Wygląda na to że im wyższa temperatura, tym poważniejsze przemyślenia. Podobnie jak to miało miejsce w ostatnich kilku tekstach i filmach, dzisiejsze pytanie „Komu robimy dobrze?” jest co najmniej dwupoziomowe.

Czytaj dalej
Komu robimy dobrze?

Im bardziej ostatnio zastanawiam się nad tym, czym się zajmujemy, tym bardziej dochodzę do wniosku, że nie powinniśmy bawić się „w zwinność”, tylko nazywać to po prostu optymalizacją procesów. I wcale nie powinno być to trudniej sprzedawać niż „agile”.

Czytaj dalej
Optymalizacja procesów

Miałem na dzisiejszy wpis dwa dobre pomysły. Nie mogąc się zdecydować rzuciłem monetą i wgrał ten opisujący „typy” Product Ownerów. Dlaczego napisałem o typach? Sprawa z punktu widzenia frameworku Scrum jest prosta, sprawa z punktu widzenia praktyki nieco się komplikuje. Można powiedzieć, że komplikujemy ją sobie sami.

Czytaj dalej
Typy Product Ownerów

Często ludzie pytają nas, czy praca Product Ownera to praca na 100%? Przecież PO odpowiedzialny jest „tylko” za Backlog, jak może to zajmować więcej niż jedną godzinę dziennie? Wy pytacie, ja mówię – sprawdzam!

Czytaj dalej
Product Owner na 100%

Gdybyśmy mieli zdefiniować składniki niezbędne do tego, aby nasze scrumowe przedsięwzięcie się powiodło, byłby to zupełnie inny zestaw niż ten opisywany w Scrum Guide. Ale czy na pewno?

Czytaj dalej
Bez tego Scrum się nie uda

Wymaganie niefunkcjonalne należą do moich ulubionych typów wymagań. Mówię to oczywiście z delikatnym przymrużeniem oka. Wiadomo, że wszyscy skupiamy się na dostarczeniu tej „klikalnej” i użytecznej części rozwiązania. Kiedyś jednak musi nadejść chwila realizacji zadań „mniej biznesowych”, a czasem wręcz mocno technicznych. Kiedy jest ten czas? Jak źle zarządzać wymaganiami niefunkcjonalnymi?

Czytaj dalej
Jak (źle) zarządzać wymaganiami niefunkcjonalnymi?

Dziś temat szybki, praktyczny i odpowiadający na rzeczywiste pytania i problemy zespołów. Celowo powstrzymałem się przed dodaniem słowa „zwinnych”, wyjątkowo też nie będziemy przywoływać Scrum Teamów. Dziś temat uniwersalny – temat planowania zbyt wielu rzeczy na raz.

Czytaj dalej
Planuj mniej, aby zrobić więcej

Jak awansować jako Scrum Master? Jaki jest następny poziom i jak go osiągnąć? Czy „targetem” jest Senior Scrum Master, Enterprise Agile Coache albo inne ładnie brzmiące stanowiska? Dziś poruszamy temat dalszego rozwoju kariery Scrum Mastera – jak zostać Seniorem.

Czytaj dalej
Jak awansować jako Senior Scrum Master?

Jak długo Scrum będzie pozostawał aktualny? Kiedy zastąpią go inne frameworki albo kiedy firmy w ogóle zrezygnują z Agile? I co wtedy będą robili Scrum Masterzy? Te wszystkie pytania mogą być  bardzo martwiące, szczególnie dla tych osób, których kariera oraz zarobki są związane ze Scrumem. Spróbujmy więc na te pytania odpowiedzieć i zobaczyć, czy musimy się bać przyszłości.

Czytaj dalej
Kiedy Scrum przejdzie do przeszłości?

Tytuł dzisiejszego tekstu to nie popularny clickbait, a realny problem, który dotyczy wielu osób. Słowo „Zespół” denerwuje w szczególności osoby zarządzające, Project Managerów, a nawet Product Ownerów. Nie denerwuje na pewno Scrum Masterów. O co chodzi?

Czytaj dalej
Zespół – słowo, które denerwuje