.st0{fill:#FFFFFF;}

Jak awansować jako Senior Scrum Master? 

 10 maja, 2022

Artur Komendatskyi

Jak awansować jako Scrum Master? Jaki jest następny poziom i jak go osiągnąć? Czy „targetem” jest Senior Scrum Master, Enterprise Agile Coache albo inne ładnie brzmiące stanowiska? Dziś poruszamy temat dalszego rozwoju kariery Scrum Mastera – jak zostać Seniorem.

 

Co dalej po PSM?

„Zostałem Scrum Masterem, co dalej?” –  takie pytanie zadaje sobie każdy świeżo upieczony SM. W ciągu następnych kilku lat czeka go duża dawka nauki. Ale nawet kiedy zyska trochę doświadczenia, to wiele elementów w zakresie dalszego rozwoju będzie niejasne. W którym kierunku kontynuować edukację? Tak niestety wyglądają realia tego zawodu – nie dość, że stanie się Scrum Masterem jest procesem nie do końca dookreślonym, to dalszy ciąg kariery będzie tak samo chaotyczny.

Dla Developerów istnieje pewien system poziomu kompetencji. Może on się trochę różnić w poszczególnych firmach, ale większość przynajmniej wygląda tak samo. Osoby pracujące na stanowiskach Junior, Regular czy Senior Developer to programiści potrafiący się pochwalić pewnym doświadczeniem. Byłoby dobrze, gdybyśmy mieli taki model dla Scrum Masterów, jakieś wspólne rozumienie ścieżki od Juniora do… no właśnie, dokąd?

 

Kim jest Junior Scrum Master?

Żeby zdefiniować kim jest Senior Scrum Master (i czy nie jest to Junior Agile Coach?), musimy wiedzieć, jakie są wymagania co do poszczególnych poziomów. Wiem, że jest to kontrowersyjna kwestia, która potrafi wywołać mnóstwo dyskusji. Zatem celowo nie będę próbował definiować poszczególnych stanowisk precyzyjnie. Nie da się też zrobić tego w jednym poście. Poniższe rozważania to zgrubny opis ścieżki rozwoju niż dokładna matryca kompetencji, którą można zaadoptować i stosować w firmach.

Junior SM: zna i rozumie podstawy Scruma na poziomie PSM I oraz podstawy zwinnego podejścia. Potrafi dopilnować, żeby wszystkie wydarzenia i artefakty Scrumowe były zgodne z podręcznikiem oraz żeby każdy członek Scrum Teamu rozumiał swoją rolę. Potrafi również wytłumaczyć te rzeczy swoim zespołom. Wyzwaniem tego poziomu jest to, że Junior nie specjalnie wie, co jeszcze mógł by robić, ani jak ma rozwijać się dalej. „Nie wie, czego jeszcze nie wie.” Nie jest w stanie ocenić, jaką wartość dostarcza zespołowi oraz organizacji, działa też bardziej reaktywnie niż proaktywnie.

Junior Scrum Master potrafi być pożyteczny dla zespołów zaczynających swoją przygodę ze Scrumem. Będzie mu/jej trudno z zespołem o wysokim poziomie dojrzałości zwinnej, gdzie Developerzy będą znać Scrum lepiej od SM-a. Przyda się więc Juniorowi regularna praca z mentorem – najlepiej z Regularem, który dobrze widzi, czego młodszemu specjaliście brakuje, a jednocześnie nie zaprowadzi go do zbyt wysokopoziomowych rzeczy.

 

Kto to Senior Scrum Master?

Idźmy więc dalej:

Regular SM: posiada wiedzę Scrumową na poziomie PSM II, powinien też znać chociaż podstawy Kanbana albo innych metodyk zwinnych oraz podejść do skalowania (np. Nexus, LeSS, SAFe). Nie zaszkodzi znać podstawy Agile Leadership oraz mieć wiedzę dotyczącą rozwoju samego produktu (patrz: techniczny SM) po to, aby lepiej służyć organizacji oraz Product Ownerowi. Jeszcze innym ważnym do opanowania aspektem są umiejętności miękkie: komunikacja, dawanie feedbacku, podstawy nawigacji konfliktów oraz team buildingu. Osoba z takim poziomem widzi wartość oraz wpływ własnej pracy. Posiada również listę kolejnych praktyk i frameworków do opanowania. Najprawdopodobniej również nie wie, jak przejść na jakościowo wyższy poziom.

