.st0{fill:#FFFFFF;}

Scrum kontra Agile 

 7 maja, 2019

Tomasz Dzier偶ek

Wielokrotnie na naszym blogu mierzyli艣my si臋 z nieporozumieniami zwi膮zanymi z powszechnie (i b艂臋dnie) u偶ywan膮 terminologi膮. Du偶o piszemy o metodyce Scrum i podej艣ciu zwinnym (agile), ale cz臋sto te偶 spotykamy si臋 z u偶ywaniem tych okre艣le艅 zamiennie. Sk膮d si臋 to wzi臋艂o i jak relacja pomi臋dzy Scrum i agile wygl膮da naprawd臋?

 

Scrum vs Agile

Scrum jest najpopularniejsz膮 metodyk膮 spod znaku agile. To zdanie zawiera praktycznie wszystko, co chcia艂bym przekaza膰 w dzisiejszym tek艣cie. Rozbierzmy je wi臋c na czynniki pierwsze, wyja艣niaj膮c wszystkie zale偶no艣ci pomi臋dzy u偶ytymi terminami.

O tym, 偶e Scrum jest „zbiorem metod”, czyli metodyk膮, pisali艣my ju偶 wielokrotnie. Na pewno wiemy te偶, 偶e nie jest metodologi膮. Z tym nieporozumieniem rozprawili艣my si臋 ju偶 dawno temu, zag艂臋biaj膮c si臋 w meandry j臋zyka polskiego. Pozosta艅my wi臋c przy okre艣leniu „metodyka Scrum”. A co z agile?

O zwinno艣ci napisali艣my tysi膮ce s艂贸w, a tak偶e nagrali艣my dziesi膮tki film贸w na naszym kanale na YouTube. Je偶eli mia艂bym z tego wszystkiego wybra膰 jaki艣 Wst臋p do Agile to, poza podlinkowanym szkoleniem, by艂by to tekst o agile mindset. Najwa偶niejsze stwierdzenie, jakie tam pada, to fakt, 偶e agile jest filozofi膮.

Agile nie opisuje wprost metodyki pracy. Wprowadzaj膮c agile nie wdra偶amy 偶adnych konkretnych narz臋dzi. Wprowadzamy kultur臋 i filozofi臋, kt贸ra jest fundamentem. Na tej podstawie, uwzgl臋dniaj膮c specyfik臋 naszej pracy, wybieramy stosowane metodyki.

Skoro wi臋c metodyka Scrum to „zbi贸r metod”, a agile to „filozofia”, to jak te dwa terminy maj膮 si臋 do siebie?

 

Agile to nie tylko metodyka Scrum

Metodyka Scrum jest realizacj膮 filozofii agile. Tak mogliby艣my napisa膰, gdyby nie chronologia wydarze艅. Scrum powstawa艂 w latach 1990-1995, a Agile Manifesto zosta艂o opublikowane w roku 2001. Na szcz臋艣cie w tworzeniu zwinnego manifestu brali te偶 udzia艂 tw贸rcy Scruma, pozosta艅my wi臋c przy naszym oryginalnym, chocia偶 nieprecyzyjnym, stwierdzeniu.

Zwinne postulaty opisane w manife艣cie, filozofia, nastawienie i spos贸b my艣lenia znajduj膮 swoje odzwierciedlenie w Scrumie. Ignoruj膮c kolejno艣膰 wydarze艅 mo偶emy powiedzie膰, 偶e Scrum oparty jest o agile’owe zasady. Znajdziemy w nim elastyczno艣膰, lekko艣膰, iteracyjno艣膰, empiryzm, koncepcj臋 ci膮g艂ego doskonalenie i wszystkie inne sugestie p艂yn膮ce z 12 Zasad Zwinnego Tworzenia Oprogramowania.

Dlaczego wi臋c poj臋cia Scrum i agile bywaj膮 u偶ywane zamiennie?

Wed艂ug raportu State of Agile 70% firm u偶ywaj膮cych zwinnego podej艣cia przyznaje si臋 do stosowania jakiej艣 wersji Scruma. To powoduje, 偶e dla wielu os贸b „agile” znaczy „Scrum”, bo nie znaj膮 innych metodyk. Niestety, rodzi to tylko nieporozumienia.

