.st0{fill:#FFFFFF;}

Burndown Chart 

 4 lutego, 2019

Łukasz Bręk

Po co wymyślono wykres spalania (ang. Burndown chart)? Już sama nazwa jest intrygująca, bo sugeruje, że będziemy coś spalać albo wypalać. Dziś opowiemy, czym jest Burndown Chart, a przy okazji napiszę też słów kilka o Burnup Chart, który jest bardzo podobnym narzędziem.

 

Czym jest Burndown Chart?

Wykres spalania to narzędzie, które daje nam sygnały ostrzegawcze lub potwierdza prawidłowość podjętych przez nas działań. Mam tutaj na myśli głównie realizację prognozowanego przez nas zakresu, w dostępnym dla nas czasie.

Wspomniane sygnały ostrzegawcze to informacje, które możemy odczytać z „wykresu spalania”, a które mogą okazać się pomocne przy podejmowaniu decyzji w zakresie dalszych działań w Sprincie.

A skoro już padło to słowo, to warto w tym momencie przyznać, że Burndown Chart to nic innego jak… wykres. Obrazuje on tempo, w jakim realizujemy zakładany przez nas plan w porównaniu do wyidealizowanej, czyli stałej, prędkości.

 

Wykres Burndown Chart

Zajmijmy się budową samego wykresu. Podstawowym wymiarem Burndown Chart jest czas. Ten zaś najczęściej powiązany jest z długością Sprintu, bo przecież to w jego zakresie najczęściej prognozujemy nasze prace. Jeżeli chodzi o drugi wymiar, to tu otwiera się przed nami pole do popisu. To, co chcemy mierzyć zależy tylko od nas.

Na wykresie najczęściej umieszczane są: dostępne i zrealizowane Story Points, oraz sumaryczna liczba godzin pozostałych do realizacji w zadaniach. Rzadziej wykorzystywana jest liczba zrealizowanych bądź niezrealizowanych wymagań („tasków”). Taka  informacja również nie jest pozbawiona sensu.

Kiedy już zdecydujemy się co badamy, i wiemy jakiej długości jest nasz Sprint, możemy przystąpić do wykreślenia wykresu. W kolejnym kroku wykreślimy linię idealnego trendu, która dla wykresu spalania będzie linią o trendzie spadających, a dla wykresu wypalania (ang. burnup chart) linią o trendzie wznoszącym. Potem wystarczy już tylko narysować wybraną przez nas miarę lub miary (np. liczba godzin pozostałych w statusie „To Do”).

Przykładowy burndown chart
Przykładowy wykres spalania czyli Burndown Chart

Linia idealnego trendu (na wykresie idąca po skosie) pokazuje punkt, w którym powinniśmy się znaleźć każdego dnia, gdybyśmy pracowali w stałym tempie. Otrzymamy ją wykreślając prostą idącą od punktu początkowego (dzień pierwszy) aż do zera w ostatnim dniu. Voilà – wykres gotowy.

 

„Terrain ahead”

TAWS to system ostrzegania pilotów przed zbliżającym się gruntem. Nie muszę pisać, czym może skończyć się zbagatelizowanie wskazań systemu TAWS. Bardzo podobnie działa Burndown Chart, który w formie graficznej wysyła nam ostrzeżenie o zbliżających się kłopotach.

Wykres spalania z pewnym wyprzedzeniem pokaże nam, że zbliżamy się niebezpiecznie do sytuacji w której nie dowieziemy Celu Sprintu. Pierwszy symptom to sytuacja, w której słupek danego dnia wystaje ponad linię idealnego trendu. O ile nie przejmowałbym się tym zbytnio w pierwszym czy drugim dniu Sprintu, o tyle w połowie jego trwania taka sytuacja wymaga analizy.

W takiej sytuacji po pierwsze warto zweryfikować, czy dane, na podstawie których dokonujemy analizy są aktualne. W wielu przypadkach zamknie to sprawę. Nie ulega wątpliwości, że jeżeli nie będziemy razem dbać o aktualność tych danych wykres będzie totalnie nieprzydatny dla wszystkich członków Zespołu Scrumowego.

