Oferty pracy dla Scrum Mastera to coraz częstszy widok na portalach zawierających ogłoszenia. Z jednej strony jest to naturalna kolej rzeczy – coraz więcej projektów prowadzonych jest zgodnie z metodykami zwinnymi (m.in. Scrum). Z drugiej strony należy się zastanowić, czy odpowiadają one faktycznem zakresowi pracy Scrum Mastera i czy człowiek, który się podejmie pracy w tej roli spełni swoje marzenie o byciu Scrum Masterem przez duże SM.
Oferty pracy dla Scrum Mastera
Czy przyglądaliście się kiedyś ofertom pracy dla Scrum Mastera. Już sama konstrukcja daje do myślenia. Przeczytać w nich możemy, że Scrum Master ma być często Project Managerem projektu. Widziałem wiele ogłoszeń, przez które firmy de facto szukały osób zajmujących się zarządzaniem projektem a nie osób gotowych do pełnienia roli servant leadera.
Nie są to jednak obowiązki Scrum Master opisane w przewodniku po Scrum. Wymaganie od człowieka na tym stanowisku opisanych powyżej czynności jest kamuflażem dla roli Project Managera, nie mówiąc już o tym, że projekt realizowany metodyką Scrum nie ma swojego Mistrza.
Mistrz Scruma
Tymczasem dobry Scrum Master (właściwy człowiek na właściwym miejscu) jest nieocenionym skarbem dla projektu i ludzi, którzy na nim pracują. Zakres obowiązków pozwala mu na aktywne wspieranie zespołu scrumowego (Scrum Teamu) w realizacji określonego zakresu projektu. Wsparcie to odbywa się poprzez usuwanie przeszkód czy edukację zespołu (i organizacji) w zakresie stosowania Scrum.
„Scrum Master jest odpowiedzialny za promowanie i wspieranie Scruma, tak jak został on zdefiniowany w Scrum Guide. Scrum Masterzy robią to pomagając wszystkim zrozumieć teorię Scruma, praktyki, zasady i wartości.” – Scrum Guide 2017
Nie jest to oczywiście cały zakres obowiązków Scrum Mastera, ale artykuł ten nie jest próbą zdefiniowania Scrum Mastera jako roli. To kim powinna być osoba na tym stanowisku, jakimi cechami osobowości powinna się wyróżniać i co należy do jej obowiązków postaramy się wyjaśnić w kolejnych wpisach.
„Zbędny” koszt projektu
Z naszych obserwacji i doświadczeń wynika, że przez wielu rola ta odbierana jest jest dodatkowy koszt w projekcie. Patrząc na zakres obowiązków faktycznie, praca Scrum Mastera nie przekłada się wprost na przychód generowany z tego, co jest efektem projektu (nie jest on przecież programistą, analitykiem czy testerem). Bywa i tak, że firmy zatrudniają osoby na to stanowisko nie mając jasno sprecyzowanych oczekiwań (co przekłada się później na brak efektywnego wykorzystania kompetencji danej osoby).
Ze względu na opisaną powyżej „kosztową” rolę projektową, rola Scrum Mastera łączona jest ze wspomnianymi wcześniej typowymi rolami projektowymi. Najczęściej spotykane proporcje to 50/50 albo… 10/90. Opisane powyżej łączenie obowiązków wymaga umiejętności doskonałego planowania i podziału pracy. Wymaga również umiejętności asertywnego powiedzenia NIE w przypadku, gdy członkowie zespołu deweloperskiego forsują pomysły sprzeczne z ideą zwinnego podejścia do wytwarzania oprogramowania.
Napisałem, że nie ma bezpośredniego przełożenie na przychód… ale czy na pewno? Czy wsparcie, którego udziela Scrum Master na pewno jest tylko kosztem?
„Przynieś, wynieś, pozamiataj”
Jeśli zatrudniliśmy już osobę na stanowisku SM-a, często obarczana jest dodatkowymi obowiązkami takim jak wspieranie procesu ofertowania, harmonogramowania czy tak zwane „zasobowanie” projektu (cokolwiek się za tym kryje). Prócz powyższego zajmuje się organizowaniem i prowadzeniem spotkań. Jest odpowiedzialny za „organizowanie” pracy zespołu w postaci np. przynoszenia papieru do xero.
Powoduje to, że człowiek doznaje swoistego dysonansu między tym, co myślał, że będzie robił a tym co faktycznie robi. Pojawiają się pytania: „co ja tu robię?” i „czy to na pewno jest Scrum?”.
Jak więc powinno być?
Roman Pichler na swoim blogu napisał w 2014 roku następujące słowa:
„Wielki Product Owner potrzebuje Wielkiego Scrum Mastera”
Czy aby na pewno nie potrzebujemy Scrum Mastera w zespole? Czy na pewno jego rola powinna być współdzielona z innymi obowiązkami? Czy na pewno rola ta generuje tylko koszty? Zastanów się, czy oferty pracy dla Scrum Mastera, na które odpowiadasz faktycznie pozwolą pracować Ci na tym stanowisku.
W najgorszym wypadku okaże się, że ogłoszenie na które odpowiadasz nie będzie Twoim nowym miejscem pracy, a czas który poświęciłeś na przygotowanie się do rozmowy będzie bezpowrotnie stracony.
O tym czym naprawdę powinien zajmować się Scrum Master wspominamy w tekście Scrum Master i jego zadania. W szerszym zakresie opowiadamy o tym na szkoleniach Scrum Master Sessions.