.st0{fill:#FFFFFF;}

Dlaczego mądry CEO powinien postawić na zwinność? 

 23 kwietnia, 2019

Łukasz Bręk

Był już pierwszy dubel na naszym kanale na YouTube, musi też być pierwszy dubel na naszym białkowym blogu. Pierwszy, historyczny tekst powstał na konkretne zamówienie, a dziś wracamy do tematu i odpowiadamy na pytanie dlaczego mądry CEO powinien postawić na zwinność.

 

Chaos Report

Na początku trochę statystyk. Chaos Report publikowany przez Standish Group to raport zbierający informację z ponad 50 tysięcy projektów realizowanych na całym świecie. Możemy zobaczyć jakie były ich rezultaty w zależności, między innymi, od wielkości czy metodyki.

11% – tyle wynosi prawdopodobieństwo sukcesu projektu. Mowa tu o projekcie prowadzonym zgodnie z podejściem klasycznym. Z kolei 39% to szanse na powodzenie zwinnej inicjatywy, realizowanej na przykład według Scruma, Kanbana czy AgilePM. Decydując się więc, na rozpoczęcie nowego, innowacyjnego projektu prowadzonego „starą szkołą” godzimy się de facto na grę w ruletkę. Może się nam uda, a może nie.

Jeśli jesteście na etapie zastanawiania się, jakim podejściem realizować projekty w Waszej firmie, wykorzystajcie dane ze wspomnianego raportu. Fakty w postaci danych statystycznych pomogą wybrać najlepsze rozwiązania.

Zdaję sobie sprawę z faktu, że raport może przekłamywać. To jest trochę jak ze średnią, która wykorzystana nieumiejętnie pokaże nam nieprawdziwe dane. Opierając się ślepo na samym raporcie, możemy wyciągnąć błędne wnioski.

 

Middle management

Na naszym kanale na YouTube spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, kto w organizacji jest najbardziej niechętny do wprowadzenia zwinnego mindsetu i wynikających z niego zwinnych działań. Zaryzykowaliśmy twierdzenie, że jest to middle management na czele z Project Managerami. Jednocześnie stwierdziliśmy, że zarząd firmy albo nie do końca zainteresowany jest sposobem wytwarzania oprogramowania (liczy się efekt) albo zainteresowany jest najmodniejszym dziś konceptem, czyli zwinnością.

Nie dziwią więc pojawiające się pytania, co zrobić, aby przekonać Kadrę Zarządzająca do pójścia w zwinność? Zawsze staliśmy i będziemy stać na stanowisku, że najbardziej trafiają do ludzi liczby – trudno się z nimi dyskutuje. Jeśli więc posiadamy dane (choćby w postaci Chaos Report), które potwierdzają naszą tezę – nie zastanawiajmy się.

Argumentów dostarczą nam również nasze własne dane historyczne i liczba projektów, które w zeszłym roku nam „nie wyszły”. Może czas coś zmienić i doświadczyć lepszego?

 

Moda, doświadczenie i… konkurencja

Kto nie słyszał o Agile, Scrum czy Kanban? Dziś są to „buzzwordy” i nie możemy się dziwić, że wiele firm w owczym pędzie chce za nimi podążać. Dodając do tego konkurencję otrzymujemy drugi aspekt, dzięki któremu możemy spróbować przekonać CEO do postawienia na zwinność.

W czasach mediów społecznościowych, informacja o przejściu organizacji na zwinność jest marketingowym chwytem mogącym spowodować wzrost zainteresowania firmą i jej produktami. Musi się to odbyć oczywiście w ramach prawdziwej transformacji agile zakończonej sukcesem, a nie kampanii marketingowej, poza którą niewiele się w naszej organizacji zmieniło.

Jest jednak jeszcze jeden aspekt, którego nie sposób pominąć – doświadczenie. Jeśli przeprowadziliście 50 podobnych projektów wykorzystując podejście klasyczne i każdy z nich zakończył się sukcesem, to przy kolejnym nawet nie spojrzycie na metodyki zwinne. I słusznie!

Inaczej będzie wyglądała sytuacja, kiedy 51 projekt będzie czymś innowacyjnym wykonywanym w nowej technologii lub gdy Wasze doświadczenia z waterfallem nie są takie dobre. W obu przypadkach powinna pojawić się chęć do zrobienia czegoś inaczej. Być może nawet „lepiej”.

 

Skuteczność

Jak więc przekonać nieprzekonanego CEO? Skutecznie.

Zawsze możecie zaprosić doświadczonych ekspertów #białko do przygotowania, przeprowadzenia lub wsparcia transformacji. Jeśli nie wiesz, czego możesz się spodziewać, zaproś nas do przeprowadzenia szkolenia demo. Podczas czterogodzinnego spotkania zaprezentujemy pigułkę wiedzy o zwinności i wciągniemy Cię w świat agile.

Możecie też spróbować przekonać zarząd wspomnianymi wyżej argumentami i raportami. Oczywiście, zawsze pojawią się głosy:

„Po co? Czy na pewno tego teraz potrzebujemy? Czy jesteś gotów zaryzykować swoją posadą?”

Co prawda podejmujemy w ten sposób ryzyko, ale może ono przynieść wymierne korzyści zarówno firmie, jak i nam samym. Bo sukces organizacji wcale nie musi stać w sprzeczności z sukcesem indywidualnym. W końcu przecież gramy do jednej bramki.

Łukasz Bręk


15 lat doświadczenia w IT, 8 lat doświadczenia w metodykach zwinnych, PSM, PSPO, Scrum Master zespołów zwinnych, Product Owner, analityk biznesowy/systemowy, Agile Coach, trener Scrum.
Swój warsztat szlifował na projektach waterfallowych, dziś skupiony wokół zwinnego dostarczania Produktu.

Your email address will not be published. Required fields are marked

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}