.st0{fill:#FFFFFF;}

Ścieżka rozwoju Scrum Mastera 

 28 maja, 2019

Tomasz Dzierżek

Dzisiaj porozmawiamy o tym, co Ty jako Scrum Master możesz zrobić, żeby się rozwijać. Z kolei tematem szczebli scrummasterskiej kariery zajmiemy się w przyszłym tygodniu.

 

SM: Początek

Nie da się ukryć, że jakoś te pierwsze kroki jako Scrum Master trzeba postawić. W większości przypadków taka sytuacja miała miejsce w związku z transformacją organizacji lub ze zmianą roli z członka Zespołu Deweloperskiego na SM-a właśnie. Jak to zwykle wygląda?

Jeżeli pracujemy w firmie, w której Scrum już jest używany, to mamy okazję widzieć jak on wygląda i jak działa. Czasami mamy do czynienia ze ScrumBut-em, ale zwykle przynajmniej poznamy praktyczną stronę metodyki. Możemy na własnej skórze poczuć jak Scrum działa.

Sama praktyka to jednak nie wszystko. Zwykle osoby, które dołączają do zespołów są też szkolone – czy to przez innych SM-ów (bądź Agile Coachów), czy to zasobami zewnętrznymi (takimi jak trenerzy #białko). To też jest pierwszy etap w przypadku, kiedy dotyka nas transformacja.

Szkolenia wprowadzające zwykle poruszają podstawy zwinności, odpowiadając na pytanie „Dlaczego?”, a także omawiają szczegółowo Scrum, zajmując się zagadnieniem „Jak?”. Te dwie części są niezbędne, żebyśmy prawidłowo wykorzystali wszystkie scrumowe mechanizmy i procesy.

W naszej ofercie takim szkoleniem jest „Wprowadzenie do Scrum„, na którym przez dwa dni omawiamy wszystko, co jest potrzebne Scrum Teamowi do pracy. Wykorzystujemy je także w przypadku transformacji zespołów działających w inny sposób. Są to absolutne fundamenty, na których budujemy naszą zwinność.

Tylko czy wystarczą one Scrum Masterowi?

 

Znajomość Scruma w praktyce

„Master” sugeruje, że SM to nie byle kto. To osoba, która Scrum zna na wylot i jest sobie w stanie poradzić z każdą napotkaną sytuacją.Wprowadzenie do Scrum” co prawda omawia wiele niestandardowych i nietypowych sytuacji, ale skupia się na całym zespole pracującym jako grupa.

Dlatego też w naszej ofercie posiadamy również szkolenie „Scrum dla Scrum Masterów„, które omawia wszystkie opisane powyżej aspekty, ale skupiając się na roli Scrum Mastera. Nie tylko tłumaczymy metodykę od podstaw, ale przede wszystkim pokazujemy, jak wygląda ona w praktyce i w codziennej pracy SM-a.

Jednym zdaniem, „Scrum dla Scrum Masterów” przygotowuje SM-ów do skutecznego pełnienia ich roli, nawet jeśli jest to ich pierwsza styczność ze Scrumem.

Zwykle są to szkolenia zamknięte dla dużych firm, ponieważ w takich najłatwiej jest zebrać pełną grupę. Na szczęście od tego roku „Scrum dla Scrum Masterów” jest też dostępny jako szkolenie otwarte, gdzie przyjmujemy także pojedyncze zgłoszenia. Często prowadzone są one w kameralnej atmosferze, sprzyjającej indywidualnemu podejściu i dyskusjom o realiach wykorzystania Scruma.

Co zrobić, gdy już pracujemy jako Scrum Master, ale chcemy poznać jeszcze więcej technik i narzędzi? Dla osób z pełną znajomością Scruma przygotowaliśmy praktyczny „Warsztat Narzędziowy SM”, na którym omawiamy i ćwiczymy metryki, narzędzia oraz wydarzenia. To jest miejsce, gdzie pokażemy w praktyce jak przeprowadzać skuteczne Sprint Review czy Sprint Retrospective.

Innym aspektem, w którym SM może chcieć się rozwijać to wyzwania związane ze zwiększającą się liczbą zespołów. W odpowiedzi na te potrzeby przygotowaliśmy jednodniowy kurs „Skalowanie Scrum„. Dzielimy się tam naszą wiedzą i doświadczeniem zdobytym na średnich, dużych i ogromnych projektach scrumowych.

 

Rozwój Scrum Mastera

Od zawsze twierdziliśmy, że najlepsze studia dla Scrum Mastera to psychologia. Wiele razy podkreślaliśmy też wagę umiejętności społecznych, a także przekonywania, zachęcania i… coachowania. SM to servant leaderprzywódca, ale nie przełożony. „Inspiruje, pomaga i służy” jak to określił Łukasz.

Sama „techniczna” wiedza scrumowa nie wystarczy, żeby poradzić sobie z wszystkimi wyzwaniami tej roli. SM przede wszystkim pracuje z ludźmi i to właśnie ten aspekt powinien mieć opanowany do perfekcji. Pisaliśmy już o odpowiedniej osobowości Scrum Mastera, a także 5 cechach, których powinien się jak najszybciej pozbyć. Jak to zrobić? Jak się rozwijać w tym kierunku?

Nie da się ukryć, że większość szkoleń na rynku poświęcona jest twardym umiejętnościom. Sami do tej pory głównie na tym opieraliśmy naszą ofertę. W końcu jesteśmy praktykami i liczą się dla nas narzędzia, techniki oraz doświadczenie. Bardzo często spotykaliśmy się jednak z pytaniami „W jaki sposób mogę wykształcić sobie odpowiednie podejście do ludzi?”

„Jak rozmawiać z innymi jako Scrum Master? Jak się nauczyć efektywnej komunikacji, skutecznej negocjacji, zasad owocnej współpracy i facylitacji?”

Na te problemy odpowiada Warsztat „Umiejętności Miękkie SM„, do którego zachęcamy nie tylko Scrum Masterów. Wszyscy przecież współpracujemy z innymi, negocjujemy i komunikujemy się.

W ramach tego dwudniowego spotkania przede wszystkim ćwiczymy interakcje z ludźmi. Jest ono nastawione na naukę przez praktykę. Poznacie tam sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w Zespole Scrumowym, zasady warunkujące spójność zespołu, przetrenujecie udzielanie rozwojowej informacji zwrotnej, poprawicie umiejętności komunikacji i po prostu staniecie się lepszymi Scrum Masterami.

Podobne warsztaty przygotowaliśmy także dla PO i całych zespołów. W przypadku jakichkolwiek pytań – zachęcamy do kontaktu z nami. Odpowiadamy na e-maile, telefony, a także na wiadomości na Facebooku i LinkedInie. W końcu jesteśmy agile, co znaczy, że to Twoje zadowolenie jest dla nas najważniejsze.

Tomasz Dzierżek


23+ lat doświadczenia w IT, 15+ lat doświadczenia w Scrum i agile, PSM III (i inne), konsultant zwinnych procesów i zespołów, Agile Coach, trener

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}