.st0{fill:#FFFFFF;}

Jestem Product Ownerem 

 4 lutego, 2020

Łukasz Bręk

„Jestem Product Ownerem!” To brzmi dumnie, ale czy na pewno wiesz, z czym wiąże się ta praca? Właściciel Produktu ma obowiązków aż nadto, dlatego nawet nie myśl, że starczy Ci czasu na inne zadania. Nie bez powodu żartuje się, że PO najczęściej jest na spotkaniach…

 

Product Owner jako ekspert

Definicję Product Ownera i opis tej roli zamieściliśmy na naszym agile’owym blogu ponad rok temu. Jego popularność świadczy o wciąż pozostającym niedosycie w temacie opisu odpowiedzialności tej roli. Ale wyjdźmy trochę poza techniczną specyfikację i zastanówmy się, jakie konkretnie cechy powinien spełniać człowiek pełniący tę funkcję. O części z nich opowiedzieliśmy w materiale wideo „Jak znaleźć Product Ownera?„, a innych dotkniemy dzisiaj.

Równie często jak pytanie „Czy Scrum Master musi być techniczny?” poruszany jest problem „Czy Product Owner musi być ekspertem w swojej domenie?” Na pierwsze z nich odpowiedź brzmi „nie musi”, ale na drugie – koniecznie. Właściciel Produktu musi znać się na swoim produkcie!

Product Owner nie będący ekspertem nie będzie w stanie świadomie rozmawiać z Interesariuszami, rozumieć ich potrzeb czy proaktywnie proponować rozwiązań. Przecież PO ma widzieć szanse na rozwinięcie biznesu i zwiększenie wartości produktu. Będzie miał również problem z maksymalizacją wartości biznesowej projektu. A to oznacza zarówno poznawanie naszego rozwiązania, jak i – zgadliście – dziesiątki spotkań.

Oczywiście, w Scrum Team powinny znajdować się osoby, które mogą go wesprzeć wiedzą na temat produktu. Ale czy nie powinny się one skupić na realizacji swoich zadań?

 

Wydarzenia Właściciela Produktu

Brak uczestnictwa Product Ownera w Wydarzeniach Scrum to bardzo powszechny błąd. Na pięć i pół „stałych elementów gry” (licząc także Product Backlog Refinement), PO powinien pojawić się na czterech (i pół). Twoje uczestnictwo przynosi całemu Zespołowi bardzo wymierne korzyści. Pamiętaj też, że dla odmiany Twoja obecność na Daily Scrum może zaszkodzić. Ale o tym za moment…

Nie bagatelizuj sesji Doskonalenia Backlogu Produktu, to na nich zapewnisz zespołowi wiedzę, która jest niezbędna do realizacji ich podstawowej odpowiedzialności, czyli wytarzania Przyrostu. Nie pomijaj Retrospektywy, na której będziesz miał okazję zderzyć swoją wizję prowadzenia i opisu Backlogu Produktu z całym Zespołem. Na Planowaniu Sprintu odpowiesz zaś na wszystkie pytania, których nie zadano wcześniej. Bądź obeny ciałem i duchem podczas Sprintu, bo zespół Cię potrzebuje.

Czy na wszystkie z tych spotkań powinieneś znaleźć czas? Tak! Czy któreś możesz pominąć? Nie. To Ty zarządzasz swoim kalendarzem i na pewno masz możliwość ustalenia czasu pozostałych swoich dziesiątków spotkań w taki sposób, aby nie kolidowały z tymi zespołowymi. I chociaż mogą zdarzyć się ważne i nieprzekładalne spotkania z Prezesem, Członkami Zarządów i innymi ważnymi osobami w Twojej organizacji, to na pewno stanowią tylko małą część Twojego kalendarza.

 

Decyzyjność PO

Mam nadzieję, że nie masz problemu z decyzyjnością i nie unikasz podejmowania decyzji. A może pomimo tego, że masz taką możliwość niestety musisz się skonsultować z kimś „wyżej”? Jeśli nie lubisz podejmować decyzji i boisz się ich konsekwencji, to zastanów się, czy posada Właściciela Produktu (kocham tę polską nazwę) jest dla Ciebie. Jeśli masz wyłącznie problem z jej ukonstytuowaniem, problem jest mniejszy, chociaż dotkliwy.

Porozmawiaj z osobą „wyżej” i ustal, dlaczego nie możesz posiadać 100% decyzyjności, a co za tym idzie – także 100% odpowiedzialności. Firma może na tym tylko zyskać w postaci Twojego stuprocentowego zaangażowania. 100% skin-in-the-game – to jest to! Jedyne co jest potrzebne to zaufanie.

Twoja decyzyjność podnosi kross-funkcjonalność zespołu. Ten wie, że decyzja podjęta przez Ciebie jest ostateczna, a co za tym idzie rozpoczęte prace i nakład pracy w nią włożony nie zostanie zmarnotrawiony. Wiedzą też, że to Ty jesteś odpowiedzialny za wizję i cel, a to uspokaja ich w kontekście stabilności kierunku, w którym się poruszacie.

 

Jestem Product Ownerem!

Jeżeli naprawdę jesteś Product Ownerem, to pozostań w nim w pełni. Zakres Twoich obowiązków jest szeroki, a konieczność współpracy z jednej strony z Interesariuszami a z drugiej z Zespołem Scrumowym powoduje, że znajdujesz w samym centrum wydarzeń. Skup się właśnie na tym.

Oczywiście, zawsze pojawia się pokusa związana z micromanagementem, z próbą sterowania sposobem realizacji pracy czy z pojawianiem się na Daily. Pojawia się pokusa związane z wykonywaniem szczegółowej analizy User Story znajdujących się na liście wymagań. Możesz chcieć nawet ingerować w codzienne funkcjonowanie zespołu, ale… nie rób tego.

W zamian, skup się na dostarczeniu najlepszego na świecie Backlogu, który połączy dwa światy… biznesu i zespołu. Zadbaj o to, aby wszyscy nie tylko zrozumieli co jest do zrobienia, ale także po co to robicie. Pokaż wszystkim wizję i cel oraz upewnij się, że wszyscy rozumieją potrzeby w ten sam sposób. Spędź tyle czasu ile potrzeba na wyjaśnieniu istoty wymagań tak, aby nie pozostawiały cienia wątpliwości i przestrzeni do nadinterpretacji.

To jest Twoim głównym zadaniem i z tym życzę Ci powodzenia!

Łukasz Bręk


Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}