.st0{fill:#FFFFFF;}

Millenialsi, a podejście zwinne 

 3 lipca, 2018

Łukasz Bręk

Nigdy nie oceniamy, a więc i dziś nie będziemy dokonywać oceny ludzi należących do tzw. Pokolenia Y. Każde pokolenie ma jakieś cechy charakterystyczne, a ludzie do niego należący zachowują się w określony sposób. Czy możemy jednoznacznie stwierdzić, że są lepsi od swoich poprzedników? Czy wręcz przeciwnie, przez cechy swojej osobowości są nie na rękę potencjalnym pracodawcom? Dziś na tapetę trafiają… Millenialsi.

 

Millenialsi

Nie ma jednej, uniwersalnie akceptowalnej definicji Pokolenia Y. Czytając opracowania na ten temat znajdziemy cały zakres dat, w których rodzili się ludzie rzekomo należący do tego właśnie pokolenia. I tak jedne źródła podają, że Millenialsi to ludzie urodzeni po 1980 roku, zaś inne punkt odcięcia stawiają w 1984. Jedno jest pewne, nieważne kiedy się urodziłeś, jeżeli jesteś Millenialsem, to masz ogromną szansę, że cechują Cię pewne wyjątkowe zachowania.

Oczywiście można to powiedzieć o każdej grupie ludzi, którzy swoimi charakterystycznymi cechami wyróżniają się z otoczenia. Millenialsi jednak są tutaj wyjątkiem. To cała generacja ludzi, którzy są na tyle rozpoznawalni, a ich cechy są na tyle silne, że nie mogłem o nich nie napisać.

A żeby nie było, znam wielu Millenialsów lub jak kto woli ludzi Pokolenia Y, wielu z nich jest moimi naprawdę dobrymi koleżankami i kolegami.

 

Cechy pokolenia Y

Nie wiem, czy kiedykolwiek wcześniej w istniało pokolenie, które można było tak dobrze scharakteryzować, któremu można by przypisać równie dużo specyficznych cech. Gdybyśmy mieli ograniczyć się do jednej sentencji, to najważniejszą cechę osób przynależnych do Pokolenia opisałby cytat:

„Aktywnie i w każdej dziedzinie życia korzystają z technologii i mediów cyfrowych” – Wikipedia

Choć dzisiejsze czasy na wielu z nas wymuszają takie właśnie zachowania, to bez wątpienia stosunek ludzi pochodzących z Pokolenia Y będzie w tej próbie dużo wyższy niż pozostałych. Cechą charakterystyczną Millenialsów będą również duża pewność siebie i dobre wykształcenie. Nie można dezawuować tych cech, nie można powiedzieć, że są one złe.

Prócz powyższych, charakteryzując Millenialsów mógłbym przytoczyć wiele innych cech, np. skłonności do chwalenia się czy stronienie od szczegółów.  Pokolenie to zachowuje się więc bardzo charakterystycznie. Nie oznacza to jednak, że nie ma wyjątków od reguły, i że nie istnieją ludzie, którzy są przedstawicielami tego pokolenia jedynie „z metryczki”.

Jednak blog ten nie jest blogiem psychologicznym, porozmawiajmy więc o Millenialsach w pracy.

 

Pokolenie Y w pracy

Da wielu ludzi urodzonych przed pokoleniem Y praca Millenialsa będzie wyglądała dziwnie. Ludzie należący do tego właśnie pokolenia bardzo szanują swój czas prywatny. Nie jest to zła cecha, pozwala im przecież zachować jakże istotny work-life balance.

Dla Millenialsów mało istotna będzie stabilność wykonywanej pracy, nie przywiązują się również do miejsc. Będąc pewnymi siebie, wierzą, że bez problemu znajdą inną pracę. I bardzo często mają rację. Przełożonych traktują jak równych sobie, posiadających jednak większe doświadczenie zawodowe. Dobrze rozwiązują częste problemy, gorzej radzą sobie z niestandardowymi.

Powyższa charakterystyka nie pozwala nam dokonać jednoznacznej oceny Pokolenia Y. Nie będziemy też w stanie jednocześnie powiedzieć, czy będzie się nam z nimi pracowało dobrze czy źle. Jak więc wygląda Pokolenie Y w ujęciu metodyk agile?

 

Millenialsi a zwinne podejście

Nasz blog powstał, aby poruszać tematy związane ze zwinnym podejściem. Przejdźmy więc do kontekstu metodyk zwinnych, a bardziej precyzyjnie – do 12 zasad zwinnego tworzenia oprogramowania.

Brak przywiązania, brak stabilności i częste zmiany miejsca pracy z pewnością nie podnoszą odczucia stabilności zespołu deweloperskiego. Podobnie ma się z przywiązywaniem nadmiernej uwagi do życia prywatnego. Owszem, pisaliśmy o nadgodzinach w Scrum i o ich zgubnym podejściu, ale czasem zdarzają się sytuacje w których po prostu trzeba… i nie ma przebacz.

Pewność siebie – do pewnej granicy jest dużą zaletą, ale po jej przekroczeniu możemy spotkać się z sytuacją, w której osoba po prostu nie zdaje sobie sprawy z popełnianych błędów. Podobnie rzecz ma się z aroganckim odnoszeniem się do kolegów i koleżanek – oczami swojej wyobraźni widzę już odpowiedni post-it na Sprint Retrospective.

Retrospektywne spojrzenie na przeszłość również nie jest ich mocną stroną. Millenialsi nie mają w zwyczaju analizy przeszłości i wyciąganiu potencjalnych wniosków na przyszłość. W ich szybkim życiu liczy się jedynie przyszłość i jej planowanie.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że nie wrzucam wszystkich do jednego worka. Tak jak napisałem na początku, znam wielu ludzi należących do Pokolenia Y, którzy są bardzo dobrymi, a niektórzy wręcz najlepszymi specjalistami w swoim fachu. Jednak część pokolenia…

 

Potrzeby dzisiejszego świata

Dzisiejsza rzeczywistość gospodarcza jest bardzo specyficzna. Zapotrzebowanie na specjalistów, szczególnie w branży IT jest na tyle duże, że praktycznie każdy znajdzie swoje miejsce na rynku. Patrząc z perspektywy przedstawiciela Pokolenia Y, jest to sytuacja idealna. Nie musi przywiązywać się do jednego miejsca, a jeśli otoczenie nie będzie sprzyjające – po prostu je zmieni.

Szukając odpowiedzi na pytanie o ocenę Pokolenia Y nie sugerujmy się definicjami czy opisami, zróbmy to co nakazuje nam zwinna metodyka – Inspect & Adapt. Sprawdźmy z jakim człowiekiem faktycznie mamy do czynienia, nie oceniajmy po roku urodzenia czy wieku. Nawet jeśli ktoś początkowo nie wpisuje się dobrze w zwinne podejście, to dobry Scrum Master czy Agile Coach potrafią taką osobę przeciągnąć na stronę „agile”.

Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie zadane we wstępie. Choć kilka cech, o których wspomniałem powyżej może wydawać się problematyczne, to każdy z nas może nauczyć się od przedstawicieli Pokolenia Y wielu przydatnych zachowań. I kto wie, może wtedy wszyscy będziemy Millenialsami?

Łukasz Bręk


15 lat doświadczenia w IT, 8 lat doświadczenia w metodykach zwinnych, PSM, PSPO, Scrum Master zespołów zwinnych, Product Owner, analityk biznesowy/systemowy, Agile Coach, trener Scrum.
Swój warsztat szlifował na projektach waterfallowych, dziś skupiony wokół zwinnego dostarczania Produktu.

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}