W weekend postanowiłem odwiedzić jedną warszawskich księgarni. Poszukując ciekawostek wydawniczych w rękę wpadła mi pewna agilowa pozycja. Otworzyłem ją na losowej stronie i co? Okazuje się, że według autora Obcy na Daily to nic dziwnego. Może dla autora, bo dla mnie jednak tak.
#białko blog
Największe źródło wiedzy o Scrumie i zwinności
Nasz zwinny blog to kilkaset tekstów o zwinności, podejściu agile, Scrumie, efektywności i nie tylko! Wszystkie czekają na odkrycie przez Ciebie! Co wtorek publikujemy nowy artykuł, a co czwartek wysyłamy specjalny tekst dla subskrybentów naszej listy mailingowej.
Zapraszamy do lektury! Wierzymy, że przez lata pokryliśmy chociaż w części wszystkie scrumowe i agile'owe tematy. Jeśli nie możesz czegoś znaleźć, skorzystaj z wyszukiwarki. A jeśli nadal tego tam nie ma - daj nam znać!
Oto wszystkie nasze teksty, posortowane od najnowszego:
Gdy w ręku mamy tylko młotek, wszystko zaczyna wyglądać jak gwóźdź. A przynajmniej tak mówi stare powiedzenie, które sugeruje, że odruchowo szukamy jak wykorzystać znane rozwiązanie, zamiast zastanowić się w czym jest problem. I to by właściwie wystarczyło za dzisiejszy odcinek, ale na tym nie poprzestanę.
Dziś tekst, który będzie użyteczny dla wszystkich Product Ownerów i Scrum Masterów. Panuje przekonanie, że jeśli Właściciel Produktu zarządza swoim Backlogiem Produktu, jest też jego jedynym twórcą. Nic bardziej mylnego! Wszystkim powinno zależeć, aby doprowadzić do sytuacji, w której Klient też pracuje nad listą wymagań.
Wydaje się, że transparentność, czyli przejrzystość, to jeden z tych tematów, które wracają do nas regularnie co dwa lata. Dlaczego by więc nie zacząć kolejnego roku od przypomnienia tego zagadnienia? A przy okazji postaramy się udzielić kilku porad o tym, jak to może wyglądać w praktyce.
Zwinność to kompletny ekosystem. Prócz wybranej przez Organizację metodyki składa się na niego również podejście, filozofia, coś co nazywane jest agile mindsetem. Jedno bez drugiego nie istnieje, jedno bez drugiego się nie uda. Na jakie elementy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Gdzie zaczyna się zwinność?
Tej praktyki nie znajdziecie w Scrum Guide, aczkolwiek jest ona całkowicie kompatybilna z tym dokumentem. Jest również prosta, a jednocześnie pożyteczna dla każdego zespołu – nie tylko tego, który decyduje się na Scruma. Dzisiejszy post opowie wam właśnie o kontrakcie zespołu.
Od dawna nie miałem tylu przemyśleń, jak po lekturze pewnej książki, o której już wspominałem na naszym blogu. Jedną z porad, która szczególnie do mnie uderzyła jest to, żeby traktować swoją firmę jako produkt. Od razu pomyślałem sobie – „A co gdyby nasze Scrum Teamy traktować właśnie jako produkty?”
Kiedy zapisałem na kartce tytuł dzisiejszego posta pomyślałem, że jest bardzo podobny do tytułu jednego z moich ulubionych polskich seriali, a mianowicie „Stawki większej niż życie”. Czy warto w ogóle posiadać w Backlogu wymagania większe niż Sprint? Wymagania takie przez swoją wielkość są mocno problematyczne. Sprawdźmy!
Na tym blogu często są wspominane szkolenia zwinne. Czymś innym jest mentoring – indywidualne podejście do nauki. Mentoring nie tylko jest skuteczny, ale również jest ważną umiejętnością dla każdego Scrum Mastera i Agile Coacha. Dzisiejszy tekst jest o tym, jak działać jako mentor.
Od bardzo dawna miałem w telefonie zapisane zdjęcie, będące ilustracją dzisiejszego tekstu. W przypływie natchnienia postanowiłem coś z nim zrobić – namierzyłem, z jakiej książki pochodzi rzeczony cytat i od ręki ją zamówiłem. A zanim do mnie dotrze, podzielę się kilkoma przemyśleniami na temat efektywnego dnia pracy.
Strona [tcb_pagination_current_page] z [tcb_pagination_total_pages]