.st0{fill:#FFFFFF;}

Senior Scrum Master, Junior Agile Coach 

 4 czerwca, 2019

Tomasz Dzier偶ek

Ostatnio a偶 kr臋ci si臋 w g艂owie od tych wszystkich tytu艂贸w i r贸l. Senior Scrum Master? Junior Agile Coach? Senior Agile Coach? Junior Scrum Master? Co jeszcze?

 

D膮偶enia do rozwoju

Zaledwie tydzie艅 temu dotkn膮艂em dzisiejszego tematu w tek艣cie pod tytu艂em „艢cie偶ka rozwoju Scrum Mastera„. Dla przypomnienia: opisa艂em w nim podr贸偶 od pierwszego kontaktu ze Scrumem, a偶 do zostania pe艂noprawnym i skutecznym SM-em. Skupi艂em si臋 tam na wiedzy, umiej臋tno艣ciach i narz臋dziach, bo w tych kryteriach rozumiem „rozw贸j” os贸b pe艂ni膮cych t臋 funkcj臋.

SM to rola mi臋kka, kt贸rej si艂膮 s膮 umiej臋tno艣ci spo艂eczne, odpowiednie podej艣cie do ludzi i do艣wiadczenie w stosowaniu Scruma (technikalia). W tych kategoriach rozwija膰 mo偶emy si臋 bez ko艅ca, ale bardzo trudno b臋dzie nam wykaza膰 poziom naszych umiej臋tno艣ci. Co wi臋cej, perfekcyjny w jednym zespole SM mo偶e w og贸le nie pasowa膰 do innego. Bardzo trudno to skategoryzowa膰.

Niestety, rynek ma na ten temat nieco inne wyobra偶enie. „Przyj臋艂o si臋”, 偶e Ci najbardziej do艣wiadczeni i ambitni Scrum Masterzy w ko艅cu „awansuj膮” na stanowisko Agile Coacha. Pozostaje tylko wyda膰 z siebie dono艣ne westchnienie.

Pomijaj膮c na razie wszystkie problemy z precyzyjnym okre艣leniem roli AC, utworzy艂o to niebezpieczny precedens. Bo do艣膰 szybko pojawi艂 si臋 podzia艂 na Junior SM-贸w, Senior SM-贸w i Agile Coachy. Tak, jakby to w艂a艣nie by艂a 艣cie偶ka rozwoju dla tej roli.

Scrum Guide milczy na ten temat. Scrum Master to Scrum Master i tyle. Rozwija si臋 wraz z zespo艂em i nie wydaje si臋, 偶eby by艂 jaki艣 tajemny zestaw umiej臋tno艣ci, kt贸ry musi posi膮艣膰, 偶eby sta膰 si臋 „seniorem”.

 

Junior, Mid-level, Senior?

Podzia艂 na Junior贸w i Senior贸w nie dotyczy tylko i wy艂膮cznie kategorii w sporcie. Odk膮d pami臋tam, programi艣ci bez do艣wiadczenia l膮dowali na stanowiskach typu Junior Developer, a Ci z du偶ym, wieloletnim sta偶em zostawali „Seniorami”. To oczywi艣cie rodzi艂o pewien problem z okre艣leniem tych „zwyk艂ych” developer贸w.

Czasami „po prostu programi艣ci” zwani byli mid-level developer, ale z tym okre艣leniem jest podobnie jak z Epiciem – strasznie kiepsko si臋 je odmienia, bo w j臋zyku polskim jest do艣膰 ko艣lawe. Abstrahuj膮c od nomenklatury, podzia艂 na „艣wie偶ak贸w, do艣wiadczonych i ekspert贸w” istnia艂 od zawsze.

Wspomniane do艣wiadczenie zwykle liczy si臋 po prostu wed艂ug sta偶u. Niemym za艂o偶eniem jest, 偶e im wi臋cej kto艣 czasu sp臋dzi艂 pracuj膮c w danej technologii, tym lepiej si臋 na niej zna. Co nie zawsze jest zgodne z prawd膮, ale sprawdza si臋 wystarczaj膮co cz臋sto, aby traktowa膰 to jako u偶yteczn膮 heurystyk臋.

