Kilka Celów Sprintu, indywidualna i niezależna praca poszczególnych osób w zespole, „po co nam Daily”, „nie mamy co pokazać na Review” i tak dalej… Brzmi znajomo? Rozwiązanie to może być deskalowanie.

Czytaj dalej
Deskalowanie Zespołów Scrumowych

Do napisania tego tekstu zainspirowało mnie kilka sytuacji ze wspólnym mianownikiem. We wszystkich ludzie nie zachowują się tak, jak życzą sobie tego inni. I nie ma tym absolutnie nic dziwnego. Jedyne co budzi zdziwienie, to właśnie zdziwieni ludzie.

Czytaj dalej
Empiryzm, czyli ludzie i tak zrobią po swojemu

Dziś wracamy do fundamentów – będzie trochę o budowie zespołów, trochę o wymaganiach, ale przede wszystkim – o zwinności. Oraz o przekazywaniu pracy z rąk do rąk, oczywiście.

Czytaj dalej
Frontend, Backend, Analiza, Programowanie i Testy

Zostałem niedawno poproszony o przedstawienie pomysłów na rozwój dla pewnej grupy z Scrum Masterów. W ramach przygotowań do tego wystąpienia miałem tyle ciekawych przemyśleń, że aż żal się z nimi nie podzielić w tym miejscu z czytelnikami #białko.

Czytaj dalej
Jak się rozwijać jako Scrum Master w 2024?

Przerwanie Sprintu to nie jest popularny temat, bo i występuje ono niezwykle rzadko. Jednak są takie sytuacje, w których Przerwanie Sprintu powoduje pewne scrumowe problemy…

Czytaj dalej
Przerwanie Sprintu – zagadka

Od jakiegoś czasu na naszych social mediach, a w szczególności na YouTube, rządzi krytyka i narzekanie na Scrum Masterów. Jest to kontynuacja pewnego trendu – wcześniej narzekaliśmy na to, że firmy i organizacje wprowadzają Scruma na siłę i nie tam, gdzie powinny, a także w ogóle nie potrafią budować Zespołów Scrumowych. Dość tego! Powiedzmy sobie, jak możemy przestać przeszkadzać, a zacząć pomagać.

Czytaj dalej
SM jako inżynier produkcji oprogramowania

Tylko krowa nie zmienia zdania. Dzisiejszy tekst „odwołuje” wiele dotychczasowych materiałów. Wiele godzin i rozmów doprowadziło do zmiany zdania na temat kluczowego ostatnimi czasy pytania: „Na czym musi znać się Scrum Master?”

Czytaj dalej
Na czym powinien znać się Scrum Master?

Najpopularniejsze strategie „rozwiązywania konfliktów” to tak naprawdę pseudorozwiązania. Walka, ucieczka czy separacja zwaśnionych stron brzmi całkiem sensownie, ale to tylko pierwsze wrażenie. Im dłużej się nad tym zastanowimy, tym szybciej dojdziemy do wniosku, że takie pseudorozwiązania konfliktów nie prowadzą do żadnych rezultatów!

Czytaj dalej
Pseudorozwiązania konfliktów

Jednym z powodów kryzysu zawodowego, nie tylko w życiu Scrum Mastera, może patologiczna kultura organizacji. Jeśli pracujesz w firmie, która przejawia tendencje opisane w tym tekście, to możesz mieć pewność, że Twoje poczucie „utknięcia w miejscu” bierze się właśnie stąd.

Czytaj dalej
Patologiczna kultura organizacji

Samoorganizacja czy samozarządzanie? Te terminy często słyszymy w kontekście Zespołów Scrumowych. Czasem są używane jako synonimy, a czasem opisują różne koncepcje. Zaktualizowana w 2020 roku wersja Podręcznika Scrum również zmieniła definicje zespołu Scrumowego z „samoorganizującego się” na „samozarządzający się”. To potwierdza, że jest pomiędzy tymi zjawiskami pewna różnica.

Czytaj dalej
Samoorganizacja, a samozarządzanie