Aktualność wykresu wiąże się z dostarczaniem bieżącej informacji na temat wykonania. Szukając najlepszych praktyk, jeżeli chodzi o uzupełnianie godzin nie możemy zapominać o tym, aby nie zniechęcić członków naszego Zespołu Deweloperskiego. Na naszym kanale na YouTube jakiś czas temu zamieściliśmy video obrazujące, do czego doprowadzić może przymus uzupełniania godzin. Jeśli jeszcze go nie widzieliście – szczerze polecam.

Trzeba też mieć na uwadze to, że linia idealnego trendu to średnia. A jak wiadomo średnia ma to do siebie, że często lubi wprowadzić w błąd osobę, analizującą wykres.

 

Praktyczne wykorzystanie wykresu spalania

Inny aspektem, który możemy śledzić na wykresie spalania (i który może budzić nasze obawy) jest liczba punktów/godzin todo. Jeśli wartości te nagle wzrastają, mamy do czynienia z jedną z dwóch sytuacji: źle oszacowaliśmy wymagania lub w naszym backlogu pojawiają się nowe elementy.

W obu sytuacjach powinnyśmy powziąć kroki zmierzające do wyprostowania sytuacji. Podczas Sprint Planning dokonaliśmy prognozy ilości pracy możliwej do wykonania. Gdy ta praca się powiększa, a my nie posiadamy buforu na nieprzewidziane sytuacje, nasz Sprint jest już co najmniej zagrożony.

Wykres spalania jest jedną z technik wizualizacji tego, co aktualnie dzieje się w Sprincie. Jak dobrze wiemy Scrum Guide mówi nam, że zespół powinien posiadać aktualną wiedzę na temat tego, w jaki sposób przebiega Sprint. Nie ma jednak nigdzie wzmianki o tym, w jaki sposób i z czego powinien taką wiedzę posiąść.

 

Burndown, Burnup?

W tym miejscu należy odczarować przeciwieństwo Burndown Chart, czyli Burnup Chart. Wykres wypalania to nic innego jak prezentacja tych samych informacji, ale w tendencji rosnącej. Na zaprezentowanym powyżej przykładzie miara Accepted (Points) jest pokazywana właśnie w kierunku „up”. Linia trendu idealnego biegnie wtedy od zera pierwszego dnia, do zaplanowanej wartości dnia ostatniego (od lewego dolnego do prawego górnego rogu).

Zarówno wykres spalania, jak i wykres wypalania są z naszego punktu widzenia czymś w rodzaju good practises. Narzędziami, które są przydatne, nawet bardzo przydatne, ale nie są wymagane przez metodykę, abyśmy mogli powiedzieć o sobie, że „jesteśmy agile”.

A czy są to narzędzia idealne? Nie! Wykres spalania ma to do siebie, że silnie opiera się na danych dostarczanych przez czynnik białkowy, czyli nas samych. Nie ma tutaj znaczenia, czy wspieramy nasze działania narzędziem (np. Jira, Excel), czy wykreślamy go manualnie. Do stworzenia wykresu potrzebujemy danych dostarczonych przez człowieka.

Zachęcam Was gorąco do wypróbowania obu narzędzi, bo dają one dużo przydanych informacji. Te zaś mogą być również podstawą rozważań na temat tego, jak poszedł nam Sprint. Może być to solidny wkład do naszego Sprint Retrospective.

Jeśli podjęliście już decyzję i zastanawiacie się, którą formę wybrać dam Wam pewną wskazówkę – wybierzcie tę rysowaną odręcznie. Sam proces trwa około 45 sek., daje jednak dużo większe pole do manewru chociażby w zakresie danych, które na wykresie chcecie zobrazować.

 

Więcej o wizualizacji pracy w ramach Sprintu opowiadamy na naszych Szkoleniach Scrum.

Łukasz Bręk


15 lat doświadczenia w IT, 8 lat doświadczenia w metodykach zwinnych, PSM, PSPO, Scrum Master zespołów zwinnych, Product Owner, analityk biznesowy/systemowy, Agile Coach, trener Scrum.
Swój warsztat szlifował na projektach waterfallowych, dziś skupiony wokół zwinnego dostarczania Produktu.

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}