.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak szybko zostać Scrum Masterem? 

 11 stycznia, 2022

Łukasz Bręk

Nowy rok, nowi my. Nowe tematy, nowe spojrzenie na otoczenie zwinnych projektów. Bezpośrednią przyczyną dzisiejszego wpisu był napotkany w Internecie post, który obiecywał zostanie Scrum Masterem w rok. Obiecywał też wysokie zarobki, ale te bardziej kontrowersyjny temat poruszałem już na naszej liście malingowej.

 

Ile właściwie potrzebuję czasu?

Rok? Dobrze, że aż tyle. Jakiś czas temu słychać było zapewnienia i panowało ogólne przekonanie, że wystarczy wziąć udział w dowolnym szkoleniu czy akademii i sprawa jest załatwiona – jesteś Scrum Masterem. To ewidentnie, mówiąc kolokwialnie „nie pykło”, rynek zweryfikował te zapewnienia. Zapewniający pewnie też swoje się nasłuchali. I nie były to pewnie słowa, których można by tutaj użyć.

Odpowiedź na pytanie, jak szybko zostać Scrum Masterem nie będzie jednoznaczna. Z jednej strony jest to kwestia doświadczenia (nie, wcale nie wyłącznie w IT), z drugiej naszej determinacji i posiadanego czasu. Z trzeciej może się okazać, że jest to kwestia szczęścia i bycia w odpowiednim miejscu i we właściwym czasie.

Zagadnienie to zostało dobrze scharakteryzowane w jednym z wpisów na popularnym serwisie społecznościowym – rynek  jest na tyle dojrzały, że znalezienie Scrum Mastera na poziomie „Mid” czy „Senior” graniczy z cudem. Mamy za to dużą liczbę osób aspirujących, dla których nie ma pracy. Obiecywanie gruszek na wierzbie jest więc mocno problematyczne. Czy na pewno jeden rok wystarczy?

 

Co właściwie muszę wiedzieć?

Pierwszym, podstawowym wymaganiem na Scrum Mastera jest oczywiście znajomość zagadnień związany z metodyką. To „oczywista oczywistość”, dlatego nie będą rozwijał tego tematu.  Zresztą, wszyscy wiemy, że Scrum Guide 2020 to tylko 13 stron.

Kolejnymi elementami jest ogólne obeznanie w kwestii zwinnej pracy, umiejętności miękkie i feeling. O to czucie chyba się rozchodzi. Zresztą jest też tak, że często ten feeling umożliwi nam zdobycie wymarzonej pracy. Nie od dziś wiadomo, że rozmowa kwalifikacyjna na SM to przede wszystkim możliwość pochwalenia się doświadczeniem i przeżytymi sytuacjami.

A skoro mowa o wymarzonej pracy… Skąd wiecie, że praca Scrum Mastera to właśnie ta, której chcecie się poświęcić przez kolejne 5-10 lat?  Mniej więcej po takim czasie będziecie w miejscu, które w pełni świadomie umożliwi odpowiedź na to pytanie. Nie po roku, kiedy to dopiero nabierzecie biegłości w Waszej pierwszej firmie i w pierwszym zespole. Nawet nie stanie się to po 3 latach, kiedy to pierwszy raz zmienicie pracę i Zespół bądź Zespoły. Oczywiście, część osób odpadnie lub zostanie negatywnie zweryfikowana już po pierwszych 3 miesiącach, ale umówmy się, takie osoby na pewno nie przyszły pełnić tej odpowiedzialności dla bycia SM-em, w grę wchodziły mityczne zarobki, którymi zostały zwabione przez mistrzów marketingu. Błąd!

Piszę o dwóch elementach, determinacji i dyspozycyjności. Dlaczego są tak ważne?

 

Ja bardzo chcę!

