Każdy, kto miał okazję spotkać #białko wie, że lubimy rozmawiać. Nie po to, żeby sobie pogadać, ale żeby dotrzeć do sedna sprawy i znaleźć korzyści bądź rozwiązania. Dlatego też lubimy pisać (m.in. tego bloga) i prowadzić szkolenia Scrum, ale to wciąż za mało!
Dlaczego Scrum? Po co agile?
Wiemy, że Scrum działa. Sprawdziliśmy to wielokrotnie na sobie i na innych. Wiemy też, że zwinne metodyki sprawdzają się lepiej niż klasyczne alternatywy. Poznaliśmy je i wiemy o nich naprawdę dużo. Tylko, że to nam nie wystarcza.
Wiemy, że Scrum może nie działać. Są takie okoliczności, w których nigdy byśmy nie zaproponowali wprowadzania jakiejkolwiek zwinnej metodyki. Jeśli nie ma odpowiedniego mindsetu, to się po prostu nie uda.
Znamy Cynefin framework i wiemy, że tworzenie oprogramowania (i wiele innych dziedzin naszego codziennego życia) to procesy złożone – niedające się opisać ciągami przyczynowo-skutkowymi, niepodlegające sztywnym regułom i niemożliwe do poznania.
Interesuje nas, dlaczego podejścia zwinne są bardziej skuteczne w takich warunkach i jakie konkretnie aspekty złożonych procesów udaje się w ten sposób okiełznać. Idąc dalej, interesują nas nasze własne ułomności, błędy poznawcze i fałszywe przekonania. Chcemy dotrzeć nie tylko do tego „jak”, ale i „dlaczego”.
Kanał #białko na YouTube
Ponad tydzień temu zaczęliśmy nagrywać i publikować filmy na kanale #białko na YouTube. Zaczęliśmy od przemyśleń na temat Scrum Guide, a poruszać też będziemy inne aspekty Scruma.
Zgodnie ze zwinnym podejściem w kolejnych iteracjach będziemy udoskonalać zarówno format naszych spotkań, jak i nasz warsztat. Dla was to doskonała okazja do poznania naszego punktu widzenia, a dla nas – na usystematyzowanie naszych przemyśleń.
Kto się nie rozwija, ten stoi w miejscu. Na początku spotykaliśmy się po to, żeby omawiać rozwój #białka. Z czasem te wieczory przerodziły się w długie, wielogodzinne dyskusje na temat Scruma, agile’a i nie tylko. Nasze zainteresowania zataczają coraz szersze kręgi.
Co by nie mówić, zawsze byliśmy empirykami. Jeśli teoria jest ładna i spójna, ale nie działa w praktyce, to jest zła. Nie interesują nas piękne hipotezy i nierealistyczne założenia, tylko to, co sprawdza się w boju. Niezależnie od tego, jak ta prawda świadczy o rodzaju ludzkim.
Uchylając rąbka tajemnicy: wiele artykułów i filmów będzie dotyczyło tego, że nie potrafimy szacować. Zamiast żalenia się, postaramy pokazać jak można z tym problemem sobie poradzić. Sporo z nich będzie również dotyczyło błędów poznawczych.
#białko To Nie Tylko Scrum/Agile
Na naszym blogu wylądowały już między innymi tekst o Zasadzie Pareto czy opisujący Prawo Parkinsona. Interesują nas mechanizmy rządzące nie tylko tworzeniem oprogramowania, ale i szerzej – naszym życiem. Wierzymy, że agile mindset to nastawienie, które nie ogranicza się tylko i wyłącznie do pracy.
Na pewno pozostaniemy zorientowani na Scrum i agile, tym się przecież zajmujemy. Natomiast zarówno na tym blogu, jak i na YouTube, możecie spodziewać się artykułów i dyskusji o tym jak działamy, co nas motywuje i napędza oraz jakie błędy nieświadomie popełniamy każdego dnia.
Będziemy korzystać z tego dwojako. Pokażemy jak typowo „zwinne” narzędzia wykorzystać w codziennym życiu, ale też będziemy przenosić pomysły i obserwacje z innych obszarów (psychologii, statystki, teorii podejmowania decyzji, analizy ryzyka, itp.) do codziennej pracy, która niekoniecznie musi przecież być związana z tworzeniem oprogramowania.
Bo nie od dziś wiadomo, że Scrum to tak naprawdę metodyka zarządzania ludźmi, a nie projektami. A jak wszyscy wiemy, błądzić jest rzeczą ludzką.