.st0{fill:#FFFFFF;}

Dlaczego tylko trzy role w Scrum? 

 10 grudnia, 2018

艁ukasz Br臋k

Czy trzy role w Scrum to nie za ma艂o? Pami臋tajmy, 偶e mamy adaptacyjnie rozwi膮zywa膰 z艂o偶one problemy w spos贸b produktywny i kreatywny. A to przecie偶 brzmi jak wi臋ksze wyzwanie. Z takimi obawami spotykamy si臋 na prawie ka偶dym prowadzonym przez nas scrumowym warsztatcie.

 

Trzy role w Scrum

O rolach pisali艣my ju偶 wielokrotnie. Opublikowali艣my ju偶 mi臋dzy innymi teksty o dobrym Scrum Masterze, Product Ownerze i Zespole Deweloperskim. Wspominali艣my r贸wnie偶, jak liczny powinien by膰 idealny zesp贸艂. Przek艂ada si臋 to tak偶e na wielko艣膰 Scrum Team, gdzie dochodz膮 nam jedna lub dwie osoby. Najcz臋艣ciej w tym miejscu spotykamy si臋 z pytaniem o rol臋 project managera i innych, kt贸re rzekomo s膮 niezb臋dne do pracy.

Z mojego do艣wiadczenia mog臋 powiedzie膰, 偶e trzy role wymienione w Scrum Guide to liczba wystarczaj膮ca do stworzenia Przyrostu. Niezale偶nie czy m贸wimy o du偶ych, czy o ma艂ych organizacjach, w pewnych miejscach wyst臋puje problem z zagospodarowaniem os贸b kt贸re pracuj膮 na stanowiskach niepokrytych przez trzy role Scrum.

M贸wi臋 tu oczywi艣cie o takich rolach jak kierownik projektu, lider zespo艂u czy wspomniany ju偶 project manager. Problem ten silniej b臋dzie wyst臋powa艂 w tych organizacjach, kt贸re dopiero co przesz艂y transformacj臋.聽Czy to oznacza 偶e powinni艣my si臋 tych os贸b pozby膰 na naszym scrumowym projekcie?

O tym za chwil臋…

 

Dlaczego tylko trzy role?

Trzy to liczba to jak najbardziej wystarczaj膮ca do spe艂nienia g艂贸wnego celu metodyki Scrum – iteracyjnego tworzenia Przyrostu. Widzieli艣my zar贸wno zespo艂y pracuj膮ce w metodykach zwinnych, jak i takie, kt贸re pracowa艂y z wykorzystaniem klasycznych metod wytwarzania oprogramowania. Zar贸wno jedne jak i drugie potrafi艂y dostarczy膰 za艂o偶ony na pocz膮tku projektu produkt ko艅cowy.

Wi臋c skoro mo偶emy ograniczy膰 liczb臋 r贸l do trzech, to po co komplikowa膰 sobie 偶ycie? Po co wprowadza膰 ich wi臋ksz膮 ilo艣膰, je艣li trzy powy偶ej przedstawione role w Scrum s膮 r贸wnowa偶ne kilkunastu innym?

Przyczyna, dla kt贸rej w Scrum wyst臋puj膮 tylko te role, powinna by膰 nam ju偶 znana. Przecie偶 w tej metodyce bardzo du偶y nacisk k艂adzie si臋 na samoorganizacj臋 zespo艂贸w.聽Powoduje to, 偶e nie s膮 nam potrzebne role zwi膮zane z koordynowaniem, kierowaniem, kontrolowaniem czy weryfikowaniem pracy kt贸ra zosta艂a wykonana.

Sk艂ama艂bym jednak, gdybym powiedzia艂, 偶e poza tymi trzema rolami w Scrum 偶adne inne odopowiedzialno艣ci i stanowiska nie wyst臋puj膮. Jednak znajduj膮 si臋 one poza Zespo艂em Scrumowym i samym procesem wytw贸rczym. S膮 to role wspieraj膮ce Scrum, a nie b臋d膮ce cz臋艣ci膮 procesu. Niekt贸re metodyki zwinnych, jak na przyk艂ad AgilePM, dosy膰 dok艂adnie specyfikuj膮 ka偶d膮 z nich.