Senior SM: według mnie, Seniorem Scrum Mastera czynią nie certyfikaty, nie ilość lat doświadczenia, ani nawet nie ilość zespołów, z którymi pracuje. Od Regulara odróżnia się w pierwszej kolejności głębią, a nie ilością wiedzy. Jest to osoba, której umysł połączył wszystkie wymienione wyżej tematy w jedną całość. Senior SM nie zastanawia się: „Co na ten temat twierdzi Scrum Guide?”, tylko potrafi wyczuć problemy i potrzeby organizacji i pomóc w znalezieniu skutecznego rozwiązania. Jest to człowiek, który oddala się od usuwania poszczególnych przeszkód, zmienia natomiast całą kulturę firmy na taką, gdzie ludzie sami sobie z nimi poradzą.

Scrum Master służy trzem stronom: Developerom, PO oraz Organizacji. U Juniora 70-80% jego „służby” będzie wypadało właśnie na Developerów, a wraz z rozwojem zawodowym stosunek ten będzie ulegał zmianie w kierunku Organizacji. U Seniora 80-90% czasu to praca właśnie na rzecz organizacji. Nie bez powodu większość takich osób zaczyna działać bardziej jako Agile Coache.

 

Ile lat zajmie rozwój SM-a?

Ktoś powie, że Junior dorasta do Regulara w rok-dwa. Ktoś inny, że zajmuje to od trzech do pięciu. Jeszcze inna osoba stwierdzi, że Senior musi mieć powyżej pięciu lat doświadczenia, a może nawet, że absolutnie minimum to 10. Ja wstrzymuję się od podania konkretnych liczb. Są one trochę jak Velocity – nie pokazują, ile obiektywnie pracy zrobiono, są podatne na inflację i mogą wprowadzać w błąd. Skupić się trzeba na jakości, a nie ilości doświadczenia.

„Co konkretnie umiem i wiem, a czego mi brakuje?”.

„Jakie problemy udało mi się rozwiązać? Jakie błędy popełniłem?”

„Co zrobiłem, żeby ulepszyć biznes mojego klienta?”

Te pytania SM powinien zadawać sobie regularnie. W nich właśnie kryje się odpowiedź na pytanie co musi polepszyć, aby przejść do kolejnego etapu w karierze. Senior Scrum Master – to taki, który potrafi przyjść do dowolnej firmy i sprawić, że poprowadzą oni swój biznes lepiej. Czego Tobie, drogi czytelniku, brakuje, żeby takim Senior Scrum Masterem być? Czy potrafisz wyjść poza Scrum i wprowadzać także usprawnienia dotyczące kultury, procesów, biznesu, itd.? Jeżeli chcielibyście poznać przykłady takich skutecznych usprawnień, polecamy nasz wywiad z Pawłem Kozłowskim z u2i.

 

Jak zostać Senior Scrum Masterem szybciej?

Żeby zostać dobrym w tym zawodzie, trzeba potrafić myśleć samemu. Nie znaczy to, że nie wolno korzystać ze wsparcia innych osób. Udział w szkoleniach bądź indywidualna praca z mentorem potrafią przyśpieszyć rozwój zawodowy Scrum Mastera. Tak się składa, że #białko taką pomóc oferuje. Konsultujemy indywidualnie, wspieramy Scrum Masterów jako mentorzy, pomagamy przygotowywać się do egzaminów PSM i PAL. A w tym miesiącu otworzymy też  zapisy na zupełnie nowe szkolenie, które podniesie twoje umiejętności miękkie na jakościowo inny poziom.

Zwinna Psychologia Konfliktów” to 12 godzin pracy zarówno z teorią jak i praktyką, podzielone na 2 dni (sobota i niedziela, tak żebyś nie musiał/a brać urlopu!). Ten weekendowy warsztat sprawi, że już nigdy nie będziesz bał/a się konfliktów i będziesz potrafił/a je rozwiązywać bez niszczenia relacji czy stracenia twarzy. Dowiesz się, jak nie pozwolić sporom zniszczyć Twojego Zespołu bądź organizacji, a także jak można je obrócić ku wspólnej korzyści. Jeśli nie chcesz przegapić rozpoczęcia zapisów (liczba miejsc ograniczona), zapisz się na naszą listę mailingową, a dostaniesz gwarantowaną zniżkę! Zapraszamy!

Artur Komendatskyi


6 lat doświadczenia w IT, PSM I-II, PAL I, starszy inżynier oprogramowania, Scrum Master zespołów zwinnych, Agile Leader

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}