.st0{fill:#FFFFFF;}

To jest niemożliwe! 

 21 listopada, 2018

Łukasz Bręk

Jako trenerzy Scrum często słyszymy „to jest niemożliwe”. Ponoć nie da się podzielić dużego User Story, nie da się skutecznie zaplanować pracy na najbliższy Sprint. Jako ludzie często słyszymy, że niemożliwa jest zmiana pracy czy zrzucenie zbędnych kilogramów…

 

Dagen H (ze szwedzkiego – dzień H)

„Jest niedziela, 3 września 1967 roku, dokładnie 5.00 rano”, jakby to powiedział Bogusław Wołoszański. Ten dzień i ta godzina zostały wybrane do przeprowadzenia „niemożliwej” operacji. Ten moment szwedzki parlament wyznaczył na zmianę ruchu z lewostronnego na prawostronny.  W referendum, które odbyło się w 1955 roku zdecydowana większość Szwedów opowiedziała się za zmianą, której vacatio legis wyniosło aż 12 lat.

Czy wyobrażacie sobie przeprowadzenie takiej operacji dzisiaj w Polsce?  Co by było, gdyby ktoś np. na 21 listopada wyznaczył datę zmiany zasad ruchu drogowego? Pewnie wszyscy powiedzieliby – „to jest niemożliwe”.

Kwestię wprowadzenia dnia wolnego 12 listopada przemilczmy…

Piszemy dziś o tak zamierzchłej historii z powodu wagi tej zmiany. Jeśli w Szwecji się udało,  to dlaczego miałoby się nie udać i nas? Jeśli udało mi się schudnąć 16 kg i utrzymać te wagę, dlaczego ma się nie udać Tobie?

 

Dlaczego ma się nie udać?

Czasami wydaje nam się, że są takie osoby, którym udaje się wszystko, podczas gdy innym – prawie nic. W części z przypadków bardzo niedoceniana jest rola szczęścia w sukcesie. Ale dotyczy ono w dużej mierze tych rzeczy, na które nie mamy wpływu.

Przykładem może być pogoda nad polskim morzem. Możemy wspomóc nasze szczęście analizując dane historyczne i wybierając tydzień w którym statystycznie najczęściej świeciło słońce. Jednak nigdy nie da nam to pewności, że podczas naszego urlopu trafimy dobrą pogodę.

Zupełnie inaczej rzecz ma się z rzeczami na które mamy wpływ. Na samym początku wspomniałem o odchudzaniu. Jest to jedna z tych rzeczy, na które mamy wpływ absolutny. Tylko i wyłącznie od nas zależy czy nam się uda, czy nie.

Możemy stosować się do zaleceń lekarza dietetyka i uczęszczać na siłownię po to, aby osiągnąć zakładane cele. Możemy również tylko gadać o tym, że chcemy się odchudzać i nic w tym kierunku nie robić. A tak naprawdę wszystko zależy od nas, a tylko niewielka część tego procesu zależy od szczęścia (gdy np. mamy do czynienia z jakąś wadą genetyczną).

 

„To jest niemożliwe”

I tu wracamy do wielokrotnie przez nas słyszanej sentencji. „To jest niemożliwe.”

„Pracujemy z dużymi wymaganiami ponieważ są one niepodzielne.” A to przecież powoduje, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć takiego wymagania w jednym Sprincie. Pracujemy nad czymś, co od początku przekraczało nasze możliwości. I może nawet o tym wiedzieliśmy, ale nie chcieliśmy przyjąć tego do wiadomości.

Bardzo często to, co nam wydaje się niemożliwe, inni robią rutynowo.

Bardzo często powodem istnienia zbyt dużych wymagań w backlogu jest fakt, że nikt nam nigdy nie pokazał, że jest to możliwe. Nie wiemy, że można je podzielić albo nie wiemy jak. Może to również być spowodowane brakiem wiedzy na temat tego, co tak naprawdę jest w danym wymaganiu do zrobienia. Przyczyną tego może być brak dobrego Product Backlog Refinement lub niejasne przekazanie wizji klienta przez Product Ownera.

Tak czy inaczej, powinniśmy przede wszystkim rozejrzeć się, czy inni mają podobne problemy. Nie jesteśmy na tym świecie sami, a w dobie Internetu większość problemów została już opisana i rozwiązana na rozmaitych stronach i forach. Zanim powiemy, że „to jest niemożliwe” sprawdźmy, czy inni tego nie robią.

Remedium

Jeśli myślimy, że nie da się czegoś zrobić, to samym takim myśleniem będziemy prowokowali porażki! A z dużą dozą prawdopodobieństwa powodem jest tylko i wyłącznie brak umiejętności lub doświadczenia.

Uświadomienie sobie tego,  to już połowa drogi do sukcesu.

Patrząc z perspektywy tego, co do dzisiaj osiągnęła ludzkość bardzo mało jest rzeczy, których faktycznie nie da się zrobić. Jeszcze 10 czy 15 lat temu wydawało nam się, że autonomiczne samochody czy latające motocykle są jedynie wytworem filmów science-fiction. Dziś wiemy, że bardzo się pomyliliśmy.

W dobie bardzo szybko zmieniającego się świata to, co wczoraj wydawało nam się niemożliwe, jutro będzie powszechne. I nawet granice ludzkiego ciała wydają się nie istnieć, patrząc na wyczyny niektórych sportowców.

Zawsze więc warto zakładać, że na pewno istnieje jakaś metoda. Zwykle pracujemy w otoczeniu ludzi, którzy będą służyć nam pomocą i dostarczą nam brakującą wiedzę bądź pomogą w zdobyciu doświadczenia.

A od tego już bardzo krótka droga do myślenia, że wszystko da się zrobić i wszystkiego da się nauczyć.

Łukasz Bręk


15 lat doświadczenia w IT, 8 lat doświadczenia w metodykach zwinnych, PSM, PSPO, Scrum Master zespołów zwinnych, Product Owner, analityk biznesowy/systemowy, Agile Coach, trener Scrum.
Swój warsztat szlifował na projektach waterfallowych, dziś skupiony wokół zwinnego dostarczania Produktu.

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}