.st0{fill:#FFFFFF;}

Tablica Scrum, czyli wszystko o Scrum Board 

 13 grudnia, 2017

Aleksandra Iwańska

Tablica Scrum (ang. Scrum Board) to jeden z wielu elementów Scruma, o których nie znajdziemy wzmianki w Scrum Guide. Jest jednak na tyle popularny, że nie można go zignorować.

 

The Scrum Board

Tablica Scrum, znana również jako Scrum Board, to narzędzie wizualne używane przez Scrum Team do zarządzania pracą w trakcie Sprintu. Jest to dosłownie „tablica” – zawieszona na ścianie (polecamy korkowe) lub dostępna online, na której zespół może śledzić postęp prac nad wymaganiami (Elementami Backlogu Produktu) lub zadaniami.

Na tablicy Scrum zwykle znajdziemy kolumny, które reprezentują różne etapy pracy nad zadaniami (np. „To Do”, „In Progress”, „Done”), ale zespół może dostosować tablicę do swoich potrzeb, dodając nowe kolumny, takie jak „In Test” czy „Blocked”. Co do zawartości, to na Scrum Boardzie śledzimy albo postęp poszczególnych wymagań, albo zadań.

Jeśli śledzimy Elementy Backlogu Produktu, to każde np. User Story będzie wędrowało od lewej do prawej przez poszczególne kolumny. Wtedy też dodatkowe statusy mają sens. Jeżeli zaś chcemy obrazować postęp zadań, to w nagłówku każdego wiersza umieścimy US bądź nazwę wymagania, a post-itami (karteczkami) będziemy obrazować zadania (taski), które potrzebujemy wykonać do spełnienia wymagania. Te kartki to np. „zaprogramowanie lambdy”, „code review”, „aktualizacja API”, „scenariusze testowe”. Przy takiej szczegółowości, wystarczy nam wtedy „To Do”, „In Progress” i „Done”. Nie ma przecież rzeczy „prawie skończonych„.

 

Po co Scrum Board?

Tablica Scrum, podobnie jak Burndown Chart, pomaga śledzić pracę w Sprincie. Szczegółowość informacji warto dobrać empirycznie. Jeżeli brakuje nam jakichś informacji, to je dodamy. Jeśli widzimy, że coś jest nadmiarowe lub niepotrzebne – usuniemy to.

Na pewno nie ma co schodzić poniżej trzech podstawowych kolumn („To Do”, „In Progress”, „Done”), bo mniejsza rozdzielczość po prostu nie ma sensu. Większa szczegółowość też musi nam coś dać, bo ona po prostu „kosztuje” – musimy pamiętać o aktualizacji stanów, o zasadach przejścia, itd.

Warto jednak podkreślić, że Scrum Board, podobnie jak Daily, jest dla Deweloperów. To oni decydują o tym, co znajdzie się na tablicy i to oni będą z niej korzystać najczęściej. Tablica Scrum zwykle jest sugestią Scrum Mastera, bo niby skąd zespół miałby wpaść na ten pomysł, ale nie jest dla SM-a. Ani tym bardziej dla PO, czy kogokolwiek innego.

 

Korzyści z Tablicy Scrum

Nie da się ukryć, że to ludzie obsługujący dane narzędzie mają mieć z niego korzyść. Tablica Scrum dostarcza wizualnego obrazu tego, co zespół robi i co jeszcze pozostaje do zrobienia. Dzięki temu każdy w zespole ma jasny obraz postępu prac i wie, co zostało do zrobienia i nad czym powinniśmy się skupić, żeby osiągnąć Cel Sprintu. Wspiera ona także transparentność – wszystko widać na niej jak na dłoni. Oczywiście, o ile ją aktualizujemy.

Scrum Team może łatwo zarządzać pracą, przesuwając zadania między kolumnami w zależności od ich postępu. Niektóre narzędzia elektroniczne wspierają też zależności i powiadomienia, co czasami pomaga, a czasami przeszkadza. Scrum Board jest też nieoceniony podczas Daily.

Ważne jest, żeby nasza Tablica Scrum była łatwa w użyciu i nie wymagała zaawansowanych narzędzi, dodatkowe oprogramowania ani mozolnego aktualizowania i wpisywania danych. Dlatego tak bardzo lubimy tablice fizyczne umieszczone w biurze… o ile oczywiście nie pracujemy zdalnie.

 

Fizyczna Tablica Scrum

Korzystanie z fizycznej Tablicy Scrum („tablica i karteczki samoprzylepne”), ma swoje zalety i wady. Fizyczne tablice Scrum są bardzo wizualne i namacalne, co ułatwia członkom zespołu szybkie zrozumienie stanu zadań, postępu i priorytetów na pierwszy rzut oka. Ta wizualna reprezentacja może zwiększyć przejrzystość i komunikację w zespole.

Utworzenie fizycznej tablicy Scrum wymaga minimalnej technologii i inwestycji. W każdym biurze znajdziemy karteczki i markery, potrzebujemy jedynie tablicy korkowej i pinezek. Od biedy nada się także kawałek ściany i karteczki samoprzylepne, ale z naszego doświadczenia trudno jest znaleźć takie, których klej wytrzyma cały Sprint. Pinezki wygrywają.