Nawet je艣li przy okazji transformacji agile mamy na my艣li tylko i wy艂膮cznie wdro偶enie Scruma, to starajmy si臋 oddziela膰 te rzeczy. Zwykle nie chodzi nam przecie偶 o szkolenia z filozofii, ale z narz臋dzi opartych o jak膮艣 filozofi臋. Trzeba j膮 zna膰, 偶eby efektywnie dzia艂a膰, ale nie mo偶emy nakaza膰 ludziom my艣le膰 inaczej. Mo偶emy zmieni膰 ich spos贸b my艣lenia, zach臋caj膮c do korzystania ze zwinnych metod.

Nasze przekonania i nastawienia mo偶emy zmieni膰 tylko i wy艂膮cznie poprzez dzia艂anie. Jeszcze nikt nie sta艂 si臋 bardziej „agile” intensywnie o tym my艣l膮c. Potrzebna jest praktyka po艂膮czona ze znajomo艣ci膮 powod贸w, dla kt贸rych dzia艂amy tak, a nie inaczej.

I tym sposobem zn贸w wracamy do agile mindset.

 

Co jeszcze jest nie tak?

Agile to nie metodyka, a Scrum to nie narz臋dzie to zarz膮dzania projektami. Tym wa偶nym stwierdzeniem chcia艂bym odczarowa膰 dwie ostatnie pomy艂ki.

Przyczyn nazywania agile’a metodyk膮 daleko nie trzeba szuka膰. Istnieje co艣 takiego jak AgilePM (Agile Project Management) czyli podzbi贸r/cz臋艣膰 DSDM (Dynamic systems development method). S膮 to w艂a艣nie metodyki s艂u偶膮ce do zarz膮dzania projektami. Wystarczy zapomnie膰 o dodaniu literek „PM” i ju偶 mamy gotowe 藕r贸d艂o problem贸w.

A wi臋c jeszcze raz: zar贸wno AgilePM, jak i Scrum to metodyki, kt贸re realizuj膮 postulaty filozofii agile. R贸偶ni膮 si臋 jednak skal膮.

AgilePM obejmuje ca艂y proces wytw贸rczy i zajmuje si臋 tak偶e zarz膮dzaniem projektami. Scrum za艣 s艂u偶y tylko i wy艂膮cznie do iteracyjnego rozwi膮zywania skomplikowanych problem贸w i tworzenia potencjalnie wdra偶alnego Inkrementu. M贸wi膮c brutalnie: w Scrumie nie obchodz膮 nas projekty, bud偶ety, harmonogramy, a tylko i wy艂膮cznie praca i dostarczanie warto艣ci klientowi.

Ale tak d艂ugo, jak b臋dziemy m贸wili o „projektach scrumowych”, tak d艂ugo b臋dziemy walczy膰 z prze艣wiadczeniem, 偶e Scrum s艂u偶y zarz膮dzaniu projektami. Z drugiej strony, 艣wiadomo艣膰 o tym, 偶e w Scrumie nie ma mowy o Project Managemencie jest chocia偶by 藕r贸d艂em oporu w艣r贸d menad偶er贸w 艣redniego szczebla. Ot, zagadka.

Nam pozostaje wyja艣nia膰, uczy膰, edukowa膰, szkoli膰 i promowa膰 zar贸wno zwinne podej艣cie, jak i metodyk臋 Scrum. Bo jak ju偶 zna si臋 przyczyny nieporozumie艅 i wie, dlaczego popularne okre艣lenia stosowane s膮 nieprecyzyjnie, to wszystko staje si臋 jasne.

 

Na naszym szkoleniu Wprowadzenie do Agile i Agile Mindset (znanym te偶 jako Agile w Biznesie) nie tylko wyja艣niamy wszystkie zwinne niejasno艣ci. Pokazujemy r贸wnie偶 jak mo偶na wykorzysta膰 agile’owe praktyki w Twoim biznesie czy przy wsp贸艂pracy ze zwinnymi firmami.

Tomasz Dzier偶ek


23+ lat do艣wiadczenia w IT, 15+ lat do艣wiadczenia w Scrum i agile, PSM III (i inne), konsultant zwinnych proces贸w i zespo艂贸w, Agile Coach, trener

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczy膰 spam. Dowiedz si臋 wi臋cej jak przetwarzane s膮 dane komentarzy.

  1. „Te zdanie zawiera praktycznie wszystko”; „te” (zaimek przymiotny nmos lm od: ta, to). U偶yto niepoprawn膮 form臋 – nale偶a艂oby zast膮pi膰 j膮 nast臋puj膮c膮: „To zdanie”.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}