Ludzie kontra procesy i narzędzia

Bardzo nie lubię rozwiązywania problemów poprzez wprowadzanie procesów, narzędzi i mechanizmów kontroli. Być może powinienem być bardziej otwarty. Jest przecież szansa, że czasami takie rozwiązania są niezbędne. Ale wydaje mi się, że jest ich o wiele mniej niż się wydaje większości zwolennikom kontroli.

Czytaj dalej...

Czym jest gildia?

Ciekaw jestem, czy wykorzystujecie gildie w swojej codziennej pracy? Pierwszy raz spotkaliśmy się z nimi dobrych kilka lat temu, ale nasze doświadczenie jasno mówi, że nie są one szeroko wykorzystywane. A szkoda, bo dobrze zestrojone mogą dać naprawdę dużo ciekawych dyskusji i działań. Czym jest gildia i dlaczego jej organizacja ma sens?

Czytaj dalej...

Zdalny Zespół i Zdalny Product Owner

Wiecie, że niektórzy mają już pewien odruch na widok tych wszystkich tekstach o zdalnej pracy. Widziałem wczoraj na LinkedIn wpis, w którym autor tęsknił za czasami, kiedy ich nie było. Niestety, zanosi się na to, że szybko one nie miną. Skoro tak, to dziś zdalny Zespół i zdalny Product Owner. Ale obiecuję, że to mój […]

Czytaj dalej...

GOAT, czyli jak robić efektywne spotkania?

Od zawsze, wszyscy i wszędzie narzekają na marnowanie czasu na spotkaniach. Nic w tym dziwnego, każdy z nas kiedyś zmarnował godzinę lub dwie na wydarzeniu, które nie przyniosło żadnych rezultatów. Dzisiejszy bohater – GOAT – pomoże Wam przeprowadzać efektywne spotkania i zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Czytaj dalej...

Czas dobrze się zaplanować!

Każdy z nas wie, czym jest planowanie. Przecież planujemy wakacje, wyjście do kina, rzeczy do zrobienia w następny weekend czy zakup nowego samochodu. Planujemy też nasze prace w ramach zespołu, w którym pracujemy. Ale czy wiemy, w jaki sposób zrobić do skutecznie?

Czytaj dalej...

Zdalny Scrum Master

Wszyscy żyją tematem pracy zdalnej, a w szczególności najbliższe nam okolice pracujące w Scrumie. I tu pojawia się zagadka pod tytułem zdalny Scrum Master. Jak się odnaleźć jako SM po drugiej stronie kabla?

Czytaj dalej...

Scrum w czasach zarazy

Prawie całe IT w naszym kraju, a także mnóstwo firm z innych branż przeszło na pracę zdalną. Wiele osób zmierzy się z tą formą współpracy po raz pierwszy. Niezależnie od tego czy pracujecie w Scrumie, czy w inny sposób, w dzisiejszym tekście znajdziecie garść porad i ostrzeżeń. Wszak wciąż pozostajemy sceptykami w tym temacie.

Czytaj dalej...

Gloryfikacja zapracowania

Dzisiaj temat kulturowy. Żyjemy w mocno nieagile’owym kraju, a mindset jakim karmieni jesteśmy od urodzenia niewiele ma wspólnego ze zwinnością. Bo od zawsze wmawia nam się, że lepiej być zapracowanym niż zrobić to samo szybko i mieć z głowy. Skąd się bierze ta gloryfikacja zapracowania?

Czytaj dalej...

Zarządzanie projektem w Scrum

Dziś  opowiemy o temacie, który na pewno spodoba się Project Managerom. Ale zapewniam Was, że nie tylko im! Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak się ma zarządzanie projektem w Scrum do naszej codziennej pracy. Jeśli w ogóle ma się jakoś, bo przecież w Scrumie ponoć nie ma projektów!

Czytaj dalej...

Social skills w IT

Ileż to my się nasłuchaliśmy o “tych informatykach”, z którymi nie można się dogadać i którzy nie grzeszą przyjaznym interfejsem użytkownika. A już na pewno nie są komunikatywni. A nawet jeśli, to i tak ich social skills kuleją. Ten temat zasługuje na solidne westchnienie.

Czytaj dalej...
1 2 3 23