Fizyczne tablice zachęcają do interakcji twarzą w twarz i wspierają Daily w niesamowity sposób. Nie do przecenienia jest też uczucie przeniesienia czegoś do kolumny „Done”.

Przy wszystkich swoich zaletach wiadomo, że fizyczne tablice nie zadziałają, jeżeli pracujemy zdalnie lub w różnych lokalizacjach. Wymagają też stałej fizycznej przestrzeni, co w dobie hot desków może być problemem. Tak samo jak możliwość robienia Daily pod tablicą – w open space może to komuś przeszkadzać.

Niektóre zespoły też strzelają sobie w kolano siląc się na wydumane tablice i ozdoby. W takim wypadku utrzymywanie fizycznej tablicy w może być czasochłonne. I chociaż gorąco polecamy fizyczne Scrum Boardy dla zespołów kolokowanych, to w przypadku zdalnych musimy pogodzić się z Jirą, Asaną czy Azure DevOpsem…

 

Scrum Board kontra Kanban Board

Kanban to japońskie słowo z grubsza oznaczające „spis widoczny” lub „kartę informacyjną”. Nie zagłębiając się w szczegóły tej metodyki, warto wspomnieć, że tam też jest „tablica”. Kanban board również jest narzędziem wizualnym służącym do zarządzania pracą zespołu. Na tablicy Kanban widzimy listę zadań, które zespół musi wykonać, oraz aktualny status każdego zadania. Brzmi znajomo?

Tablica Kanban składa się z trzech podstawowych kolumn, podobnie jak opisywany Scrum Board. Zasada działania i ogólna koncepcja jest taka sama. Trzeba jednak pamiętać, że Kanban Board jest elementem metodyki Kanban. To znaczy, że ma nieco więcej zasad.

Każda kolumna na tablicy Kanban ma swoje ograniczenie mówiące o tym, ile zadań może znajdować się w danej chwili w danej kolumnie. To tak zwany „limit WIP” albo „limit pracy w toku”. Zapobiega on przeciążeniu zespołu pracą i pomaga utrzymać przepływ pracy na stałym poziomie. Zadania są przesuwane przez tablicę na zasadzie „systemu pull„, co oznacza, że zespół podejmuje się nowego zadania tylko wtedy, gdy jest gotowy do pracy nad nim (tzn. pozwala mu na to limit WIP i zasady).

W Kanbanie wszystkie zasady przejść pomiędzy kolumnami są jawne i jasno opisane na samej tablicy. Zwykle też mamy w nim o wiele większą szczegółowość kolumn. Z kolei w Scrumie mamy Product Backlog, czyli listę wszystkich rzeczy do zrobienia. Możemy utworzyć osobną kolumnę na tablicy Kanban o takiej nazwie („backlog”), ale zwykle sam backlog wydziela się jako osobny konstrukt, a tablica dotyczy pojedynczego Sprintu. Którego zresztą w Kanbanie nie ma, bo tam pracujemy ciągle.

Chociaż Scrum Board jest wzorowany na tablicy kanbanowej, to jednak jest jej uproszczoną odmianą i służy tylko do wizualizacji, a nie do zarządzania zadaniami.

 

Jak zacząć korzystać ze Scrum Board?

Zwykle nie musimy nic robić, żeby zacząć korzystać z Tablicy Scrum. Dlaczego? Bo korzystamy z jakiegoś narzędzia – Jira, Asana, Azure DevOps, które za darmo daje nam taką tablicę do wykorzystania. A to znaczy, że wystarczy zacząć do niej jej po prostu… zaglądać. Na pewno takim momentem jest każde Daily, na którym powinniśmy zobaczyć, co w Sprincie piszczy.

Jeśli jednak nigdy nie korzystaliśmy ze Scrum Boardu, to zacznijmy od najprostszej jego postaci. Trzy kolumny, przez które wędrują poszczególne zadania. W wierszach wydzielmy poszczególne wymagania czy User Stories i… do dzieła! W przypadku tablic fizycznych sami zdecydujmy, jakie informacje chcemy umieszczać na tej tablicy i w jakiej rozdzielczości. W przypadku narzędzi elektronicznych – zadbajmy o odpowiednią szczegółowość.

Pamiętajmy też, że w Scrum nie ma mowy o konieczności wykorzystania Tablicy Scrum. Jasno jest powiedziane, że zespół powinien monitorować swoje postępy. Oznacza to, że to Deweloperzy decydują z czego będą korzystać. Patrząc jednak na korzyści wynikające z używania tablic – warto pójść w tę stronę.

 

Tematykę wizualizacji postępu prac, w tym także Scrum Boardów, poruszamy w szczegółach na naszych warsztatach i szkoleniach Scrum.

Aleksandra Iwańska


Pasjonatka podejścia Agile oraz autorka treści związanych z Scrumem i szeroko pojętą zwinnością.

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}