzie wiedza o ludziach i ich naturze. Agile jest właśnie stosowaniem tej wiedzy w branży tworzenia oprogramowania – żeby osiągnąć lepsze wyniki. A skoro mamy do czynienia z ludźmi, mamy też do czynienia z czymś jeszcze…

 

Konflikty

Konflikty są naturalne i nieuniknione wszędzie, gdzie jest więcej niż jeden człowiek. Nie da się zrobić tak, żeby ich nie było. Nawet więcej: unikanie konfliktów jest destruktywną strategią, która może zrujnować zespół lub organizacje! Kiedy unikamy konfliktu, w rzeczywistości po prostu uciekamy od nieprzyjemnych emocji lub wysiłku – ignorujemy problem, a on dalej rośnie. Czy to nie brzmi znajomo?

„Scrum jest jak teściowa – odkrywa wszystkie wasze problemy i słabe strony” – właśnie tak twierdzi jeden z twórców Scruma, Ken Schwaber.

Musimy problemy rozwiązywać, a nie ukrywać (patrz: transparentność). Nie mamy więc prawa uciekać przed konfliktem, o ile zależy nam na wysokiej efektywności i jakości wytwarzanych produktów.

Na szczęście, jest też dobra wiadomość. Cierpienia tak naprawdę są spowodowane nie samym konfliktem, lecz brakiem konstruktywnej nawigacji. Stosując odpowiednie praktyki zarządzania konfliktami można uniknąć tych negatywnych emocji, nie unikając przy tym samego problemu. Konstruktywne rozwiązanie konfliktu wzmacnia więzi pomiędzy ludźmi. To znaczy, że ten zespół, który ma historię powstania i rozwiązania problemów oraz konfliktów jest bardziej zgrany i lepiej zmotywowany, bo każdy członek:

  1. Czuje się umocowany – wie, że przeszkody da się usunąć
  2. Czuje się szanowany – widzi, że jego/jej opinie i perspektywa będą wysłuchane
  3. Czuje się doceniany – widzi, że inni członkowie kooperują a nie sprzeciwiają się w razie niezgody

Możemy więc powiedzieć, że konflikty wzmacniają zespół – o ile są konstruktywnie rozwiązywane. Jednocześnie, pomagają zespołowi rozwijać się.

„Zaburzenie równowagi jest konieczne dla rozwoju.” – K.Dąbrowski.

Pamiętajmy, że pracując zwinnie, musimy ciągle ulepszać jakość produktu oraz to jak pracujemy. To, oczywiście, wymaga ciągłego wychodzenia ze swojej strefy komfortu. A skoro nie ma rozwoju bez zaburzenia równowagi – nie możemy być naprawdę zwinni bez nawigacji konfliktów.

 

Codzienne niszczenie zespołów

Większość z nas nigdy nie uczyła się jak poprawnie poruszać się i nawigować konflikty. Z tego możemy wnioskować, że setki konfliktów, z którymi na co dzień mają do czynienia tysiące zespołów przeważnie są rozwiązywane przez strategie destruktywne. Typowym przykładem jednej z nich jest unikanie konfliktu, inną – deprecjacja.

Swoją drogą, nasza branża cierpi na to, że mamy mnóstwo ludzi o bardzo dobrych kompetencjach technicznych, lecz ich zespoły zostają mniej zmotywowane i gorzej zgrane. Całe organizację ponoszą straty tylko dlatego, że nie ogarnęły odpowiedniego podejścia do natury ludzkiej. Ten problem można łatwo rozwiązać – wystarczy wyszkolić pracowników w kierunku konstruktywnego rozwiązywania konfliktów. Wstęp do tego tematu opublikowaliśmy w zeszłym roku, w tekście w którym poruszaliśmy m.in. pięć poziomów konfliktu.

 

Psychologia praktyczna w biznesie

Takie dziedziny jak sport oraz militaria od dawna osiągają lepsze wyniki dzięki psychologii praktycznej. Co więcej, inwestują miliardy dolarów w nowe badania i empirycznie weryfikują ich poprawność. A my w #białko od lat propagujemy adopcję tej wiedzy w dziedzinie tworzenia oprogramowania (i nie tylko!). Robimy to z nastawieniem na ten sam cel – uzyskiwanie lepszych wyników. Więcej zarabiać, mniej tracić, tworzyć lepsze produkty i mieć bardziej zadowolonych klientów. Nie skupiamy się tylko i wyłącznie na technicznych aspektach konkretnych frameworków jak to Scrum czy Kanban, ale też dzielimy się wiedzą z tej właśnie psychologii w biznesie. Mówimy o pułapkach umysłu, motywacji, budowaniu zespołów, przywództwie i oczywiście – o nawigacji konfliktów.

Opracowaliśmy szkolenie, w którym opowiemy wszystko o naturze konfliktów. Przedstawimy zarówno konstruktywne, jak i destruktywne sposoby na ich rozwiązywanie. Scrum Masterzy i Agile Coachowie (ale nie tylko) będą szczególnie zainteresowani modułem o pośrednictwie w konfliktach. Tradycyjnie nasze szkolenie zawiera nie tylko prezentacje, ale również warsztaty, praktyczne ćwiczenia oraz dyskusje.

Premiera dwudniowego warsztatu z nawigacji konfliktów nastąpi już niedługo. Zachęcamy do zapisania się na naszą listę mailingową – subskrybenci najszybciej dowiedzą się o dacie wydarzenia, i dostaną atrakcyjne rabaty! A jeśli chcesz przeprowadzić szkolenie bądź warsztat z nawigowania konfliktów w swojej firmie bądź organizacji – napisz do nas!

Artur Komendatskyi


6 lat doświadczenia w IT, PSM I-II, PAL I, starszy inżynier oprogramowania, Scrum Master zespołów zwinnych, Agile Leader

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}