.st0{fill:#FFFFFF;}

Teraz Agile! 

 23 kwietnia, 2020

Łukasz Bręk

Czas na nowy program program. Było „Godło Teraz Polska”, czas na „Teraz Agile”. Mam bowiem wrażenie, że właśnie teraz rozpoczyna się dobry okres na metodyki zwinne.

 

Nowa rzeczywistość

Nie można bagatelizować zmieniającej się rzeczywistości, ale nie ma też co nią straszyć. Wszystkie analizy sytuacji ekonomicznej, prezentowane przez domorosłych ekonomistów mają małą wiarygodność. Nie słuchajmy ich, a już na pewno nie porównujmy różnych rynków do siebie. Nie ma to żadnego uzasadnienia!

Jedno jednak możemy powiedzieć na pewno. Sytuacja będzie inna, nasze najbliższe otoczenie trochę się zmieni i każda firma będzie musiała się do niego dostosować. Nie ma jednak co dolewać oliwy do ognia. W końcu gospodarka jest jak samospełniająca się przepowiednia.

Pewnie chwilowo będzie mniej środków na inwestycje. Może gdzieniegdzie zabraknie środków na dokończenie projektów, ale to jest właśnie ten czas, kiedy możemy z czystym sumieniem powiedzieć – jesteśmy gotowi. My, czyli Product Ownerzy, Scrum Masterzy, Agile Coachowie i doświadczeni członkowie Zespołów Deweloperskich. Jesteśmy gotowi, aby odpowiedzieć na potrzebę, która pojawiła się na rynku.

Czy z niej skorzystamy?

 

Jak pomoże nam zwinność?

Właśnie dziś możemy wcielić w życie zasady Agile Manifestu. Pisząc ten tekst szczególnie ciepło myślałem o jednej z nich:

Współpraca z klientem ponad negocjacje umów.

Co ona właściwie dla nas oznacza? Niezależnie, w jakiej sytuacji się znajdujemy zawsze istnieje możliwość dokończenia naszego projektu. Nawet jeśli ustalony wcześniej „budżet i czas” właśnie się zmienił.

Nie ma tutaj znaczenia, czy nasz interesariusz jest klientem wewnętrznym czy zewnętrznym tak samo, jak nie ma znaczenia czy to nasza firma dostarcza czy jest odbiorcą produktu. W każdej sytuacji mamy możliwość kierować się tą zasadą manifestu. A jeśli faktycznie zachodzi taka potrzeba, możemy tylko na tym skorzystać.

Zwinność jest podejściem, które promuje elastyczność. Jeśli czas lub budżet naszego produktu został zmieniony, musimy zmienić także jego zakres. Co jednak zrobić, jeśli nie chcemy (lub klient nie chce) zgodzić się na zakres projektu? Zapytajmy ludzi, którzy się na tym znają.

 

Kto może nam pomóc?

Wszystko zależy od miejsca, w którym się znajdujemy. Czy projekt trwa i ma się ku końcowi, czy dopiero się rozpoczyna? Może wdrożyliśmy już jakieś zwinne podejście, a może dopiero się nad tym zastanawiamy? W każdej z powyższych sytuacji rozwiązanie będzie inne.

Na pewno potrzebujemy teraz, w tej nowej rzeczywistości właściwych ludzi na właściwym miejscu. Hasło „Teraz Agile!” powinno łopotać na sztandarach w każdej firmie, niezależnie od tego czy jesteśmy dostawcą usługi, świadczymy outsourcing, czy usługa jest wykonywana na naszą rzecz. Nie mamy czasu do stracenia! Musimy działać już, natychmiast.

Powyższe nabiera zupełnie nowego znaczenia, gdy znajdujemy się gdzieś w środku realizacji naszego projektu. Dla większości z nas oznacza to, że budżet zostanie jednak zmieniony – w jedną bądź w drugą stronę. I w te nowe ramy jakoś musimy się wpisać.

Dlatego dziś, mimo i tak już dużego deficytu prawdziwych specjalistów od zwinnego podejścia, będzie ich brakowało jeszcze bardziej. Bo to właśnie te osoby są nam w stanie dziś pomóc.

 

Teraz Agile!

Doświadczony Product Owner, Scrum Master czy Agile Coach mogą od razu przystąpić do pracy. Szybkie spojrzenie Product Ownera na Product Backlog i rozmowa z biznesem pozwolą zweryfikować, czy na pewno każde z User Story znajdujące się w Backlogu jest niezbędne i tworzy MVP. Scrum Master z kolei jest w stanie bardzo szybko sprawdzić, w jaki sposób pracuje Twój zespół i czy faktycznie wykorzystuje zalety zwinnego podejścia. Agile Coach pomoże w odpowiednim zestrojeniu wszystkich niezbędnych elementów zwinnej metodyki w Twojej organizacji.

Doświadczeni „agiliści” takie sytuacje, jakie mamy teraz za oknem, przeżyli przecież wiele razy. Wiele firm spotkały mniejsze lub większe kryzysy, zmiany budżetu i drastyczne zmiany w realiach. Jedyna różnica jest taka, że teraz dotyka to wszystkich na raz. Ale ci ludzie z prawdziwym agile’owym doświadczeniem są przyzwyczajeni do zmienności i potrafią na nią odpowiadać. I wiedzą jak szybko wprowadzić właściwe elementy, aby zwinność zaczęła działać.

Ta szybkość właśnie jest dziś kluczem do sukcesu. To dzięki szybko podjętym decyzjom możemy ratować projekty, nad którymi pracowaliśmy od wielu miesięcy. Nie ma powodów, dla których miałyby się one nie udać. Te szybkie ustalenia z naszymi intersariuszami spowodują, że dostanie on produkt, który zamawiał. Może nie będzie on w 100% zgodny z jego początkową wizją, ale przy zmieniającym się budżecie musimy szukać kompromisów, które zapewnią nam zadowolenie klienta. I nie ma tu znaczenia czy to oni zmienili nam budżet, czy zmieniliśmy go my.

A jeśli bieżąca sytuacja Cię jeszcze nie dotyczy – cieszę się. Teraz jednak jest właściwy czas, żeby pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć się na przyszłość. Jeśli chodzi Ci już po głowie zwinna transformacja, ale nie wiesz od czego rozpocząć, polecamy się serdecznie.

 

Oferta #białko zawiera między innymi usługi związane ze zwinnymi transformacjami. Czy nie tego właśnie szukasz?

Łukasz Bręk


15 lat doświadczenia w IT, 8 lat doświadczenia w metodykach zwinnych, PSM, PSPO, Scrum Master zespołów zwinnych, Product Owner, analityk biznesowy/systemowy, Agile Coach, trener Scrum.
Swój warsztat szlifował na projektach waterfallowych, dziś skupiony wokół zwinnego dostarczania Produktu.

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}