Determinacja i dyspozycyjność będą kluczowymi cechami, które pozwolą nam przekuć wiedzę zdobytą na szkoleniu w praktykę. Umożliwią nam także przewalczenie zmiany charakteru naszej pracy w organizacji, w której chwili obecnej jesteśmy. Bez determinacji, bez chęci zmiany  nie uda nam się osiągnąć zamierzonego celu. Przyjdzie nam się zmierzyć z wieloma przeciwnościami losu, wieloma głosami „zostaw to” zanim osiągniemy nasz cel. Przykłady? Proszę bardzo.

Oto dwie z wielu historii z zeszłego roku, w dodatku obie pochodzą od naszych kursantów! Pierwszy z nich podczas któreś z kolei rozmowy o pracę, pomimo posiadania warsztatowego doświadczenia, usłyszał od osoby rekrutującej „Scrum Master nie jest dla Pana, proszę dać sobie spokój”. Po naszym spotkaniu znalazł pracę jako  Scrum Master w przeciągu 2 miesięcy.

Drugi przykład to osoba, która działała w szeroko rozumianej przestrzeni IT, która zapragnęła zmiany charakteru swojej pracy. Dzięki determinacji i podejściu znalazła swoją wymarzoną pracę już w miesiąc po szkoleniu. Determinacja, praca nad sobą, zaangażowanie, czas…

A właśnie – czas. To jest chyba największy z hamulcowych naszego rozwoju. Jeśli nie przeznaczymy na rozwój naszych umiejętności, a później na aktywne poszukiwania wystarczająco duża czasu, okres, o którym mowa na początku dzisiejszego wpisu będzie na pewno dłuży. Jeśli pracujemy w miejscu, które nie pozostawia nam przestrzeni na podnoszenie naszych kwalifikacji czy naukę, na pewno mamy problem. Jest on jednak do rozwiązania. W jaki sposób? Dzięki determinacji!

 

To ile właściwie potrzebuję tego czasu?

Nie wierzcie proszę tym, którzy obiecują gruszki na wierzbie. „Przyjdź na szkolenie, zostań Scrum Masterem”. Nie tędy droga. Droga, która nie jest prosta wiedzie przez doliny wypełnione pokrzywami, potem a czasem i łzami. Oczywiście, można sobie pomóc, co więcej, trzeba to zrobić. Na samym końcu tej drogi czeka nagroda. Warto?

Czy istnieje droga na skróty? Zawsze, zawsze jest jakaś droga, którą uda się obejść wszystkie elementy, o których napisałem powyżej. Zastanówmy się jednak, czy jest ona efektywna i gwarantuje nam sukces. Jak pokazuje doświadczenie, droga na skróty jest dla tych, którzy potrafią z niej skorzystać.

Pierwsza najważniejsza rzecz, to wiedza. Druga, to doświadczenie. Nie będzie tajemnicą jeśli napiszę, że po szkoleniu wcale nie „zostajemy Scrum Masterem”, tylko „rozpoczynamy naszą drogę w kierunku kompetencji Scrum Mastera”. Dlatego też my, jako #białko, zaczynamy pracę nad projektem pomagającym w zdobywaniu doświadczenia jako Scrum Master. Pomysł jest jeszcze w fazie koncepcji, ale założenia przedstawimy już w II kwartale tego roku. Stay tuned! Jeśli już dziś wiesz, że chciałbyś wziąć w nim udział zapisz się na listę mailingową. Na pewnie nie będzie to stracony czas.

Dodatkowo, w najbliższy czwartek , punktualnie o 17:00 podzielę się z wszystkimi subskrybentami swoją drogą do zostania Scrum Masterem. Jednocześnie jestem szalenie ciekawy, jak wyglądała Wasza droga do zostanie Scrum Masterem.

Trzymajcie się ciepło.

Łukasz Bręk


15 lat doświadczenia w IT, 8 lat doświadczenia w metodykach zwinnych, PSM, PSPO, Scrum Master zespołów zwinnych, Product Owner, analityk biznesowy/systemowy, Agile Coach, trener Scrum.
Swój warsztat szlifował na projektach waterfallowych, dziś skupiony wokół zwinnego dostarczania Produktu.

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}