.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak szybko zostać Scrum Masterem? 

 18 stycznia, 2022

Artur Komendatskyi

Czy aby zostać kompetentnym Scrum Masterem koniecznie jest wiele lat doskonalenia się?  Czy są jakieś „etyczne” skróty, dzięki którym można osiągnąć ten cel szybciej i bez oszustwa? Ja twierdzę, że są.

 

Szybki Scrum Master

Powszechne zrozumienie zawodu Scrum Mastera sugeruje, że zostanie SM-em wymaga sporo czasu i doświadczenia. Dziś chciałbym dostarczyć Wam, drodzy czytelnicy, trochę dobrych wiadomości. Istnieją magiczne sztuczki, pozwalające ten proces przyśpieszyć. Po przeczytaniu tego posta dowiecie się o nich i zrozumiecie, że wcale nie są magiczne. Za to prawdziwe i działające.

Wyzwanie, które niesie za sobą zawód Scrum Mastera wywodzi się z faktu, że wymaga wielu różnych kompetencji. SM musi być mentorem, trenerem, nauczycielem, motywatorem, mówcą oraz liderem, który jednocześnie potrafi pozostać w tle, aby pozwolić innym przejąć inicjatywę. Patrząc na tak długą listę niejeden początkujący zastanowi się, czy nie podjął wyzwania ponad swe możliwości.

Zawód Scrum Mastera jest wymagający i stanowczo nie jest dla każdego. Są jednak osoby, które odnajdują się w nim świetnie. Jeżeli uważasz, że możesz być jednym z nich – nie poddawaj się!

Przejdźmy więc do tricków, które ułatwią przejście do tego zawodu. Po pierwsze, jest wiele kompetencji, które potrzebne są SM-owi. Pierwszą z nich jest rozumienie samego frameworka Scrum oraz zwinnego podejścia w tworzeniu oprogramowania. Nie zdobędzie się tej wiedzy w szkole, ani pracując w sprzedaży, gastronomii czy jeszcze gdzieś indziej.

Resztę niezbędnych umiejętności można jednak nabyć pracując w zupełnie innych dziedzinach.

 

Kompetencje Scrum Mastera

Rozumienie branży tworzenia oprogramowania

Choć Scrum służy do tworzenia różnych produktów, najczęściej jest używany właśnie do produkowania aplikacji i systemów informatycznych. Tak więc Scrum Master powinien wiedzieć, jak ta branża działa, jakie w niej są wyzwania i ryzyka. Człowiek który w tej branży już pracował czy to na technicznym, czy na biznesowym stanowisku, poznał te wyzwania i ryzyka. Ma więc przewagę nad osobą pochodzącą z zupełnie innej sfery.

SM nie musi mieć backgroundu technicznego, lecz musi rozumieć perspektywę Deweloperów. Nie będzie musiał poświęcać na to dużo czasu jeżeli sam był Deweloperem. Dodatkowy plus jeśli było to w Zespole Scrumowym.

„Ale ja nie pracowałem w IT, a tym bardziej w Scrumie!”

Spokojnie. To fakt, że doświadczenie w IT daje przewagę. Nie znaczy to, że osoby bez tego doświadczenia koniecznie muszą mieć pod górkę.

Umiejętności komunikacyjne

Komunikacja jest aspektem, gdzie to ludzie z poza IT mogą mieć przewagę. Wielu specjalistów od IT nie rozwija tych umiejętności na wysokim poziomie (szczególnie, jeżeli pracują w Waterfall). Doświadczenie w marketingu, sprzedaży, obsłudze klienta i wielu podobnych branżach daje o wiele lepszą bazę niż większość istniejących kursów na Scrum Mastera.

Co więcej, jest to umiejętność trudniejsza do ogarnięcia niż zrozumienie samego frameworka Scrum. Pewnie dlatego tyle razy słyszałem: „Był u nas taki Scrum Master, miał certyfikaty i wszystko, ale było z niego zero korzyści.” Taki Scrum Master nie był szanowany.

Dynamika zespołów

Jedną z podstaw podejścia zwinnego jest stwierdzenie, iż najlepsze produkty są tworzone przez samozarządzające się zespoły o wysokim poziomie motywacji. Niesie to za sobą całą pulę wyzwań: jak z grupy ludzi stworzyć drużynę, jak zmotywować zespół, jak nawigować konflikty w zespołach zwinnych i wiele innych. Niektórzy ludzie mają praktyczne doświadczenie w tych obszarach, mimo że nigdy tego się nie szkolili, patrz ktoś kto przez wiele lat grał w drużynie piłkarskiej, był prezydentem stowarzyszenia studentów lub team leaderem.

