Jutro koniec roku 2020, a dzisiaj czas na remanent, porządki i podsumowania. Zdradzimy też co nieco odnośnie naszych planów na 2021.
Statystyki #białko
Od razu musimy rozczarować niektórych, że nie będziemy tu mówić o liczbie klientów, ani nie pochwalimy się stanem konta. Możemy jednak powiedzieć, że gdybyśmy chcieli rozłożyć równomiernie wszystkie nasze szkolenia Scrum i agile to równo co drugi dzień w mijającym roku był szkoleniowy. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre zajęcia prowadziliśmy we dwóch, a inne odbywały się w rewelacyjnej formule on-line 4×4 i zajmowały efektywnie tylko pół dnia. Liczymy na to, że w przyszłym roku powtórzymy ten sukces, bo więcej osiągnąć w tym aspekcie nie damy rady.
Tak jak wiele osób spotkało nas na szkoleniach, tak samo niektórzy byli zaskakiwani naszą obecnością na niektórych projektach czy transformacjach. Nasze wsparcie agile, czasami nazywane konsultingiem, to obszar w którym jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Mamy też pewne pomysły jak skalować naszą aktywność i obecność.
Nie da się jednak ukryć, że trzeci filar naszej działalności to promowanie podejścia zwinnego i Scruma w Polsce. Tutaj też był to rok niezwykły. Trzykrotnie zwiększyliśmy zasięg naszego zwinnego bloga, a na LinkedInie przybyło nam blisko tysiąc osób śledzących nasz profil. Pytanie, czy będziemy w stanie to tempo utrzymać? Mamy na to kilka pomysłów, o których za chwilę.
Przy tej okazji chcemy jeszcze raz podziękować za ponad tysiąc subskrypcji na naszym youtube’owym kanale. W tym roku urośliśmy z ponad czterystu subskrybentów do ponad tysiąca! Dziękujemy i zbieramy kolejny tysiąc! A skoro już wspomnieliśmy o YouTube, to zapraszamy do przeglądu najpopularniejszych filmów, które nakręciliśmy w 2020 roku.
Tysiące na YouTube
Najczęściej oglądanym przez Was filmem pochodzącym z 2020 roku był materiał o tym „Jak zostać Scrum Masterem„. Opowiadamy w nim o tym, jak odnaleźć się na rynku, gdzie pracodawcy szukają SM-ów z doświadczeniem, a osoby próbujące się przebranżowić mają trudności ze znalezieniem potrzebnego doświadczenia. Czy materiał okaże się na czasie również w przyszłym roku? Czas pokaże.
Na drugim stopniu podium mamy nasze „ulubione” „Ceremonie i Rytuały Scrum„. Walczymy i będziemy walczyć z używaniem sformułowań typu „ceremonie”, „rytuały” w odniesieniu do Wydarzeń Scrum. Do tego tematu zresztą wrócimy w kolejnej sekcji dotyczącej tekstów na naszym blogu.
Miejsce trzecie zajmuje „Planowanie w 45 minut„. Łukasz postawił w nim całkiem ciekawą tezę, z którą obaj się zgadzamy. A mianowicie: sprawny i dobrze działający Zespół Scrumowy powinien być w stanie zaplanować się dużo krócej niż wynosi timebox tego Wydarzenia Scrum. Nie martwcie się jednak, jeżeli Wasze planowania są dłuższe. W filmie wskazujemy potencjalne miejsca na usprawnienia i tłumaczymy, czemu dotyczą Refinementu.
Materiał, który bez wątpienia zyskał najwięcej wyświetleń w najkrótszym czasie to mające zaledwie jeden miesiąc „Wszystkie zmiany w Scrum Guide 2020„, gdzie rozprawiamy się z każdą jedną różnicą pomiędzy „starym” i „nowym” Podręcznikiem Scrum. Co ciekawe, większość z Was postanowiła obejrzeć materiał do końca. Niezmiernie nam z tego powodu miło i na pewno w przyszłości możecie spodziewać się więcej materiałów w tym formacie – długich, dogłębnych i kompletnych.