Perfekcyjna scrumowa maszynka

Gdybym mia艂 przyr贸wna膰 Zesp贸艂 Scrumowy, na kt贸ry sk艂adaj膮 si臋 trzy opisane role do czego艣 niezawodnego, by艂by to niemiecki silnik diesla. Pracuje w trybie ci膮g艂ym, umiarkowanym tempem, a dobrze przygotowany do pracy wymaga jedynie okresowych przegl膮d贸w. Je艣li nic z艂ego si臋 nie dzieje, nie zachodzi konieczno艣膰 podejmowania 偶adnych dzia艂a艅. Dolewamy jedynie paliwa w postaci nowych wymaga艅 w Backlogu Produktu.

W przypadku potrzeby podj臋cia akcji serwisowej, zesp贸艂 zwinny mo偶e wykona膰 j膮 sam w zakresie swoich kompetencji lub uda膰 si臋 po rad臋 do ludzi posiadaj膮cych odpowiedni膮 wiedz臋. Sam proces daje nam tak偶e mo偶liwo艣膰 dostosowywania podej艣cia w ka偶dym momencie, w kt贸rym zauwa偶ymy, 偶e dzieje si臋 co艣 nieoczekiwanego. Mamy te偶 mo偶liwo艣膰 eksperymentowania celem weryfikacji czy decyzje kt贸re podj臋li艣my da艂y oczekiwany rezultat. Je艣li nie – zmie艅my decyzj臋 i zaobserwujmy czy tym razem jest lepiej.

 

Zesp贸艂

Na koniec zostaje nam najbardziej oczywiste. Zesp贸艂 to grupa ludzi wzajemnie si臋 wspieraj膮cych i d膮偶膮cych do realizacji zak艂adanego celu. Nie mo偶emy m贸wi膰 o zespole w sytuacji, gdy jest on wy艂膮cznie „zbieranin膮” ludzi. Metodyki zwinne wspieraj膮 nas r贸wnie偶 i w tym zakresie. Wydarzenia i artefakty pozwalaj膮 pracowa膰 nad wsp贸lnym celem. Cel Sprintu 艂膮czy nas w d膮偶eniu do osi膮gni臋cia po偶膮danego rezultatu.

B膮d藕my wi臋c razem. Dzia艂ajmy zwinnie i sprawd藕my jakie przyniesie nam to korzy艣ci. Dzi臋ki temu, 偶e mamy tylko trzy role Scrum i od trzech do dziewi臋ciu os贸b w zespole (lub optymalne 4,7 osoby, jak precyzyjnie policzyli ameryka艅scy naukowcy) b臋dzie to du偶o 艂atwiejsze.

艁ukasz Br臋k


15 lat do艣wiadczenia w IT, 8 lat do艣wiadczenia w metodykach zwinnych, PSM, PSPO, Scrum Master zespo艂贸w zwinnych, Product Owner, analityk biznesowy/systemowy, Agile Coach, trener Scrum.
Sw贸j warsztat szlifowa艂 na projektach waterfallowych, dzi艣 skupiony wok贸艂 zwinnego dostarczania Produktu.

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczy膰 spam. Dowiedz si臋 wi臋cej jak przetwarzane s膮 dane komentarzy.

    1. Cze艣膰 brt! Ka偶dy ma swoje do艣wiadczenia, tak samo jak ka偶dy posiada ulubione diesle. Skoro tak twierdzisz, pewnie tak jest. Nie chcia艂bym jednak, aby艣 w tym konkretnym przypadku odni贸s艂 wra偶enie, 偶e skoro niemieckie diesle nie s膮 dla Ciebie dobre to i co艣 z tym zespo艂em scrumowym b臋dzie nie do ko艅ca… 馃槈

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}