.st0{fill:#FFFFFF;}

Co to Agile Warsaw? 

 26 marca, 2018

Tomasz Dzierżek

Jeśli pomimo naszego ostatniego wystąpienia, nie dotarły do ciebie informacje na temat Agile Warsaw, to najwyższy czas to nadrobić. Czym jest AW, jak się tam dostać, kogo można spotkać i w jaki sposób można z niego skorzystać?

 

Co, gdzie, kiedy?

„Meetupy” to cykliczne spotkania ludzi zainteresowanych określoną tematyką. Organizowane są przez serwis meetup.com, stąd też ich nazwa. Agile Warsaw jest właśnie takim „meetupem” i jak wynika z jego nazwy, jest to warszawskie spotkanie entuzjastów szeroko pojętej zwinności.

„Agile Warsaw to nieformalna grupa osób, które są związane z metodykami Agile i Lean oraz Warszawą. (…) celem jest wymiana wiedzy i networking.” – Agile Warsaw

Wystąpienia na Agile Warsaw przygotowywane są w formule „przez entuzjastów, dla entuzjastów”. Faktycznie, da się to zauważyć. Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło ci się być podekscytowanym jakimś aspektem zwinnego podejścia czy agile mindsetu, to z pewnością się na tym meetupie odnajdziesz. Oczywiście, o temat dnia będzie dla ciebie interesujący.

Tematy bywają przeróżne, od case-studies, przez aspekty zarządzania projektami, aż po – tak jak w naszym przypadku – pop-psychologię i ciekawostki z pogranicza podejmowania decyzji i natury ludzkiej.

Zgodnie z zacytowanym powyżej celem, główny aspekt jest położony na wymianę wiedzy, dyskusje i networking. Ten ostatni często przedłuża się o przysłowiowe jedno piwo w pobliskiej knajpie.

Szczegóły tych darmowych spotkań zawsze publikowane są na oficjalnej stronie meetupu, można też śledzić AW na Twitterze.

 

Jak wygląda Agile Warsaw?

Nie oszukujmy się, większość prezentujących chce w jakiś sposób dać znać o swoim istnieniu i się zareklamować. Nigdy jednak na tych spotkaniach nie miało miejsca nachalne promowanie swoich usług czy pokazywanie tylko części ciekawego tematu, żeby tylko zachęcić do skorzystania z usług jakiejś firmy albo kupienia książki czy innego wydawnictwa.

Prezentacje są bardzo rzeczowe, a dyskusje wywiązujące się w trakcie i po nich skupiają się wokół praktycznych aspektów. Da się zauważyć, że dla większości zgromadzonych tematyka nie jest obca. Mamy więc możliwość spojrzenia na niektóre wyzwania z odmiennej perspektywy, a wymiana wiedzy to nie tylko pusty slogan.

Jeśli jesteś zainteresowany jak wyglądają spotkania Agile Warsaw, to na oficjalnym kanale AW na YouTube możesz znaleźć zapisy wystąpień. Znajduje się tam też pełna godzina i dwadzieścia pięć minut naszego pierwszego wystąpienia pod tytułem „Dlaczego Agile?”. Krótsze klipy dostępne są na kanale #białko. Tam też znajdziecie zapis naszego drugiego wystąpienia „Najbardziej zwinne pytanie, którego nikt nie zadaje„.

Jeżeli szukasz nowych kontaktów w agile’owym środowisku, planujesz transformację, rozwój, szkolenia i warsztaty lub po prostu chcesz poznać ciekawych, inspirujących ludzi, to na pewno możesz zrobić to odwiedzając Agile Warsaw. Formuła spotkań jest wystarczająco luźna, żeby nawiązać nowe znajomości.

 

Kto odwiedza Agile Warsaw?

Przekrój uczestników spotkań jest bardzo szeroki. Od ludzi zawodowo zajmujących się metodykami zwinnymi (Scrum Masterzy, Product Ownerzy, Agile Coache) przez managerów, kierowników projektów, osób pracujących w agile’owym środowisku (testerzy, programiści, analitycy, architekci, itd.) po osoby zupełnie niezwiązane z IT, ale zainteresowane danym tematem.

Na sali zwykle pojawia się „duże kilkadziesiąt” osób. Inaczej mówiąc – jest bliżej do setki, niż dalej. Sama grupa na meetupie liczy zaś ponad dwa tysiące dwieście osób (stan na marzec 2018). To naprawdę ogromna rzesza ludzi, aczkolwiek znajdują się tam osoby nie tylko z Warszawy.

Chociaż, zgodnie z nazwą, Agile Warsaw jest warszawskim meetupem, to czasami pojawiają się na nim też goście z innych miast (przeważnie w roli prelegentów). Natomiast wspomniane dwa tysiące osób z całej Polski śledzi tematy, jakie pojawiają się na grupie, często też biorąc udział dyskusjach w komentarzach do spotkań.

 

Do zobaczenia!

Agile Warsaw nie jest jedynym meetupem, które #białko odwiedza regularnie. Drugim z nich jest Management 3.0 Meetup Warsaw zbudowany wokół opisanego przez Jurgena Appelo zwinnego podejścia do zarządzania ochrzczonego „Management 3.0”. Na obu spotkaniach jesteśmy otwarci, wystarczy podejść i przybić piątkę, nie gryziemy (a przynajmniej do tej pory się to jeszcze nie zdarzyło).

Management 3.0 Meetup Warsaw skupia się wokół zarządzania, kultury organizacji, motywacji i ludzi. Tematyka jest pokrewna, ale wystąpienia zwykle mają zupełnie inny, bardziej kameralny charakter.

Trzeba przyznać, że agile’owe środowisko jest bardzo otwarte i przyjazne. Czy to na meetupach, czy na konferencjach, czy po prostu pisząc e-mailazachęcamy do kontaktu i wymiany doświadczeń. Po to, między innymi, jesteśmy.

Tomasz Dzierżek


23+ lat doświadczenia w IT, 15+ lat doświadczenia w Scrum i agile, PSM III (i inne), konsultant zwinnych procesów i zespołów, Agile Coach, trener

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}