Przytoczę przykład z własnego doświadczenia: dawno temu byłem właśnie członkiem organizacji studenckiej. Mój zespół był odpowiedzialny za projekt, celem którego było zorganizowanie darmowych kursów angielskiego dla małych dzieci. Widziałem w tym stowarzyszeniu więcej merytokracji, niż w niejednym korpo. Nie dostawaliśmy pieniędzy za tę działalność, każdy dołączał się dobrowolnie i tak samo mógł w każdej chwili odejść. Żeby zostać uznanym za lidera trzeba było potrafić pokazać swoje zdolności innym uczestnikom.

Przemawianie

Zawodowi muzycy często zapominają, jak wielu ludzi nawet nie zna nut. Ja często zapominam, jak wiele osób ma obawy przed występami publicznymi. Jak pewnie już się domyśliliście, uraczę Was kolejnym przykładem z mojego doświadczenia.

Kiedy miałem 13 lat, moja frekwencja na lekcjach w szkole była o wiele gorsza od tej podczas bójek na boisku i od frekwencji mojej mamy w gabinecie dyrektora. Z większości przedmiotów miałem tróje tylko dlatego, że dzieliłem biurko ze staranną uczennicą, która pomagała mi na sprawdzianach. W końcu mama zapisała mnie do szkoły prywatnej, która była słynna z indywidualnego podejścia do każdego ucznia. Rok później wygrywałem olimpiady z chemii, fizyki i informatyki. Zostałem uznany za jednego z najlepszych absolwentów tej szkoły.

Jak widać, posiadanie dobrych mentorów oraz wskazówek co do odpowiedniego kierunku potrafią zrobić sporą różnicę. W tej szkole również dokonałem swojego pierwszego występu publicznego. Ponieważ wymagania nie były zbyt wysokie, a ja przeczytałem dobrą książkę o przeprowadzaniu prezentacji, poszło całkiem nieźle. Od tego czasu występowałem na różnych wydarzeniach, przemawiając na różne tematy, aż to wpisało się w pamięć mięśniową. Znam wiele osób które zaczynało podobnie: występowali na uczelniach, w organizacjach studenckich oraz kręgach hobbistycznych i zbierali doświadczenie. Część z nich teraz ma przemawianie publiczne jako jeden ze swych obowiązków w pracy.

 

Edukacja Scrum Mastera

Tak jak mówiłem, tricki te wcale nie są magiczne. Niektóre kompetencje, obowiązkowe z punktu widzenia dobrego SM-a, można nabyć gdzie indziej. Wiele osób już je ma. Ci zaś, którzy ich nie posiadają, mogą zacząć nabywać je przez rozwijanie swoich umiejętności miękkich. I to wcale nie potrzebują do tego Scruma w pracy!

Jedną z zasad Agile jest ciągle ulepszanie – produktu, procesów, naszych umiejętności, itd. Natomiast nie pamiętam, żeby ktokolwiek mówił o ulepszaniu procesów nauczania ludzi Agile oraz Scruma. W końcu jednym z działających i etycznych sposobów, żeby zostać Scrum Masterem szybciej byłby lepszy system nauki. Agile Manifesto oraz Scrum Guide są strasznie abstrakcyjne. „Scrum Master (…) sprawia, że przyczyny ograniczające postępy Scrum Teamu zostają usunięte” – ale jakie to są przyczyny i jak je usuwać? Jak to wszystko ma się do codziennej pracy nad realnym produktem?

Nie pomaga też to, że większość kursów oraz książek na ten temat mówi tylko o maśle maślanym, czyli powtarza w kółko cytaty z Agile Manifesto i Scrum Guide. Gdyby można było pominąć zbędne, powtarzające się materiały i nauczyć się od razu wszelkich kompetencji Scrum Mastera w praktyce. W końcu, posiadanie dobrych mentorów oraz wskazówek co do odpowiedniego kierunku potrafią zrobić sporą różnice…

#białko coraz bliżej do stworzenia czegoś takiego. Uczestnicy naszej listy mailingowej dowiedzą się o tym najszybciej, dostaną także gwarantowane zniżki na ten i inne nasze produkty. A do tego w 2022 roku przygotowujemy dla naszych subskrybentów najbardziej kontrowersyjne teksty, jakie kiedykolwiek pisaliśmy. Bez (auto)cenzury. Nie można tego przegapić!

Artur Komendatskyi


6 lat doświadczenia w IT, PSM I-II, PAL I, starszy inżynier oprogramowania, Scrum Master zespołów zwinnych, Agile Leader

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}