Tylko krowa nie zmienia zdania. Dzisiejszy tekst „odwołuje” wiele dotychczasowych materiałów. Wiele godzin i rozmów doprowadziło do zmiany zdania na temat kluczowego ostatnimi czasy pytania: „Na czym musi znać się Scrum Master?”

Czytaj dalej
Na czym powinien znać się Scrum Master?

Najpopularniejsze strategie „rozwiązywania konfliktów” to tak naprawdę pseudorozwiązania. Walka, ucieczka czy separacja zwaśnionych stron brzmi całkiem sensownie, ale to tylko pierwsze wrażenie. Im dłużej się nad tym zastanowimy, tym szybciej dojdziemy do wniosku, że takie pseudorozwiązania konfliktów nie prowadzą do żadnych rezultatów!

Czytaj dalej
Pseudorozwiązania konfliktów

Jednym z powodów kryzysu zawodowego, nie tylko w życiu Scrum Mastera, może patologiczna kultura organizacji. Jeśli pracujesz w firmie, która przejawia tendencje opisane w tym tekście, to możesz mieć pewność, że Twoje poczucie „utknięcia w miejscu” bierze się właśnie stąd.

Czytaj dalej
Patologiczna kultura organizacji

Samoorganizacja czy samozarządzanie? Te terminy często słyszymy w kontekście Zespołów Scrumowych. Czasem są używane jako synonimy, a czasem opisują różne koncepcje. Zaktualizowana w 2020 roku wersja Podręcznika Scrum również zmieniła definicje zespołu Scrumowego z „samoorganizującego się” na „samozarządzający się”. To potwierdza, że jest pomiędzy tymi zjawiskami pewna różnica.

Czytaj dalej
Samoorganizacja, a samozarządzanie

Epic to taki twór, o którym słyszało co najmniej tyle samo osób co o User Story. Ale gdy zapytamy „Czym właściwie jest ten Epic?” odpowiedzi będą jeszcze bardziej po pokrętne niż w przypadku US-ów. Czas rozwiązać tę kwestię.

Czytaj dalej
Czym jest Epic w Scrum i SAFe?

Priorytetyzacja to zadanie Product Ownera. Jest wiele sposobów na ułożenie wymagań w backlogu, ale ostateczne zdanie zawsze należy do PO. Nie musi jednak robić tego „na czuja”, bo może posiłkować się technikami i metodami. Jedną z takich metod jest MoSCoW.

Czytaj dalej
Metoda MoSCoW

SPOC to jeden z wielu sposobów na adresowanie problemów komunikacyjnych. Czy Single Point of Contact to dobre rozwiązanie? Czym dokładnie jest SPOC, jakie ma zalety i wady, oraz w jaki sposób jest używany w ramach zwinnych frameworków?

Czytaj dalej
SPOC, czyli Single Point of Contact

Konsensus czy kompromis? Ludzie często zapominają, że słowa mają konkretne definicje. To sprawia, że stosowanie Sprintów nazywamy „Scrumem”, Delivery Managera – Product Ownerem, a haracz – opodatkowaniem. Bardzo często też używamy słowa „kompromis” mając na myśli coś zupełnie innego. Czym jest konsesus i dlaczego to nie to samo co kompromis?

Czytaj dalej
Konsensus, a nie kompromis!

Wiele osób pyta się, jak zostać Scrum Masterem? Jeszcze więcej, ile ten SM zarabia? O wiele mniej interesuje się tematem „Jak być dobrym Scrum Masterem?” A już zupełnie mało kto zastanawia się, co to w ogóle znaczy „być dobrym SM-em”?

Czytaj dalej
5 cech dobrego Scrum Mastera

Oto dziesięć pytań o Definition of Done, które wylosowała nasza maszyna losująca. Pochodzą one ze zbioru najpopularniejszych pytań, które trafiają do nas przez social media, a także bezpośrednio na naszych szkoleniach i warsztatach.

Czytaj dalej
10 pytań o Definition of Done