Przecie偶 nawet w zak艂adach produkcyjnych funkcjonuje stanowisko „mistrza”. Taka osoba, z racji do艣wiadczenia, odpowiada za produkcj臋 na okre艣lonym etapie b膮d藕 za jaki艣 proces technologiczny. I zn贸w nazwa sugeruje to, 偶e g艂贸wnie chodzi tu o lata sp臋dzone wykonuj膮c dan膮 czynno艣膰.

O ile jeszcze w przypadku stanowisk technicznych jako艣 to mog臋 zaakceptowa膰, tak w przypadku os贸b zajmuj膮cych si臋 bardzo niedookre艣lonymi i mi臋kkimi rzeczami trudno mi przej艣膰 nad tym do porz膮dku dziennego.

 

Z ig艂y wid艂y

By膰 mo偶e „problem” jest sztuczny. Mo偶e faktycznie w ka偶dej roli mo偶emy si臋 rozwija膰 i z biegiem czasu zdobywamy wi臋cej do艣wiadczenia i stajemy si臋 lepsi. Tylko czy istnieje tu g贸rna granica? Czy programista z 15-letnim do艣wiadczeniem jest o wiele lepszy od tego, kt贸ry ma 10 lat za pasem?

A wracaj膮c do naszych Scrum Master贸w i Agile Coach贸w – czy miar膮 do艣wiadczenia faktycznie jest up艂yw czasu? Czy SM, kt贸ry sp臋dzi艂 dziesi臋膰 lat pracuj膮c z jednym zespo艂em jest „lepszy” od tego, kt贸ry przez trzy lata wsp贸艂pracowa艂 z sze艣cioma? 呕e ju偶 nawet nie wspomn臋 o r贸偶nicach w do艣wiadczeniu pomi臋dzy osobami, kt贸re by艂 w ma艂ych organizacjach i takich, kt贸re zjad艂y z臋by na projektach licz膮cych setki os贸b.

Tak jak nie da si臋 jasno oceni膰 Scrum Mastera, tak trudno jest przyporz膮dkowa膰 mu „stopie艅 rozwoju”. To nie gra komputerowa, 偶eby艣my odblokowywali „achievementy”.

W przypadku r贸l technicznych zwykle posi艂kujemy si臋 po prostu liczb膮 lat sp臋dzonych w konkretnej technologii. Mo偶e i w tym przypadku powinni艣my post臋powa膰 podobnie? Zamiast og艂osze艅 o prac臋 na „Senior Scrum Mastera” powinni艣my widzie膰 „Scrum Master z do艣wiadczeniem w skalowaniu Scrum” lub „SM dla zespo艂贸w rozproszonych„?

Tylko oczywi艣cie my gadamy sobie, a rynek sobie. Tak jak od dawna nieod艂膮cznym aspektem SM-a poszukuj膮cego pracy jest odpowiedni certyfikat, tak teraz ka偶dy na si艂臋 udowadnia ile to lat sp臋dzi艂 w danej roli. Bo im bardziej „senior” jeste艣my, tym na wi臋ksze mo偶emy liczy膰 zarobki.

Nie s膮dz臋, 偶eby to szale艅stwo mia艂o min膮膰. Wiele organizacji, kt贸re trudno nazwa膰 zwinnymi, poszukuje Scrum Master贸w wed艂ug bardzo konkretnych kryteri贸w: certyfikat, lata do艣wiadczenia, znajomo艣膰 Atlassian Jira, do艣wiadczenie w rozdzielaniu zada艅 i kontrolowaniu post臋p贸w pracy, harmonogramowanie i zasobowanie, itd.

Tylko co to ma wsp贸lnego z rol膮 Scrum Mastera i kiedy dojdziemy do punktu, w kt贸rym „SM” to tylko nic nie znacz膮ca etykieta?

Tomasz Dzier偶ek


23+ lat do艣wiadczenia w IT, 15+ lat do艣wiadczenia w Scrum i agile, PSM III (i inne), konsultant zwinnych proces贸w i zespo艂贸w, Agile Coach, trener

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczy膰 spam. Dowiedz si臋 wi臋cej jak przetwarzane s膮 dane komentarzy.

  1. Podpis kontrowersyjny w zderzeniu z wpisem 馃檪

    „16 lat do艣wiadczenia w IT, 8 lat do艣wiadczenia w Scrum, PSM I-III, Scrum Master zespo艂贸w zwinnych, analityk IT, trener Scrum”

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}