Kontynuujemy nasz cykl na temat konfliktów – w zespołach i nie tylko. W każdym z tekstów można znaleźć wspólny mianownik: najwięcej wyzwań z konfliktami powoduje nieodpowiednie do nich podejście, zły mindset. Nauka nawigowania konfliktów pomaga nam przestawić się na bardziej konstruktywne nastawienie, które umożliwia nam pomyślne rozwiązywanie sporów.
#białko blog
Największe źródło wiedzy o Scrumie i zwinności
Nasz zwinny blog to kilkaset tekstów o zwinności, podejściu agile, Scrumie, efektywności i nie tylko! Wszystkie czekają na odkrycie przez Ciebie! Co wtorek publikujemy nowy artykuł, a co czwartek wysyłamy specjalny tekst dla subskrybentów naszej listy mailingowej.
Zapraszamy do lektury! Wierzymy, że przez lata pokryliśmy chociaż w części wszystkie scrumowe i agile'owe tematy. Jeśli nie możesz czegoś znaleźć, skorzystaj z wyszukiwarki. A jeśli nadal tego tam nie ma - daj nam znać!
Oto wszystkie nasze teksty, posortowane od najnowszego:
Czy masz w zespole osobę o cechach introwertycznych? Sam jestem takim człowiekiem (po części, jak się okazuje) i wiem, że czasem wcale nie pomaga to w pracy. Jak zatem spowodować, aby osoba introwertyczna brała czynny udział w pracach zespołu?
Jeżeli już ktoś zaczyna wprowadzać jakikolwiek mierniki, to zwykle dotyczą one samego procesu wytwórczego. Podejście zwinne powinno być skupione wokół produktu, ale niestety prawie nikt nie sprawdza, jak nasze produkty sobie radzą.
Długo zastanawiałem się nad tytułem dzisiejszego wpisu. Powodem była chęć znalezienia takiego, który maksymalnie odda jego sens. Dziś chciałbym zastanowić się wspólnie z Wami, czy i kiedy Scrum Master może podejmować decyzje. Decyzyjny SM, czy istnieje w ogóle coś takiego w przyrodzie?
W życiu tak bywa, że przestajemy robić postępy i okazujemy się, że utknęliśmy w miejscu. Możemy nazywać to kryzysem, straceniem motywacji, a nawet depresją. Wolę nie wchodzić w psychoterapię i stosować termin bardziej neutralny emocjonalnie. Stagnacja oznacza właśnie to – brak ruchu do przodu. Ten okres wcześniej lub później wkracza do kariery każdego Scrum Mastera. W tym poście chciałbym przyjrzeć się temu zjawisku bliżej i przedstawić praktyczne kroki do rozwiązania problemu.
Temat dzielenia wymagań jest jednym z naszych ulubionych. Pierwszy raz na poważnie zajęliśmy się nim blisko 10 lat temu, gdzie na pewnym projekcie na którym borykaliśmy się z dość typowym problemem: słyszeliśmy, że „nie da się” podzielić niektórych wymagań.
Impact-Effort Matrix to jedno z tych narzędzi, które pomoże nam wybrać to, co powinno zaraz znaleźć się na szczycie backlogu. Zawsze zastanawiamy się, co jeszcze może przydać się nam podczas wyboru tych najpilniejszych wymagań do realizacji i dzisiejszy bohater na pewno się do tego nadaje!
Kiedy mówimy o Scrumie, słowo „facylitacja” pada bardzo często. Słyszymy, że “Scrum Master facylituje to i tamto”. Spotykamy to słowo w podręczniku Scrum, również w zakresie obowiązków SM-a. Jedną ze słynnych 8 postaw dobrego Scrum Mastera jest facylitator. Co to słowo znaczy i dlaczego jest tak ważne w naszym zawodzie?
Dziś szybka porada dla wszystkich osób, które narzekają na to, że ich zespoły nie są zespołami i nie udzielają sobie wzajemnie wsparcia. Po pierwsze, zadbajmy o wspólny cel. Po drugie, skończmy numerować zespoły!
Jednym z podstawowych narzędzi do skalowania Scruma ponad więcej niż jeden-dwa zespoły jest Scrum of Scrums. Jak wiele prostych technik, także i tę warto poznać, aby następnie móc świadomie zdecydować o jej wykorzystaniu.
Strona [tcb_pagination_current_page] z [tcb_pagination_total_pages]