Piątkę najpopularniejszych filmów z 2020 roku zamyka siedmiominutowy materiał „Planning Poker – robisz to źle„. Ewidentnie podobają się Wam filmy, w których się nad czymś znęcamy. Tym razem padło na typowe i tragiczne w skutkach pomyłki związane z najpopularniejszą techniką szacowania w Story Points – Planning Poker.
Setki tysięcy na blogu
Najczęściej czytanym postem z roku 2020 okazał się „Proces Scrum” To jeden z tekstów, który po cichu dostosowaliśmy do nowej wersji Scrum Guide. Omawia on krok po kroku „jak to wszystko wygląda w tym Scrumie”. Jeżeli chcielibyście komuś wyjaśnić absolutne podstawy Scruma, to jest to własnie ten link, który warto przesłać dalej.
Na drugim miejscu, podobnie jak w przypadku filmów na YouTube, wylądował temat „Ceremonii Scrum„. Jakby filmu było mało, to w tym tekście dalej walczymy z „ceremoniami”, „rytuałami” i tym podobnymi. Nie umniejszajmy pracy, którą wykonujemy. To nie są żadne obrzędy, tylko element większej układanki, który ma doprowadzić nas do celu. Temat zawsze lekko podnosi nam ciśnienie, więc przejdźmy dalej.
Na trzecim miejscu najchętniej czytanych wylądowały „Trzy filary Scrum„. Absolutnie najkrótsze wprowadzenie do transparentności, inspekcji i adaptacji jakie możecie znaleźć. Polecamy!
Może się wydawać, że najpopularniejsze w tym roku okazały się tematy scrumowe, ale tekst z czwartego miejsca temu przeczy. „Czym jest gildia?” to opis jednej ze zwinnych konstrukcji organizacyjnych, która może nam pomóc lepiej się zorganizować. Zaintrygowani? Polecamy zajrzeć do tego tekstu.
Na piątym miejscu najchętniej czytanych tekstów z 2020 roku wylądowała koza. „GOAT, czyli jak robić efektywne spotkania?” to bardzo prosty i skuteczny przepis na ograniczenie czasu marnowanego na nic nie wnoszące spotkaniach. Szczególnie w dobie pracy zdalnej, ale nie tylko, powinniśmy zadbać o efektywne wykorzystanie swojego czasu. Timebox to za mało, warto zainteresować się GOAT.
Co dalej?
Nawet na przełomie roku nie ustajemy w pisaniu, nagrywaniu i publikowaniu. Chcemy utrzymać nasze szaleńcze tempo, ale też położyć nacisk na inne elementy naszej (auto)promocji. Doświadczenia z tego roku pokazały, że dłuższe formy materiałów wideo cieszą się dużą popularnością. Chcemy sprawdzić jak daleko i jak szeroko możemy to wykorzystać. Dobrze jednak wiemy, że nie ma sensu ogłaszać czegoś, czego nie mamy gotowego. Jak pokazał rok 2020 – wszystko może się zdarzyć. Zrobimy jednak mały wyjątek.
Na pewno dużo nam się chce i dużo mamy pomysłów. Kwestia znalezienia czasu na ich realizację i udostępnienia Tobie i innym. W celu łatwiejszej dystrybucji przygotowujemy #białkową listę mailingową. Od nowego roku część naszych materiałów będzie lądowała tylko tam. Niektóre będą potem pojawiały się na naszym blogu z opóźnieniem. Przede wszystkim chcemy zbliżyć się do naszych czytelników, fanów i odbiorców i nawiązać bliższy kontakt. Mamy nadzieję, że lista będzie żyła, będziemy na niej gorąco dyskutować i omawiać tematy najbardziej dla Was istotne.
Co więcej, mamy nadzieję, że w ten sposób będziemy mogli również rozdawać prezenty, zniżki, zaproszenia na webinary, wywiady i wiele innych rzeczy, których nie możemy się doczekać. Jeżeli nie możesz się doczekać, możesz zapisać się na dedykowanej podstronie. Ale póki co chcielibyśmy życzyć udanego roku 2021.
Do usłyszenia, zobaczenia bądź przeczytania!