Niezrealizowany zakres Sprintu
No i znów nam się nie udało… Co zrobić, jeśli się nie udało? Jak mamy sobie poradzić w sytuacji, w której nie zrealizowaliśmy całego zakresu Sprintu?
Czytaj dalej...No i znów nam się nie udało… Co zrobić, jeśli się nie udało? Jak mamy sobie poradzić w sytuacji, w której nie zrealizowaliśmy całego zakresu Sprintu?
Czytaj dalej...Coachingowe teksty o synergii mówią, że jeden plus jeden czasami daje więcej niż jeden. Zwinne Story Pointy mówią, że dzieląc wymaganie za 13 punktów, możemy otrzymać na przykłąd trzy wymagania, każde warte 5 SP. Problem jednak pojawia się, gdy połowa zespołu mówi “3”, a druga połowa “5”.
Czytaj dalej...Jeżeli coś robimy dwa razy, to zwykle można założyć, że jedno wykonanie jest niepotrzebne. To dość śmiała teza, ale postaram się ją w kilku krokach przedstawić tak, aby broniła się sama. Uwaga! W dzisiejszym tekście będzie pełno tzw. buzzowrds, jak np. agile, waste, redundancja.
Czytaj dalej...To nie akcja promocyjna, nie zajmujemy żadnego stanowiska w kontrowersyjnej sprawie. Chodzi nam tylko i wyłącznie o siłę zwinnego podejścia. Zastanawialiście się kiedyś, skąd tak szybkie zatwierdzenie szczepionki na COVID-19? Zwykle trwa to latami! Jak powstała zwinna szczepionka?
Czytaj dalej...Jutro koniec roku 2020, a dzisiaj czas na remanent, porządki i podsumowania. Zdradzimy też co nieco odnośnie naszych planów na 2021.
Czytaj dalej...Każdy Scrum Master dysponuje rewelacyjną techniką, dzięki której zespół stanie się bardziej samodzielny. Szkoda, że tak rzadko jest ona wykorzystywana. Mowa o graniu pauzą i jej kuzynie – bierności. Możemy nawet powiedzieć, że jedna technika jest podstawowa, a druga – zaawansowana.
Czytaj dalej...Wszyscy musimy zgodzić się z jednym twierdzeniem: Cel Sprintu był do tej pory traktowany przez metodykę Scrum delikatnie mówiąc po macoszemu. Co zmieniło się w tym zakresie w nowym Scrum Guide? Jak wygląda Cel Sprintu 2020?
Czytaj dalej...Jak rozumieć odpowiedzialność w znaczeniu “responsibility”, a jak “accountability”? Czy “bycie odpowiedzialnym” nie powinno zawsze znaczyć to samo, czy też różni się to w zależności od kontekstu? Skoro powstał na ten temat tekst, to chyba wiecie, że sprawa nie jest tak prosta.
Czytaj dalej...To jeden z tych momentów, gdzie po nagraniu filmu czuję pewien niedosyt. To nie tak, że w filmie o tym jak przejść z Man Day na Story Points nie zawarliśmy wszystkich istotnych kwestii. Mam jednak przekonanie o sile słowa pisanego. Spróbujmy więc opisać przejście z MD na SP i zastanowić się, czy zawsze ma to […]
Czytaj dalej...Product Goal to zupełnie nowy element Scruma. Coś, czego wcześniej nie było. Tylko, czy aby na pewno? Mówiliśmy przecież o takich rzeczach jak cel, misja, wizja. Sprawdźmy, jak Cel Produktu się do nich ma i po co w ogóle jest nam potrzebny.
Czytaj dalej...