.st0{fill:#FFFFFF;}

#białko na YouTube 

 26 listopada, 2017

Tomasz Dzierżek

Każdy, kto miał okazję spotkać #białko wie, że lubimy rozmawiać. Nie po to, żeby sobie pogadać, ale żeby dotrzeć do sedna sprawy i znaleźć korzyści bądź rozwiązania. Dlatego też lubimy pisać (m.in. tego bloga) i prowadzić szkolenia Scrum, ale to wciąż za mało!


Dlaczego Scrum? Po co agile?

Wiemy, że Scrum działa. Sprawdziliśmy to wielokrotnie na sobie i na innych. Wiemy też, że zwinne metodyki sprawdzają się lepiej niż klasyczne alternatywy. Poznaliśmy je i wiemy o nich naprawdę dużo. Tylko, że to nam nie wystarcza.

Wiemy, że Scrum może nie działać. Są takie okoliczności, w których nigdy byśmy nie zaproponowali wprowadzania jakiejkolwiek zwinnej metodyki. Jeśli nie ma odpowiedniego mindsetu, to się po prostu nie uda.

Znamy Cynefin framework i wiemy, że tworzenie oprogramowania (i wiele innych dziedzin naszego codziennego życia) to procesy złożone – niedające się opisać ciągami przyczynowo-skutkowymi, niepodlegające sztywnym regułom i niemożliwe do poznania.

Interesuje nas, dlaczego podejścia zwinne są bardziej skuteczne w takich warunkach i jakie konkretnie aspekty złożonych procesów udaje się w ten sposób okiełznać. Idąc dalej, interesują nas nasze własne ułomności, błędy poznawcze i fałszywe przekonania. Chcemy dotrzeć nie tylko do tego „jak”, ale i „dlaczego”.

 

Kanał #białko na YouTube

Ponad tydzień temu zaczęliśmy nagrywać i publikować filmy na kanale #białko na YouTube. Zaczęliśmy od przemyśleń na temat Scrum Guide, a poruszać też będziemy inne aspekty Scruma.

Zgodnie ze zwinnym podejściem w kolejnych iteracjach będziemy udoskonalać zarówno format naszych spotkań, jak i nasz warsztat. Dla was to doskonała okazja do poznania naszego punktu widzenia, a dla nas – na usystematyzowanie naszych przemyśleń.

Kto się nie rozwija, ten stoi w miejscu. Na początku spotykaliśmy się po to, żeby omawiać rozwój #białka. Z czasem te wieczory przerodziły się w długie, wielogodzinne dyskusje na temat Scruma, agile’a i nie tylko. Nasze zainteresowania zataczają coraz szersze kręgi.

Co by nie mówić, zawsze byliśmy empirykami. Jeśli teoria jest ładna i spójna, ale nie działa w praktyce, to jest zła. Nie interesują nas piękne hipotezy i nierealistyczne założenia, tylko to, co sprawdza się w boju. Niezależnie od tego, jak ta prawda świadczy o rodzaju ludzkim.

Uchylając rąbka tajemnicy: wiele artykułów i filmów będzie dotyczyło tego, że nie potrafimy szacować. Zamiast żalenia się, postaramy pokazać jak można z tym problemem sobie poradzić. Sporo z nich będzie również dotyczyło błędów poznawczych.

 

#białko To Nie Tylko Scrum/Agile

Na naszym blogu wylądowały już między innymi tekst o Zasadzie Pareto czy opisujący Prawo Parkinsona. Interesują nas mechanizmy rządzące nie tylko tworzeniem oprogramowania, ale i szerzej – naszym życiem. Wierzymy, że agile mindset to nastawienie, które nie ogranicza się tylko i wyłącznie do pracy.

Na pewno pozostaniemy zorientowani na Scrum i agile, tym się przecież zajmujemy. Natomiast zarówno na tym blogu, jak i na YouTube, możecie spodziewać się artykułów i dyskusji o tym jak działamy, co nas motywuje i napędza oraz jakie błędy nieświadomie popełniamy każdego dnia.

Będziemy korzystać z tego dwojako. Pokażemy jak typowo „zwinne” narzędzia wykorzystać w codziennym życiu, ale też będziemy przenosić pomysły i obserwacje z innych obszarów (psychologii, statystki, teorii podejmowania decyzji, analizy ryzyka, itp.) do codziennej pracy, która niekoniecznie musi przecież być związana z tworzeniem oprogramowania.

Bo nie od dziś wiadomo, że Scrum to tak naprawdę metodyka zarządzania ludźmi, a nie projektami. A jak wszyscy wiemy, błądzić jest rzeczą ludzką.

Tomasz Dzierżek


21+ lat doświadczenia w IT, 13+ lat doświadczenia w Scrum i agile, PSM I-III, konsultant zwinnych procesów i zespołów, Agile Coach, trener

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}