Jak szybko zostać Scrum Masterem?

Nowy rok, nowi my. Nowe tematy, nowe spojrzenie na otoczenie zwinnych projektów. Bezpośrednią przyczyną dzisiejszego wpisu był napotkany w Internecie post, który obiecywał zostanie Scrum Masterem w rok. Obiecywał też wysokie zarobki, ale te bardziej kontrowersyjny temat poruszałem już na naszej liście malingowej.

Czytaj dalej...

„To u nas nie zadziała”

Miało być pozytywnie z początkiem roku, ale ile razy można słyszeć, że „To u nas nie zadziała”? Skąd się bierze ten pesymizm i przeświadczenie o tym, że to, co u innych się sprawdza, u nas okaże się porażką? A miało być pozytywne myślenie, gotowość na porażkę i w ogóle agile mindset…

Czytaj dalej...

Teamwork, czyli Scrum tysiące lat temu

Mówi się że wszystko co nowe, to zapomniane stare. Jeżeli uznamy to powiedzenie za prawdę, to musi ono dotyczyć również i Scruma, którego oficjalna historia liczy 20 lat. Czy może być tak, że ten framework istniał dużo wcześniej? I, co ważniejsze, jak odpowiedź na to pytanie pomoże nam budować lepsze zespoły dzisiaj?

Czytaj dalej...

Muda, Muri, Mura

Muda to dobrze wszystkim znane marnotrawstwo. Ale nie jest to  jedyna przypadłość, której warto unikać. W dzisiejszym tekście poznamy także Muri, czyli przeciążenie i Mura – nierówną produkcję. Zapraszam na krótką lekcję japońskiego.

Czytaj dalej...

Ograniczenie wolności zespołów

Czy zespoły powinny mieć wolną rękę do ustalania sposobu pracy i wręcz być „puszczone samopas”, aby znalazły najlepszą i najbardziej efektywną drogę? Niektórzy krzykną „tak, oczywiście”, a inni będą wieścić katastrofę. A odpowiedź jak zwykle brzmi „to zależy”.

Czytaj dalej...

Wiele Produktów w jednym Backlogu

Założeniem Scrum jest stwierdzenie, że jeden Produkt to jeden Product Backlog. Nawet patrząc z punktu widzenia nazwy – lista wymagań dotyczy produktu (Product) a nie produktów (Products). Dlaczego więc można spotkać konstrukcję zawierającą jeden Backlog i wiele różnych Produktów?

Czytaj dalej...

Nieoczywiste obowiązki Scrum Mastera

Co przychodzi wam na myśl, kiedy ktoś pyta o obowiązki Scrum Mastera? Czy jest to „prowadzenie wydarzeń Scrumowych” albo „pilnowanie zasad Scrum Guide”? Czy może „rozwiązywanie problemów zespołu”? Wymieniłem te trzy, bo, w moim doświadczeniu są to najbardziej rozpowszechnione odpowiedzi na to pytanie. Ośmielę się postawić tezę, że najważniejsze obowiązki tej roli są często przeoczone. […]

Czytaj dalej...

50 balonów – eksperyment

Czy słyszeliście o eksperymencie z użyciem 50 balonów? Pokazuje on dobitnie, że lider procesu i dobra organizacja są kluczem do sukcesu. Jak w innych przypadkach, tak i w tym sukces to osiągnięcie zamierzonego efektu w czasie, budżecie i zakresie. O co chodziło z balonami?

Czytaj dalej...
1 2 3 37