.st0{fill:#FFFFFF;}

#białko na YouTube 

 26 listopada, 2017

Tomasz Dzierżek

Każdy, kto miał okazję spotkać #białko wie, że lubimy rozmawiać. Nie po to, żeby sobie pogadać, ale żeby dotrzeć do sedna sprawy i znaleźć korzyści bądź rozwiązania. Dlatego też lubimy pisać (m.in. tego bloga) i prowadzić szkolenia Scrum, ale to wciąż za mało!


Dlaczego Scrum? Po co agile?

Wiemy, że Scrum działa. Sprawdziliśmy to wielokrotnie na sobie i na innych. Wiemy też, że zwinne metodyki sprawdzają się lepiej niż klasyczne alternatywy. Poznaliśmy je i wiemy o nich naprawdę dużo. Tylko, że to nam nie wystarcza.

Wiemy, że Scrum może nie działać. Są takie okoliczności, w których nigdy byśmy nie zaproponowali wprowadzania jakiejkolwiek zwinnej metodyki. Jeśli nie ma odpowiedniego mindsetu, to się po prostu nie uda.

Znamy Cynefin framework i wiemy, że tworzenie oprogramowania (i wiele innych dziedzin naszego codziennego życia) to procesy złożone – niedające się opisać ciągami przyczynowo-skutkowymi, niepodlegające sztywnym regułom i niemożliwe do poznania.

Interesuje nas, dlaczego podejścia zwinne są bardziej skuteczne w takich warunkach i jakie konkretnie aspekty złożonych procesów udaje się w ten sposób okiełznać. Idąc dalej, interesują nas nasze własne ułomności, błędy poznawcze i fałszywe przekonania. Chcemy dotrzeć nie tylko do tego „jak”, ale i „dlaczego”.

 

Kanał #białko na YouTube

Ponad tydzień temu zaczęliśmy nagrywać i publikować filmy na kanale #białko na YouTube. Zaczęliśmy od przemyśleń na temat Scrum Guide, a poruszać też będziemy inne aspekty Scruma.

Zgodnie ze zwinnym podejściem w kolejnych iteracjach będziemy udoskonalać zarówno format naszych spotkań, jak i nasz warsztat. Dla was to doskonała okazja do poznania naszego punktu widzenia, a dla nas – na usystematyzowanie naszych przemyśleń.

Kto się nie rozwija, ten stoi w miejscu. Na początku spotykaliśmy się po to, żeby omawiać rozwój #białka. Z czasem te wieczory przerodziły się w długie, wielogodzinne dyskusje na temat Scruma, agile’a i nie tylko. Nasze zainteresowania zataczają coraz szersze kręgi.

Co by nie mówić, zawsze byliśmy empirykami. Jeśli teoria jest ładna i spójna, ale nie działa w praktyce, to jest zła. Nie interesują nas piękne hipotezy i nierealistyczne założenia, tylko to, co sprawdza się w boju. Niezależnie od tego, jak ta prawda świadczy o rodzaju ludzkim.

Uchylając rąbka tajemnicy: wiele artykułów i filmów będzie dotyczyło tego, że nie potrafimy szacować. Zamiast żalenia się, postaramy pokazać jak można z tym problemem sobie poradzić. Sporo z nich będzie również dotyczyło błędów poznawczych.

 

#białko To Nie Tylko Scrum/Agile

Na naszym blogu wylądowały już między innymi tekst o Zasadzie Pareto czy opisujący Prawo Parkinsona. Interesują nas mechanizmy rządzące nie tylko tworzeniem oprogramowania, ale i szerzej – naszym życiem. Wierzymy, że agile mindset to nastawienie, które nie ogranicza się tylko i wyłącznie do pracy.

Na pewno pozostaniemy zorientowani na Scrum i agile, tym się przecież zajmujemy. Natomiast zarówno na tym blogu, jak i na YouTube, możecie spodziewać się artykułów i dyskusji o tym jak działamy, co nas motywuje i napędza oraz jakie błędy nieświadomie popełniamy każdego dnia.

Będziemy korzystać z tego dwojako. Pokażemy jak typowo „zwinne” narzędzia wykorzystać w codziennym życiu, ale też będziemy przenosić pomysły i obserwacje z innych obszarów (psychologii, statystki, teorii podejmowania decyzji, analizy ryzyka, itp.) do codziennej pracy, która niekoniecznie musi przecież być związana z tworzeniem oprogramowania.

Bo nie od dziś wiadomo, że Scrum to tak naprawdę metodyka zarządzania ludźmi, a nie projektami. A jak wszyscy wiemy, błądzić jest rzeczą ludzką.

Tomasz Dzierżek


18 lat doświadczenia w IT, 10 lat doświadczenia w Scrum, PSM I-III, Scrum Master zespołów zwinnych, analityk IT, trener Scrum

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}