.st0{fill:#FFFFFF;}

Czym jest gildia? 

 7 września, 2023

Aleksandra Iwańska

Jednym z ciekawych i zyskownych elementów, który znalazł swoje miejsce w okolicach podejścia zwinnego, jest pojęcie „gildii”. Dziś dzielimy się z Wami głębszym zrozumieniem tego terminu.

 

Czym jest gildia?

Gildia (ang. „guild”) to termin, który kojarzy się nam raczej z handlem i gildiami kupieckimi. Działo się to po to, aby ograniczyć ryzyko związane z napadami na konwoje i karawany. Tutaj też widzimy zalążek tego, do czego używamy tej koncepcji – wspólne potrzeby ludzi o podobnym fachu.

W kontekście podejścia zwinnego, Gildie wywodzą się z „modelu Spotify„, która jest jednym z najbardziej znanych historycznych przykładów. Gildie to jedna z wielu koncepcji wprowadzonych przez Spotify, które pomogły im osiągnąć sukces w pracy nad oprogramowaniem i serdecznie zachęcam do lektury podlinkowanego tekstu.

Tak więc gildia to będzie grupa ludzi z różnych zespołów, którzy mają wspólny interes lub obszar zainteresowań. Mogą to być programiści, testerzy, projektanci UX, lub osoby z innych dziedzin, które pracują nad podobnymi zagadnieniami lub technologiami. Celem gildii jest wymiana wiedzy, doświadczeń i rozwiązań w celu podniesienia jakości pracy i efektywności.

 

Jak działa Gildia?

Gildie działają na zasadzie współpracy i otwartości. Bardzo często członkowie gildii spotykają się regularnie, np. raz w tygodniu lub raz w miesiącu, aby omawiać bieżące sprawy, dzielić się wiedzą i planować działania. Organizują też warsztaty i prezentacje, na których członkowie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami. To doskonała okazja do nauki od innych i rozwijania swoich umiejętności.

Jeżeli pracujemy w organizacji, która nie boi się eksperymentów i nie rozlicza nas z każdej minuty pracy, to członkowie gildii mogą pracować nad wspólnymi projektami lub zadaniem badawczymi, które pomagają rozwiązać konkretne problemy lub eksperymentować z nowymi rozwiązaniami. Jest to wtedy „wirtualny zespół”, który też potrafi dostarczyć jakąś wartość.

W dzisiejszych czasach gildie często utrzymują też grupy dyskusyjne lub platformy online, gdzie członkowie mogą wymieniać się informacjami i pytaniami.

 

Dla kogo Gildia?

Najczęściej gildie są grupami pracowników o tych samych rolach, ale różnych umiejętnościach, które łączą się w celu dzielenia się wiedzą, rozwiązywania problemów i rozwijania się w określonych obszarach. I tak najczęstsze chyba gildie to gildia testerów, gildia UX/UI, gildia DevOps czy poświęcona konkretnym technologiom (gildia frontend, gildia SQL).

Tu warto jednak ostrzec przed pułapką pod tytułem „gildia to zbiór jednego rodzaju ról”. Niekoniecznie tak jest! Gildia DevOps czy gildia Agile to zdecydowanie coś innego niż „gildia testerów automatycznych”. Najczęściej gildia Agile to grupa osób z różnych obszarów, które pracują nad promowaniem i wdrażaniem zwinnych praktyk w projekcie lub organizacji. Jej celem może być doskonalenie procesów, rozwiązywanie problemów związanych z wdrożeniem zwinności i zapewnianie wsparcia dla zespołów.

Tak samo możemy spotkać gildie „do zadań specjalnych”, jak np. „Gildia KSeF”, gdzie zbieramy wszystkie osoby związane z i pracujące nad wdrożeniem e-faktur w naszej organizacji. Nie jest to zespół fizycznie wykonujący pracę, ale grupa „enablerów” czuwających nad tym, żeby skomplikowane przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.

 

Gildia

Gildie umożliwiają pracownikom dzielenie się wiedzą i doświadczeniami z różnych projektów i zespołów. Dzięki temu każdy członek gildii może korzystać z wiedzy innych i szybciej rozwijać swoje umiejętności. Pozwalają też skupić się na rozwoju swoich kompetencji i umiejętności w konkretnym obszarze. Dzięki regularnym spotkaniom, warsztatom i prezentacjom, członkowie gildii mogą poszerzać swoją wiedzę i stawać się ekspertami w danej dziedzinie.

W gildiach zachęca się do eksperymentowania i wprowadzania innowacji. Dzięki otwartemu środowisku, członkowie gildii mogą testować nowe pomysły i rozwiązania, co może prowadzić do lepszych wyników. Nie do przecenienia jest też budowanie silnych relacji. Wspólne działania integrują członków gildii, co może poprawić atmosferę pracy i motywację.

Dzięki wymianie wiedzy i doświadczeń, gildie mogą przyczynić się do poprawy jakości produktów i usług dostarczanych przez organizację. Współpraca między członkami gildii może pomóc w identyfikowaniu problemów i znalezieniu skutecznych rozwiązań. Pamiętać jednak należy, że gildie mają też swój cykl życia i często umierają. Nie ma sensu ciągnąć ich na siłę i jeżeli formuła gildii się wyczerpała, warto poklepać się po plecach i zakończyć działalność.

Aleksandra Iwańska


Pasjonatka podejścia Agile oraz autorka treści związanych z Scrumem i szeroko pojętą zwinnością.

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}