Wiemy już, że Zespół Deweloperski to składowa Scrum Team. Z kolei sam Zespół Deweloperski składa się osób, z których każda nazywana jest „profesjonalistą”. Są pewne zależności między między tymi bytami i powiedzmy sobie szczerze, czasami mogą one być bardzo kłopotliwe.
Proces Scrum został zaktualizowany wraz z opublikowaniem nowej wersji Scrum Guide w listopadzie 2020. Poniższy wpis powstał w oparciu o Scrum Guide 2017. Jeżeli szukasz tekstu zaktualizowanego o zmiany wprowadzone w Podręczniku Scrum, sprawdź Deweloperzy, czyli po Staremu Development Team.
Zespół Deweloperski to nie zespół programistów!
Scrum Guide nazywa członków Zespołu Deweloperskiego „profesjonalistami”. Nic w tym dziwnego, bo nie tylko w Polsce deweloper w większości przypadków utożsamiany z programistą.
A nie tylko o nich nam chodzi. Każdy profesjonalista pracujący w zespole to człowiek z krwi i kości. To osoba, która odpowiedzialna jest za „przełożenie” wymagań znajdujących się w Backlogu Sprintu na konkretne, działające oprogramowanie. Inaczej mówiąc – każdy jest absolutnie niezbędny.
Pisaliśmy już o tym, że każdy człowiek jest inny. Ile ludzi, tyle różnych osobowości, zachowań i podejść do wykonywanych obowiązków. Możemy nawet powiedzieć, że każdy będzie reprezentował inny mindset.
Jednak w przypadku pracy wykonywanej w metodyce Scrum czy każdym innym zwinnym podejściu do wytwarzania oprogramowania nastawienie i charakter są szczególnie ważne. Wpływają one na cały „ekosystem”, naszą wspólną pracę i osiągane wyniki. Chodzi tu przecież o pracę zespołową.
Praca w Zespole Deweloperskim
Nie da się ukryć, że nieodłącznym elementem Scruma jest praca zespołowa. Nie ma tutaj wyjątków od tej reguły, nie znajdziemy też żadnego ScrumButa, w którym prace odbywałyby się indywidualnie. Rozpoczynając od Daily Scrum Meeting, podczas którego synchronizujemy swoje prace, aż po Sprint Review, podczas którego wraz z biznesem weryfikujemy postęp prac i aktualizujemy Product Backlog. W Scrum nie ma miejsca na indywidualności.
Często mówi się, że idealną analogią dla Zespołu Deweloperskiego jest zespół piłkarski. Z kolei moją ulubioną ilustracją obrazującą pracę zespołową jest poniższe zdjęcie.

Widzimy tu zespół obsługi lotniskowca. Każdy z marynarzy, ubrany jest w kamizelkę konkretnego koloru, która wskazuje na konkretną funkcję na pokładzie okrętu. Każdy z marynarzy jest małą częścią całości, bez której lotniskowiec nie mógłby funkcjonować. Tak samo wygląda Zespół Deweloperski.
Każdy z członków Zespołu Deweloperskiego ma swoją istotną rolę. Pomimo tego, że jesteśmy kross-funkcjonalni, to każdy jest w taki czy inny sposób kluczowy. Bez kompletu osób nie uda się realizacja założonego Backlogu Sprintu. Planując prace wzięliśmy przecież pod uwagę wszystkie zasoby i umiejętności, którymi dysponujemy.
Niektórzy mówią, że „nie ma ludzi niezastąpionych”. Pamiętajmy, jednak że zgrany zespół nie dociera się w jeden Sprint podobnie jak załoga lotniskowca nie zgrywa się podczas jednej sesji startów czy lądowań. Potrzeba czasu, aby poszczególni członkowie mogli powiedzieć, że są zespołem.
Cel profesjonalisty, a Zespół Deweloperski
Co jest celem osoby pracującej jako profesjonalista w Zespole Deweloperskim? Zespół, jako całość odpowiedzialny jest za przekształcenie wymagań zaplanowanych w Sprincie w działające funkcjonalności (czyli Przyrost). I jest to klucz całego procesu wytwórczego!
Czy nasz „profesjonalista” pracujący „na swój rachunek” będzie częścią takiego Zespołu Deweloperskiego? Czy jeśli ktoś na koniec Sprintu powie, że ukończył wszystkie zaplanowane zadania w sprincie będzie to jednoznaczne z sukcesem zespołu? Oczywiście, że nie!
Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której cały zespół odnosi porażkę, pomimo tego, że poszczególne osoby wykonały „swój” zestaw zadań. Zespół pracujący jako całość powinien (niczym marynarze na lotniskowcu) wspierać się nawzajem i spowodować, aby każde z wymagań zostało ukończone. W metodykach agile też nie ma miejsca na bierne patrzenie, jak cały zespół zmierza ku klęsce.
Cele każdej osoby w zespole i całego Zespołu Deweloperskiego są zbieżne. Musimy jedynie zadbać o to, aby indywidualności nie przysłoniły tego co w metodykach zwinnych jest najważniejsze: wspólnej pracy na rzecz wykonania zadania. Musi się to odbyć kosztem indywidualnych sukcesów. I choć jest to trudne, jest też możliwe do osiągnięcia.
Czy każdy może być profesjonalistą?
Scrum to praca zespołowa. Development Team to zespół. Czy oznacza to, że nie każdy nadaje się do pracy w Scrumie? Na pewno każdy da radę się przemęczyć, ale osoby o konkretnych cechach osobowości (np. otwartości, towarzyskości, zaufaniu) odnajdą się w takiej pracy lepiej od innych. Nie znaczy to oczywiście, że osoby mocno introwertyczne nigdy nie dopasują się do pracy w zespole.
Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ktokolwiek pracowałby w Scrum czy innych metodykach zwinnych wbrew swojemu charakterowi. Może to doprowadzić nie tylko do obniżonej wydajności, ale czasami również do konfliktu. I choć nie każdy konflikt prowadzi do negatywnych konsekwencji i nie każdy jest z natury destrukcyjny, to maszynka o nazwie „Zespół Deweloperski” zostanie spowolniona.
Mówimy często o Inspect and Adapt. O próbowaniu i doświadczaniu. Próbujmy i doświadczajmy, ale róbmy to z głową. Jeśli widzimy w naszym zespole indywidualności, spróbujmy je ukierunkować na pracę zespołową. Przyniesie to tylko korzyści. A jeśli się nie uda? Cóż prócz metodyk zwinnych mamy również podejście klasyczne i działalność prowadzoną w ramach mikro firm.
Na własne oczy widzieliśmy ludzi, którzy w takich warunkach rozwinęli skrzydła.
Więcej o Development Team możesz poczytać w innych tekstach na naszym blogu. Jeżeli zaś chcesz się nauczyć, jak wygląda praca profesjonalisty w praktyce, zapraszamy na nasze szkolenia Scrum.