.st0{fill:#FFFFFF;}

Profit sharing, czyli odważne eksperymenty 

 15 marca, 2022

Artur Komendatskyi

Agile to coś więcej niż tylko frameworki czy praktyki. Kluczowe jest ciągle ulepszanie: produktów, które tworzymy oraz samego sposobu pracy. Musimy ciągle znajdować przestrzeń do ulepszania przez wychodzenie ze strefy komfortu, próbowanie czegoś nowego, prowadzenie eksperymentów, itd. Dziś pomówimy właśnie o eksperymentach, na które nie każdy się odważy. Przed Wami – Profit Sharing.

 

Eksperymenty na liście mailingowej

Subskrybenci listy mailingowej #białko wiedzą, ile nowych rzeczy przygotowaliśmy dla Was w tym roku. Ci którzy nie wiedzą, o części z nich będą mieli okazję dowiedzieć się z dzisiejszego tekstu. Ale najpierw – kilka słów o tym, jak to wszystko się zaczęło…

Raz w tygodniu wysyłamy do subskrybentów naszej listy ekskluzywne i kontrowersyjne teksty. Jakiś czas temu napisałem właśnie takiego e-maila, który nosił tytuł „Eksperyment, który zwiększy wartość produktu o 200%-20000%„. Nasza czytelniczka, Ania, odpisała nam, że pracuje w firmie, która dokładnie taki eksperyment już przeprowadziła – i to z dużym sukcesem. Postanowiliśmy pogadać z przedstawicielami firmy, żeby dowiedzieć się więcej. Po prawie dwugodzinnym spotkaniu na Zoom stwierdziliśmy, że znaleźliśmy prawdziwą kopalnię „zwinnego” złota oraz okazję do zrobienia czegoś, czego w #białko jeszcze nie robiliśmy.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, warto przypomnieć ten słynny tekst z listy mailingowej:

 

Eksperyment, który zwiększy wartość produktu o 200%-20000%

Głównym celem wprowadzania Scruma jest zwiększenie wartości produktu. Najczęściej tym produktem jest jakieś oprogramowanie. Oprogramowanie służy do rozwiązania jakichś problemów z domeny biznesowej w celu generowania dochodu. Czyli, im więcej zysku potrafi wygenerować aplikacja, tym większa jest jej wartość.

Badania Standish Group pokazały, że aż 45% funkcji w dużych aplikacjach nigdy nie było używane. To znaczy, że prawie połowa pracy nad tymi produktami to stracony czas oraz pieniądze i zero wartości. Tylko 7% funkcji jest używanych przez cały czas, a 13% – często. Z tego wnioskujemy, że tylko 20% pracy zespołów, wytwarzały zostało poświęcone na dostarczenie wysokiej wartości biznesowej.

A więc szlak do zwiększenia wartości produktu jest prosty (co nie znaczy łatwy) – podnieść ten ostatni wskaźnik (20%) jak najbliżej do 100%. I tu przedstawiam swój (kontrowersyjny) eksperyment.

 

Profit sharing

Niech każdy członek zespołu, który pracuje nad produktem, dostaje pewien procent od zysków tego produktu jako premię. Wiadomo, że procent ten nie może być zbyt duży, bo jeśli całe zyski trzeba będzie przeznaczyć na premie, to znika sens wytwarzania produktu. Ale nie może być też za mały, bo premia 100 zł na rok nikogo dodatkowo nie zmotywuje.

Natura ludzka jest taka, że jesteśmy zmotywowani aby coś robić wtedy, kiedy działania te obiecują nam zysk – proporcjonalny lub większy od wymaganego wysiłku. Odpowiednio, jeżeli zyski każdej ze stron będą przywiązane do wartości biznesowej, to każdy maksymalnie się na niej skupi. Mam tu na myśli Developerów, PO, SM-a i w wielu wypadkach także interesariuszy. Nierzadko role tych ostatnich przyjmuje nie CEO, który uzyskuje dywidendy z zysku od produktu, a managerowie średniego poziomu, którzy mają zwykłe wynagrodzenie miesięczne. Dodatkowa premia mogłaby zrobić różnice w ich zaangażowaniu.

 

Czy profit sharing się opłaci?

Widziałem aplikacje, gdzie czysty zysk stanowił powyżej miliona dolarów rocznie na każdego członka zespołu. Developer z kolei kosztował firmę około 40 tysięcy USD za rok. Mniej, niż 4% tego, co dostarcza. A gdyby dostawał do tego 1% od zysku jako premię, miałby roczny dochód prawie półtora razy większy.

A teraz wyobraźmy sobie, jak mocno każda ze stron będzie skupiona na tym, żeby ten jeden procent był wart jeszcze więcej. Jak zrobić, żeby to było więcej pieniędzy? Zwiększyć zyski. A jak zwiększyć zyski? Skupiając się na najbardziej wartościowych elementach, backlogu olewając wszystko co zbędne. Każdemu będzie zależało na jakości produktu, każdy będzie traktował go jak swoją sprawę.

Szkoda, że to tylko teoretyczny eksperyment. Ale może ktoś jest gotowy na jego przeprowadzenie?

 

Eksperyment od #białko i u2i

Tyle rozesłany e-mail. Jak już wiecie ze wstępu, bardzo szybko okazało się, że są osoby, które nie tylko są gotowe na przeprowadzenie takiego eksperymentu, ale działają w ten sposób od lat! Ania skontaktowała nas z firmą u2i, której to pracownicy właśnie taką premię dostają. Zainteresowani? Chcielibyście pracować w takim modelu?

Profit sharing w u2i to nie jest drobna rzecz, to jedna z podstaw działania tej firmy! Co więcej, 100% dochodów u2i jest dzielone pomiędzy wszystkich pracowników. Dlatego #białko pojechało do Krakowa, żeby porozmawiać o tym, jak udało im się wprowadzić ten odważny system. Zafascynowani ideą profit sharing, zadaliśmy mnóstwo pytań:

  1. Jak zarząd organizacji zgodził się na dzielenie się całym zyskiem z pracownikami?
  2. Jak profit sharing zmienił kulturę organizacji?
  3. Ile procent od zysku dostaje poszczególny pracownik, a ile to jego stała pensja?
  4. Jak mierzymy wartość dostarczaną przez poszczególnych pracowników?
  5. Co się dzieje, kiedy projekt nie jest zyskowny?
  6. Jakie są słabe strony takiego podejścia?
  7. Czy wszystkie firmy mogą wprowadzić profit sharing?
  8. I wiele innych…

Nasz #białkowy eksperyment to przeprowadzenie tej rozmowy w formie wywiadu, który nagraliśmy i który już wkrótce pojawi się na naszym kanale na YouTube. Zachęcamy do zasubskrybowania, a po publikacji wywiadu – do oglądania i komentowania wszystkich jego części. Bowiem profit sharing swoim skomplikowaniem przypomina Scrum – w teorii jest bardzo prosty do zrozumienia, ale w praktyce, bardzo trudny do wdrożenia.

Przypominamy również, że co czwartek na naszej liście rozsyłamy różnego rodzaju ciekawe treści oraz materiały niedostępne dla innych. Warto się zapisać.

Artur Komendatskyi


6 lat doświadczenia w IT, PSM I-II, PAL I, starszy inżynier oprogramowania, Scrum Master zespołów zwinnych, Agile Leader

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}