.st0{fill:#FFFFFF;}

TCO – Total Cost of Ownership 

 28 stycznia, 2020

Łukasz Bręk

TCO (ang. Total Cost of Ownership) to miara pozwalająca na określenie całkowitych kosztów wytworzenia i utrzymania produktu. Czy znajomość, a co za tym idzie stosowanie TCO jest niezbędne?

 

Po co nam TCO?

TCO, czyli Total Cost of Ownership pozwala określić nam koszt produktu z punktu widzenia jego długoterminowego użytkowania. Nabywając produkt, czy to jako osoby prywatne czy jako przedsiębiorstwa, często skupiamy się tylko i wyłącznie na koszcie nabycia. Nie zastanawiamy się w ogóle nad długoterminowymi wydatkami, które będziemy ponosić. A te będą związane z samym użytkowaniem produktu, czyli z tym, po co go kupujemy.

Zawsze staramy się znaleźć praktyczne zastosowanie przekazywanej na naszym zwinnym blogu wiedzy. Nie inaczej będzie tym razem.

Mając do wyboru kupno samochodu klasy premium i samochodu „dla mas”, często bierzemy pod uwagę jedynie koszt zakupu. Nie jest to zupełnie błędne podejście. Cena jest pierwszym z aspektów, który pozwala nam na odrzucenie niektórych opcji. Jednak mało kto zastanawia się, jakie dodatkowe koszty będziemy ponosić w trakcie użytkowania. A te niejednokrotnie są kluczowe z punktu widzenia użytkownika końcowego. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o koszt paliwa i ubezpieczenia.

 

Czego dotyczy Total Cost of Ownership?

Obliczając TCO bierzemy pod uwagę wszystkie koszty związane z przyjęciem produktu, utrzymaniem go, jak również z późniejszym wycofaniem z użytkowania. Możemy więc zauważyć, że Total Cost of Ownership będzie znacznie większy od samego tylko kosztu zakupu danego produktu. Kluczowymi komponentami Total Cost of Ownership będą koszty nabycia, operacyjne i osobowe.

Koszty nabycia to wartość, którą będziemy musieli zapłacić za produkt. Nie ma tutaj znaczenia czy zamawiamy produkt wewnątrz firmy, czy produkt pochodzi od zewnętrznego dostawcy. Jest to koszt, który ponosimy. Koszty operacyjne, to wszystkie koszty związane z bieżącym użytkowaniem. Konieczność wykupienia licencji, zapewnienia właściwej infrastruktury sprzętowej, wynajęcia właściwego pomieszczenia czy bieżącej konserwacji (utrzymania). Te przykłady moglibyśmy mnożyć bez końca i wszystkie one będą stanowiły bieżący koszt utrzymania produktu. Do kosztów osobowych zaliczymy chociażby koszty personelu obsługującego lub serwisującego produkt.

W przypadku naszego samochodu jednym z kosztów który będziemy musieli wziąć pod uwagę jest koszt ubezpieczenia (a więc koszt operacyjny). Nikogo nie muszę przekonywać w przypadku auta dla mas, może on być niższy. Innym kosztem operacyjnym jest koszt serwisu i wymiany części. I znów, głupia konieczność wymiany tarcz hamulcowych potrafi zaboleć, jeżeli wybraliśmy auto ze sportowym zacięciem. Tylko kto myśli o takiej ewentualności w momencie zakupu?

I już nawet nie wspomnimy o bolesnej stracie wartości samochodu, która dotyka nas w momencie jego odsprzedaży.

 

Jak wyliczyć TCO?

Ilość czynników i ich nieprzewidywalność powodują, że precyzyjne wyliczenie TCO nie zawsze jest możliwe. Wyliczony Total Cost of Onwership zawsze będzie obarczony ryzykiem pomyłki. Mimo wszystko TCO jest niezbędne, kiedy podejmować chcemy świadome decyzje o realizacji danego zadania czy wystartowaniu projektu.

Na formułę pozwalającą wyliczyć TCO naszego produktu składają się następujące elementy:

TCO = I + O + M + D + P – R

I to koszt inicjalny poniesiony na początku pracy z produktem. O jest elementem opisującym wielkość poniesionych kosztów związanych z wytworzeniem produktu. M zawierają koszty utrzymania produktu. D to czas przestojów, P – koszty produkcji natomiast R (jedyny element, który odejmujemy w formule) to wartość rezydualna (to, co nam zostaje w momencie wycofywania produktu zużycia).

Czy wyliczeniem TCO będzie zajmował się Zespół Deweloperski? Pozostawię to pytanie bez odpowiedzi. Wszyscy powinni wiedzieć, która rola jest za to odpowiedzialna.

 

Total Cost of Ownership

Całkowity koszt posiadania to miara, która nie była szeroko wykorzystywana w świecie IT. Stałość systemów (długi czas życia, brak zastępowania) powodował, że nikt nie zastanawiał się nad całkowitym kosztem wytworzenia potencjalnego następcy. Dziś, w dobie szybko zmieniającego się świata i przestarzałych systemów IT, TCO jest miarą pozwalającą wybrać najlepszy system informatyczny również z uwzględnieniem całkowitego kosztu użytkowania.

Co wpływa na koszt posiadania? Zmiennych tych jest bardzo dużo i im dłużej będziemy analizować wykorzystanie naszego systemu, tym więcej ich znajdziemy. Do najważniejszych możemy zakwalifikować ludzi, technologię oraz procesy. Powodują one, że TCO analizowanego produktu/systemu będzie się zmieniało. W którą stronę? To już zależy od charakteru tych zmian.

Czy TCO może zastosować jako sposób na priorytetyzację wymagań stawianych nam przez klienta? Tak, kierując się ideą pragmatyzmu powinniśmy wybrać rozwiązanie mniej angażujące pracę Development Teamu. Biorąc pod uwagę TCO możemy dojść do zupełnie innych wniosków, niż gdybyśmy tę wartość zignorowali.

Łukasz Bręk


Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}